Nahradí personalisty technologie nebo roboti?

52 % mladých lidí věří, že osobní kontakt s náboráři je lepší než jakákoli náhradní technologie, uvádí aktuální průzkum Schneider Electric UK.

Průzkum, který provedla skupina 1 000 mladých lidí a jejich zaměstnavatelů v rámci kampaně zaměřené na vzdělávání a dovednosti, dále poukazuje na rozdíly mezi nejoblíbenějšími formami nástrojů digitálního náboru zaměstnavatelů a těmi, kteří jsou upřednostňováni samotnými mladými lidmi.

Mladí lidé stále preferují vysokou úroveň lidského osobního kontaktu, když žádají o zaměstnání a věří, že lidé, kteří pracují s náborovými pracovníky, jsou lepší při identifikaci talentu oproti různým novým technologiím nebo budoucí umělé inteligenci.

Vzestup strojového učení a predikativní analýzy dat se stal pro mnoho společností účinným způsobem, jak najít a najímat mladé talenty, zlepšovat pracovní postupy, odstraňovat zkreslení a řídit velké objemy v náboru zaměstnanců.

Podle průzkumu však společnosti, které nedokážou najít rovnováhu mezi lidským přístupem a formou technologie, výhledově riskují, že se ocitnou na straně, která prohraje digitální válku o kandidáty.

Co dále průzkum zjistil:

  • Více než polovina 52 % mladých lidí se nedomnívá, že by technologie měla lepší výsledky v identifikaci talentu ve srovnání s náborovými pracovníky.
  • Zatímco mladí lidé pozitivně hodnotí používání kognitivních her při náboru, tento nástroj využívá pouze 9 % dotazovaných zaměstnavatelů.
  • Podobně je to se zkušenosti s on-line video hodnocením znalostí a využitím média videa, kde kandidáti poskytují odpověď na stanovené otázky, jsou hodnoceny mladými lidmi jako pozitivní, ale pouze do praxe je zavedeno třetinou zaměstnavatelů.
  • 67 % zaměstnavatelů věří, že mladí lidé očekávají, že se v procesu náboru objeví nějaká technologie, ale výsledky ukazují, že pouze 18 % mladých lidí má pocit, že technologie jim dává výhodu v procesu náboru.
  • 85 % zaměstnavatelů souhlasí s tím, že zvyšující se využívání technologií pomáhá zvládat velké objemy reakcí kandidátů a 76 % uvedlo, že technologie pomáhá náborovému procesu.
Další článek:  Na trhu práce 4.0. je životopis mrtev

Technologie digitálního náboru má velký potenciál ke zlepšení zkušeností uchazečů a těch, kteří mají za úkol hodnotit kandidáty. Tyto technologie zvyšují produktivitu, snižují objem opakovaných úkolů a umožňují týmům pro získávání zaměstnanců soustředit se na to, kde přidávají největší hodnotu. Z výsledků průzkumu však vyplývá, že bychom neměli být spokojeni, což by odhalilo rozšiřující se rozpor mezi potřebami náborářů a mladých profesionálů.

Náboráři považují zvýšené využívání technologií za součást procesu atraktivity zaměstnavatele, hodnocení a výběru, který je nezbytný pro rozšíření a řízení lepší zkušenosti s kandidáty. Mladí profesionálové nevěří ve schopnost technologie správně a objektivně hodnotit jejich dovednosti.

I ti, kteří jsou vysoce technicky orientovaní stále osobně upřednostňují tradiční náborové praktiky a touží ze 75 % po lidské interakci během celého náborového procesu. Pokud chceme přilákat a udržet si špičkové zaměstnance, nemůžeme tato zjištění ignorovat. Musíme neustále usilovat o dosažení správné rovnováhy technologií a lidského kontaktu v celém procesu a nabídnout správné propojení s technologií.

Technologie je samozřejmě neodmyslitelnou součástí dnešního náborového procesu s cílem zefektivnit a spravovat obrovské pracovní postupy v náboru zaměstnanců, ale jeho použití musí být přizpůsobeno tam, kde je to možné.

Další článek:  Pracovní servery a portály jsou mrtvé

Lidský kontakt je pro mladé, ale nejen pro ně, stále nesmírně důležitý, protože tradiční formy náboru, jako jsou například bilanční pohovory, hodnocení zaměstnanců a osobní rozhovory, jsou považovány za příležitost vybudovat si vztah a osobně vidět značku zaměstnavatele.

Na trhu řízeném kandidáty a v dnešní době s mnoha konkurenty soupeřícími o talenty, musí společnosti neustále ladit a rozvíjet proces náboru jako součást své značky zaměstnavatele. Součástí toho je i celkové pochopení, jak se mladí lidé chtějí během procesu náboru cítit.

