Úterý, 28 června, 2022

Nejlepší hormon šéfů a vítězů

Tento obsah je určen pouze pro registrované

Pro odemknutí tohoto obsahu se prosím zaregistrujte a následně vyberte svůj plánu odběru. Pro získání přístupu se zaregistrujte vpravo nahoře.
Vaše e-mailová adresa je 100% chráněna před spamem!

Máte hodně testosteronu? Možná více trestáte než ostatní a jde vám o váš úspěch. Studie ukazuje, že hladiny testosteronu mohou mít vliv na velkorysost, pojďme na studii.

Tým vědců přidružených k řadě institucí po celé Číně zjistil souvislost mezi štědrostí u mužů a jejich hladinou testosteronu. Ve svém článku publikovaném ve sborníku Národní akademie věd, skupina popisuje experimenty prováděné s mužskými dobrovolníky a to, co se dozvěděli o dopadu hladin testosteronu na muže.

Ačkoli se populární diskuse o vlivu testosteronu na muže často soustřeďuje především na agresi a antisociální chování, současní teoretici navrhli, že místo toho zvyšuje chování spojené se získáváním a udržováním vysokého sociálního statusu.

Jejich předchozí výzkum ukázal, že zvýšené hladiny testosteronu u mužů mohou vést ke změnám v rozhodování, asociálnímu chování, poškození sociálních vztahů a v některých případech ke zvýšení touhy po hmotném majetku.

Testosteron a dopad na mozek

Testosteron je hormon, u mužů se produkuje ve varlatech a nadledvinách. U žen jsou naopak nadledviny hlavním zdrojem mužských hormonů, testosteron u nich však zároveň vzniká i ve vaječnících. Bylo zjištěno, že vyrobené množství v organismu má různý dopad na náš mozek. V tomto novém zaměření studie vědci přemýšleli, zda by zvýšené hladiny hormonu mohly mít vliv na velkorysost.

Další článek:  Průzkum děsných manažerů. Proč zaměstnanci nenávidí své manažery?

Ze společenského hlediska je hormon spojován s dominancí, libidem a agresivitou. V dnešních studiích je zkoumán jeho vliv na čestné chování. Znamením vyšší hladiny testosteronu je také lepší prostorová představivost.

Produkce testosteronu se zvyšuje přibližně 30x více během dospívání a rané dospělosti. Po rané dospělosti je přirozené, že úrovně každý rok mírně klesají. Po 30 letech může vaše tělo zaznamenat 1 % pokles. Testosteron hraje klíčovou roli v našem těle. Svalová hmota a kosti, vývoj těla, hlubší hlas, sexuální apetit, ale i nálada a kvalita života, verbální paměť nebo schopnost myšlení.

Studie testosteronu

Výzkumníci pro tento účel zajistili celkem 70 dobrovolníků mužského pohlaví ve věku od 18 do 25 let. Experiment začal rozdělením dobrovolníků do dvou skupin. Oběma skupinám se do horní části paží a ramen vtíral gel. Pro jednu skupinu gel obsahoval 150 miligramů testosteronu a druhá skupina dostala placebo.

Studie sociální vzdálenosti

Další část experimentu zahrnovala vysvětlení myšlenky sociální vzdálenosti pro obě skupiny. Vědci poté požádali všechny dobrovolníky v obou skupinách, aby vyhodnotili, jak blízko se cítili k různým lidem v jejich osobním nebo pracovním životě. Vědci poté vyloučili dobrovolníky, kteří uváděli negativní vztah s lidmi v jejich životě. Poté požádali dobrovolníky, aby vyhodnotili míru sociální vzdálenosti lidí v jejich životě, po které dostali určitou částku peněz – částka se mezi jednotlivci lišila.

Další článek:  Stav globálního pracoviště 2022

Hodně testosteronu znamená…

Při studiu jejich údajů vědci zjistili, že dobrovolníci dali zhruba stejně lidem, o nichž uvedli, že jsou jim v jejich sociálním kruhu blízcí. Bylo však zjištěno, že ti, kterým byl podáván testosteron, jsou méně velkorysí k těm, kteří jim nejsou příliš blízcí. Zjistili také rozdíly v aktivitě v části mozku spojené s empatií.

Testosteron a agresivní chování

Dvě ústřední rozlišovací, ale nevyzkoušené předpovědi této teorie spočívají v tom, že testosteron selektivně zvyšuje agresivní chování, jako jsou reakce na provokaci, ale také podporuje neagresivní chování, jako je štědrost vůči ostatním, pokud jsou vhodné pro zvyšování statusu.

Testosteron může také způsobit prosociální chování, které je vhodné pro zvýšení statusu. Tato zjištění nejsou v souladu s jednoduchým vztahem mezi testosteronem a agresivitou a poskytují kauzální důkazy o složitější roli testosteronu při řízení chování zvyšujícího sociální nebo pracovní status u mužů.

Několik dalších studií zahrnovalo testosteron do modulace altruistického chování, které je nástrojem pro postupující sociální status. Nezávislé studie také ukázaly, že lidé mají tendenci se při sledování chovat altruističtěji tj. efekt publika.

Testosteron a altruistické chování

V současné studii jsme testovali vliv testosteronu na altruistické chování pomocí dárcovského úkolu, kde byli účastníci požádáni, aby buď přijali, nebo odmítli peněžní převod do charitativní organizace doprovázející osobní náklady, ať už v přítomnosti nebo nepřítomnosti pozorovatele. Podali jsme testosteronový gel nebo placebo zdravým mladým mužům.

