Naučte se vyprávět příběhy a budete úspěšní

393

Vědci, vedení Danielhem Smithem, Andrea Migliano a Lucio Vinicius z oddělení antropologie UCL a financovaní Leverhulme Trust, založili své poznatky z jejich studie kmene Agty, která se stala součástí skupiny lovců a sběratelů, která pochází z prvních kolonizátorů na Filipínách před více než 35 000 lety. Studie UCL ukázala, že vyprávění příběhů je to, co dělá úspěšné lidi úspěšnými. Umění dobrého vypravěčství lidem zvedá společenský status a také oblibu u ostatních.

Pokud jste byli dítě vyrůstající ve filipínském kmeni Agtů, což je společenství lovců a sběračů ve filipínské provincii Isabela na severu země, na podobných příbězích jste vyrůstali. Obdobná ponaučení si nese mnoho z nich. Agtové však zcela jistě nejsou jediní, kdo se trénuje v umění vypravěčství. Tento zvyk byl všudypřítomný ve všech kulturách a ve všech koutech světa. Nová studie vědců z londýnské univerzity UCL vysvětluje, proč tomu tak bylo.

Vypravěčství je silným a mocným nástrojem pro výchovu k sociální spolupráci a výuce společenských norem a podíl na zisku z toho jde vypravěčům. Podle autorů studie jim zlepšuje šance na nalezení životního partnera, na získání společenské podpory a popularity.

Institut rodinných firem

„Přijde-li země o své vypravěče, přijde i o své dětství.“ Handke

Vědci nejprve zkoumali 89 různých příběhů, které se vyprávějí v komunitách lovců a sběračů v Thajsku, Malajsii, Africe a na dalších místech. Na dvou kmenech Agtů pak provedli sérii experimentů, na jejichž základě se snažili určit sílu a účel vypravěčství. Jinými slovy čím více bylo ve vesnici vypravěčů, tím více byli lidé velkorysí.

Další článek:  Kariérové poradenství

V druhém experimentu museli domorodci jmenovat pět lidí z vesnice, se kterými by chtěli žít v jednom domě. Ti, které v předešlém pokusu označili za dobré vypravěče, měli přitom až dvojnásobnou šanci, že si je někdo vybere. Dobré vypravěče často upřednostňovali před dobrými lovci, rybáři i sběrači.

Vypravěči v kmenech Agtů měli nejen více dětí, ale jejich děti měly i větší šanci na přežití. Jedním z důvodů je, že jako vypravěči jste populární, takže máte větší šanci na to, že naleznete životního partnera.

Vědci dodávají, že jejich výsledky nejsou konečné a že je nutné provést ještě další, dlouhodobé šetření napříč různými generacemi.

Originál studie: https://phys.org/news/2017-12-storytellers-cooperation-hunter-gatherers-advent-religion.html, další zdroje: https://www.nature.com/articles/s41467-017-02036-8

- Reklama -