Pokrok určitě nezastavíme, ale věřím, že lidský náborář nebo personalista nebude jen tak nahrazen technologií. Technologie určitě bude dobrým pomocníkem k lepší analýze, sledování, vyhodnocování, ale nikdy však zcela nenahradí osobní lidský kontakt, setkání nebo rozhovor.

„Nyní je posilováno pohrdání klasickou tradicí a humanistickým formováním. Toleruje se jen povrchní četba. Zvítězí-li tento proud, vstoupíme do světa robotů.“ — Sergio Pitol

Photo by Franck V.
Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Jsem poradce pro rodinné firmy a podniky. Objevuju skrytý potenciál rodinných firem a rodinných podniků. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem.

Proč se tolik neschopných mužů stává manažery?  

Pokud chceme zlepšit úroveň kompetencí lidí ve vedoucích pozicích, musíme zlepšit své vlastní kompetence pro jejich posuzování a výběr, zejména pokud se jedná o...

Proč roste poptávka po outsourcingu náboru zaměstnanců?

„Ne supra crepidam sutor iudicaret“ teda jednodušeji „Ševče, drž se svého kopyta“, bych zvolal. Každý by měl dělat to, co umí nejlépe, některé věci...

Předsudky u pohovoru. Největší přešlap personalistů?

Sám jsem se s tímto setkal na několika prvních pracovních pohovorech, když jsem vstupoval na trh práce, následně jsem absolvoval už jako náborář různá...

Toužíte po práci v náboru zaměstnanců? Nábor zaměstnanců není pro každého!

Dnešní organizace mají povinnost připravit svůj nábor tak, aby byl úspěšný. Ale aby něco směřovalo k úspěchu vyžaduje to zapojení většiny, dostatek zdrojů a přemíru...

Podvody ve firmě? Proč podvádí zaměstnanci? Podvody zaměstnanců v praxi

Dostal jsem nevyžádanou informaci od klienta, že je sice hezké, že řeším prostředí rodinných firem a jak zaměstnancům pomoci s lepším firemním prostředím, kulturou, vztahy,...

Jaké jsou aktuální stresory a výzvy ve firmách? S čím bojují majitelé firem?

Není překvapením, že firmy právě teď pociťují velký stres a čekají na další velké výzvy. Nedávný průzkum více než 1 200 malých a středních...

Tipy pro interview. 50 let praxe z interview Nicka Hewerse

Během posledních 50 let byl Nick Hewer u hodně rozhovorů a interview. Zde jsou jeho tipy pro vaše úspěšné interview. Tipy pro interview 1. První dojem Během...

Válka o kandidáty. Proč pracovní inzerce nefunguje?

Válka o kandidáty je cítit všude. Zaměstnavatelé zvyšují náborové úsilí rekordním tempem, a to napříč celým světem. K přilákání kvalifikovaných kandidátů a zajištění kontinuity...

Jaký je aktuální trend v náboru zaměstnanců?

Podle aktuální studie uchazeči zkrátka nechtějí investovat do své žádosti o zaměstnání více jak 20 minut svého času a nejen to. Tam, kde je...

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte prosím svůj komentář!
Zde zadejte své jméno

Nejnovější články

Pandořina skříňka firmy. Přišel čas ji otevřít…

Je to takové hezké spojení dvou témat, ale věřte,...

Jak udržet zaměstnance v první linii?

I když se tato zajímavá studie zabývá průzkumem přímé...

Hledáte krizového manažera? Možná už je pozdě…

Nechci si v tématu „hledání krizového manažera“ přihřívat svou...

„Přijímáme nové zaměstnance“ – Hledáme 500 000 zaměstnanců!

Trochu ohrané co? Dělám to taky, občas to zafunguje...

Top články týdne

Pandořina skříňka firmy. Přišel čas ji otevřít…

Je to takové hezké spojení dvou témat, ale věřte,...

Jak udržet zaměstnance v první linii?

I když se tato zajímavá studie zabývá průzkumem přímé...

Hledáte krizového manažera? Možná už je pozdě…

Nechci si v tématu „hledání krizového manažera“ přihřívat svou...

„Přijímáme nové zaměstnance“ – Hledáme 500 000 zaměstnanců!

Trochu ohrané co? Dělám to taky, občas to zafunguje...

Proč se tolik neschopných mužů stává manažery?  

Pokud chceme zlepšit úroveň kompetencí lidí ve vedoucích pozicích,...

Nejnovější články

Top články týdne

Výběr z článků pro vás