Další článek:  Nejde vždy pouze o výplatu!

Naše výsledky ukázaly, že účastníci s větší pravděpodobností vykonali peněžní převod na charitu, když byli pozorováni, ve srovnání s okamžikem, kdy dokončili úkol sami. Ještě důležitější je, že tento účinek na publikum byl zesílen u lidí užívajících testosteron oproti placebu. Naše zjištění naznačují, že podávání testosteronu zvyšuje účinek publika a dále podporuje hypotézu sociálního statusu, podle níž testosteron podporuje chování hledající status v závislosti na kontextu.

Málo testosteronu = horší kvalita života

Nižší hladiny testosteronu jsou obecně spojeny s horší kvalitou života. Mezi příznaky nízké hladiny testosteronu patří deprese, únava a podrážděnost. Muži, jejichž těla sledují normální pokles testosteronu v průběhu času, nevykazovali nárůst deprese. Účinky substituční léčby testosteronem na náladu se mohou lišit.

Nižší hladina testosteronu může také snížit schopnost člověka soustředit se nebo způsobit pocity smutku. Nízký testosteron může způsobit poruchy spánku a nedostatek energie. Je však důležité si uvědomit, že testosteron je pouze jedním z mnoha faktorů, který ovlivňuje osobnostní rysy. Zahrnuty jsou také další biologické a environmentální faktory.

Zdroje:

Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Jsem poradce pro rodinné firmy a podniky. Objevuju skrytý potenciál rodinných firem a rodinných podniků. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem.

Body shaming v práci. Šikana kvůli vzhledu

Body shaming – pojem, který znamená to, že jsou lidé posuzováni pouze na základě svého těla a vzhledu. Termín by se dal přeložit jako...

Hledáte práci? Bez tekoucí vody, internetu, mobilu a v zimě?

Aby můj blog nebyl stále tak vážný, musím to tu trochu provětrat něčím odlehčeným. Pokud hledáte novou práci, nejvzdálenější pošta na světě každoročně přijímá...

Nejde vždy pouze o výplatu!

Globální studie designu ukazuje, že kreativci aktivně upřednostňují účel před ziskem. Pro některé pracovní pozice je to zcela nemyslitelné, ale pro kreativce ano. Jde...

Pozor na slepou uličku kariéry – Dead-end job!

Nepochybně, když rozečtete tento článek tak zjistíte, že se do tohoto místa dostal téměř každý, možná v něm i někdo aktuálně je, možná se do...

Jak řídit vlastní stres? Management stresu

Management stresu představuje různé techniky, ale také postupy cílené na vypořádání se s vlastním stresem. Jedná se o celkovou schopnost identifikovat stresory, ovládnout různé metody...

Nestaňte se Homo Hygienicus

Přiznám se, že tuto knihu jsem si koupil kvůli rozhovoru s Matthiasem Burchardtem, který mě oslovil svým způsobem, jakým zachycuje dnešní dobu. Dá se říct,...

Kariéra dle TAO – rovnováha pracovního života

Znak Tao (道) znamená v základě „cestu“, přeneseně též metodu, normu nebo princip“, případně i „rozum nebo smysl“, další jeho význam je „mluvit, říct...

Osobní značka = značka na celý život

„Nebojte se ukázat světu své skutečné já, autenticita je jádrem úspěchu vaší osobní značky“ – Petr Kmošek. Osobní značka je forma, jakou se propagujete, to...

Budoucnost je naše, jaká bude? Co se stane v roce 2022?

Blíží se nový rok a já jsem se zeptal Knihy proměn, jaké změny nás čekají. Moudrost Číny nám pomůže najít odpovědi nejen pro nás...

Nejnovější články

Přichází doba „Stresová“

Ve stresu a vyčerpaní. Tak se cítí mnoho zaměstnanců...

Současná toxická politická kultura

Když jsem poprvé zaregistroval to, jakým způsobem se některá...

Stav globálního pracoviště 2022

V rámci zprávy o stavu globálního pracoviště nám společnost...

Top články týdne

Jak generace sledují video obsah?

YouTube má dnes na celém světě více než jednu...

Jaký vliv má vzhled na úspěch v kariéře?

Atraktivní zaměstnanci vydělávají o 10-15% více než jejich neatraktivní...

Vyšetřování na pracovišti? Když je firma detektiv

Vyšetřování ve firmě může být vyžadováno v reakci zaměstnavatele...

Seo tipy pro personální marketing v roce 2016

Jak na optimalizované kariérní stránky nebo celou SEO koncepci...

Top články

Generace X Y Z. Rozumíte generacím? Čím a jak je oslovit?

Připravil jsem pro vás náhled nad generacemi X Y...

Co takhle založit si personální agenturu?

Personální agentura je po obchodní stránce celkem bez překážek,...

10 vlastností, které musí mít dobrý manažer nebo šéf

Skvělé manažerské řízení je nezbytné pro fungování vaší společnosti,...

KPI v personalistice, co můžeme měřit?

KPI Key Performance Indicator zkratka definuje tzv.klíčový ukazatel výkonu...

Máte strach nebo cítíte úzkost z práce

Vlastní vypořádání se s úzkostí a strachem v práci...
Nejlepší hormon šéfů a vítězůMáte hodně testosteronu? Možná více trestáte než ostatní a jde vám o váš úspěch. Studie ukazuje, že hladiny testosteronu mohou mít vliv na velkorysost, pojďme na studii. Tým vědců přidružených k řadě institucí po celé Číně zjistil souvislost mezi štědrostí u mužů a jejich hladinou...