Na trhu práce 4.0. je životopis mrtev

1170

Standardní model náboru je, že kandidát někam zašle nebo nahraje svůj životopis a průvodní dopis a odešle je náboráři. Náborář zná aktuální pracovní příležitosti a spáruje kandidáta s nabídkou a pak už jen doufáme, že se potkají u pohovoru, nad konkrétní pozicí. Nicméně, jakmile je pohovor u svého konce a kandidát neuspěl, může to být docela skličující, zejména pokud neexistuje žádná konstruktivní zpětná vazba pro kandidáta. Navíc se děje to, že kandidát již se společností nemá žádné pouto, ztrácí o ní zájem a je dost málo pravděpodobné, že ho firma osloví skrze jinou pozici nebo snad znovu v budoucnosti. V procesu je spoustu nedostatků, chyb a proměnných, které celý proces činí velice slabým.

Životopis má více než 20 let stejnou podobu a proto je třeba změna. Na trhu práce 4.0. je životopis již mrtvý.

Institut rodinných firem

Životopis je mrtvý

Doba se mění a s ní i přístup k tomuto procesu a také přichází trh práce 4.0., který sebou nese celou řadu změn i v této oblasti. První změnou, která nás čeká je zrušení životopisu. Tento způsob náboru kandidáta a procesu je tu více než 20 let a dnes je otázkou, jakou hodnotu tento dokument vlastně má.

Další článek:  Nestíháte, nezvládáte nábor zaměstnanců?

Již dnes existuje řada společností, která životopis, ve své klasické formě nepřijímá a komunikaci vede skrze různé aplikace a jiné náborové procesy. Z tohoto trendu jasně vyplývá, že životopis brzy zanikne. Životopis má svou setrvačnost a pro řadu firem je to spíše pohodlný a standardizovaný způsob, jak pracovat s trhem práce. Posuzujeme kandidáta podle černobílého dokumentu a dopisu a když není dobrý, uchazeč spíše nemá šanci.

Životopis a nové pojetí

Co je tím novým směrem? Dlouhodobá vazba a identifikace kandidáta skrze aplikaci a jeho sledování v průběhu kariéry. Jde o vzájemné a dlouhodobé spojení, které má za cíl spárovat ty nejlepší nabídky vhodným kandidátům, v aktuálním čase a vést nějakou formu komunikace po celou dobu profesní dráhy kandidáta nebo alespoň jeho část.

Již jsem publikoval informace z trhu práce v Anglii a myslím, že v České republice budou obdobné. 49 % uchazečů neumí správně napsat svůj životopis a 13 % přiznává, že v životopise lže, aby zvýšili své šance. Nové metody přístupu k náboru, by mohly pomoci nejen změně v analýze kandidátů, ale i zlepšit samotný náborový proces.

Další článek:  12 statistik, které změní váš nábor!

Nová aplikace trhu práce 4.0.

Představte si svět, kde každý uchazeč má přehled o stavu svého výběrového řízení, ke kterému byl přizván, protože firma potřebuje odborníka na tuto problematiku a aplikace vás vzájemně vyzvala ke spojení. Na základě interview obdrží hodnotnou zpětnou vazbu, s kterou může dál nakládat, jak bude potřebovat. Bude posuzován na základě reálných pracovních zkušeností a praxe a sám bude znát dobře, hodnotu svého pracovního profilu na trhu práce. Reference nebude problém, protože kolegy a nadřízené můžete dobře poznat skrze aplikaci. Navíc by v tomto procesu mohl uspět každý i bez znalosti tvorby životopisu. Systém náboru na trhu práce 4.0. je díky této nové aplikaci transparentní, přehledný, férový a objektivní a na straně klienta také efektivní.

Trh práce 4.0. z pohledu náboru, je trhem, kde se výrazně omezí chybovost v náborovém procesu. Proces párování kandidáta a nabídky bude více řízen, zbaven emocí, postojů a kompetencí personalistů a náborářů a kde bude uchazeč tou silou, která hýbe trhem práce. Role náboráře bude o hlubší analýze profilu kandidáta a o spárování jedinců do týmu a definice jejich rolí, motivaci, kultuře a angažovanosti. Tradiční forma životopisu zanikne, ale zanikne i klasická forma zprostředkování zaměstnání.

- Reklama -