Nábor a jeho kamarád marketing

539

Obchodníci se snaží přilákat zákazníky a zvýšit povědomí o značce, náboráři se snaží přilákat kandidáty a o zvýšení povědomí o zaměstnanecké značce. S ohledem na tyto podobnosti, zaměstnavatelé, personalisté a ostatní členové týmu v náboru se musí od marketingu hodně naučit.

Díky novým nástrojům v sociálních médiích, využíváme pro nábor čím dál více sofistikované technologie. Existuje tolik nových způsobů a příležitostí. Využití těchto nástrojů a technik znamená změnu a změna pro Vás může znamenat něco obtížného a nepřekonatelného – nebo obojí.

Nábor a jeho kamarád marketing

Je třeba vystoupit ze svého kruhu bezpečí a pohodlí a zeptat se: „Co můžeme dělat jinak?“

Dnešní marketing je především o vyprávění příběhu, na základě svých hodnot, který je v souladu s lidmi, kteří jsou ochotní buď u Vás nakoupit, nebo Vás následovat jako svého zaměstnavatele.

Jsme zpátky u vašeho příběhu a Vašich firemních hodnot. Ještě důležitější je komunikovat s Vašimi kandidáty jasně a transparentně. Co jím nabízíte? Co mohou očekávat od Vaší společnosti? Co budou mít ze své práce? Čím lépe dokážete toto popsat, tím lépe budete schopni komunikovat Vaše firemní hodnoty skrze sociální média, kariérní stránky a pracovní inzeráty, díky tomu Vaše hodnoty jako zaměstnavatele snáze prodáte ve Vašem příběhu.

TIP:  Když se nedaří nalézt nebo hledat nové zaměstnance

Musíte milovat svou značku a musí to z Vás být cítit. Nejen, že jsou spotřebitelé rádi a jsou více loajální, když se o ně značka stará a neplatí to jen u zákazníků. Podobně na tom budou i Vaši kandidáti, kteří svou pozitivní zkušenost s Vaší společností v průběhu přijímacího řízení rádi předají dále. Kdo se stará, obvykle sklízí.

Buďte vždy upřímní v tématech, kdo jste jako firma a jaká je Vaše kultura. Jakmile se naučíte vyprávět příběh o Vaší společnosti čestně a autentickým způsobem, kandidáti si k Vám najdou cestu brzy.

Nábor není vždy jen o skvělých aplikacích a dokonalém postování článků, především je o budování vztahů s Vašimi uchazeči. Je skvělé, pokud uchazeč přijde skrze Vaše kariérní stránky a reaguje na zveřejněnou pracovní pozici. Co ale ti ostatní kandidáti, kteří jsou pro Vás atraktivní, ale nereagují, jsou pasivní? S těmito uchazeči musíte pracovat také, prostřednictvím sdílení Vašeho příběhu. Musíte se stále udržet v centru jejich zájmu. Přizvěte je do své sítě, sdílejte s nimi obsah a vytvářejte zkušenost, která může být klíčová v případě jejich budoucího zájmu.

TIP:  Jak používat Twitter pro Váš nábor! | How to: Use Twitter for Recruiting!

Nábor je dnes mixem různých oborů, ale marketing je nyní na vzestupu…

- Reklama -