Bezpečnostní informace – Varování o podvodné komunikaci  Přečíst

Manažerské řízení | ManagementNejlepší pracoviště jsou: „Flexibilní pracoviště“

Nejlepší pracoviště jsou: „Flexibilní pracoviště“

Sdílejte

Pandemie v řadě podniků vyvolala skutečnou debatu o tom, jaký druh práce se je vlastně efektivní. Mnohé podniky přijímají flexibilní a hybridní formy práce, ale některé trvají na tom, aby zaměstnanci pracovali na plný úvazek z kanceláře, jako tomu bylo dříve. Mohou existovat případy, kdy je model všichni zpět a celou pracovní dobu, pro určité podniky již platný, ale nové údaje naznačují, že nabídka určité flexibility může být lepší volbou.

Všichni zpět do kanclu!

V posledních několika letech jsme zjistili, že hybridní modely práce mohou nabídnout to nejlepší z obou světů. Na jednu stranu vyhovují osobním požadavkům a zároveň umožňují spolupracovat bok po boku s kolegy na společných úkolech. A také nový výzkum naznačuje, že mnoho pracovníků rádo pracuje z domova. Další průzkum ukázal, že téměř 70 % pracovníků se nechce vrátit do kanceláře na plný úvazek. Někteří lidé jsou obzvláště oddaní flexibilní práci.

Nový model pracoviště: Hybridní pracoviště

Flexibilní práce je o krok dál než hybridní práce, protože dává jednotlivcům možnost rozhodovat o tom, kde, kdy a jak budou pracovat. Flexibilní práce zahrnuje nabídku většího výběru pracovní doby a možnost zvolit si, na jakých projektech budou pracovat a s kým chtějí spolupracovat. Co bych za tuto volbu dal před deseti lety.

Flexibilní pracoviště. Kde týmy pracují.
Flexibilní pracoviště. Kde týmy pracují.

Svou roli ve flexibilitě hraje také pracoviště. Flexibilní kancelář může nabízet nejen pracovní místo, ale také kavárnu, uzavřené prostory nebo pohodlné prostory typu obývacího pokoje, aby si lidé mohli vybrat prostředí, které jim vyhovuje. Totiž bez ohledu na to, jaký druh flexibility organizace nabízí, platí, že více je obecně lepší. Když jsou podniky kreativní nejen v tom, kde, ale také kdy, s kým a jak lidé pracují, signalizuje to, že věnují pozornost všem zkušenostem, které se za posledních několik let naučily, upřednostňují zkušenosti zaměstnanců a přizpůsobují se budoucnosti.

Dobrá pro lidi a co pro podnik?

Flexibilita je možná dobrá pro lidi, ale je dobrá i pro firmu? Přispívá k výsledkům nebo výkonnosti? Vyplatí se to? Nové údaje naznačují, že odpovědi na tyto otázky jsou kladné – a dopady jsou markantní. Nové průzkumy ukazují, že pokud mají lidé flexibilní pracovní možnosti, 71 % z nich uvádí, že jejich tým je inovativní, zatímco bez flexibilních možností je to jen 57 %. Je tedy logické, že to inovace ovlivní. Když mají lidé větší autonomii a možnost volby, mohou svobodněji přemýšlet v širokém rozsahu a kreativněji. Jsou také méně omezováni stresem, který je spojen s nedostatkem času.

Flexibilní kultura

Když mají lidé větší flexibilitu, mají také pozitivnější pohled na firemní kulturu. Flexibilita je silná, protože ukazuje, že společnost důvěřuje svým zaměstnancům a uznává význam celého člověka. Kromě toho je možnost volby a autonomie spojena s lidmi, kteří jsou zdravější, šťastnější a angažovanější. Když společnost poskytuje možnost volby a autonomii, zaměstnanci mají větší pravděpodobnost, že budou mít chuť se zapojit, zavázat se a zůstat ve společnosti, což vytváří pozitivní spirálu pro konstruktivní, odměňující kulturu.

Flexibilní pracoviště. Flexibilita práce a výstupy zaměstnanců
Flexibilní pracoviště. Flexibilita práce a výstupy zaměstnanců

Když jsou lidé spolu, mohou efektivněji spoluvytvářet, generovat nápady, řešit problémy a pracovat na nejednoznačných výzvách. A když jsou lidé sami, mohou vykonávat rutinnější nebo kontemplativní práci. Týmy často vyžadují oba tyto typy práce. Navíc týmy fungují nejlépe, když mají důvěru jak na úrovni vztahů, tak na úrovni úkolů. Když je práce flexibilnější, lidé mohou být transparentnější ohledně svých osobních závazků a mají také možnost přizpůsobit rozvrh pracovním potřebám.

Flexibilní práce – Flexibilní pracoviště

Flexibilní práce má také pozitivní vliv na vyhoření. Méně lidí hlásí příznaky vyhoření při flexibilní práci, zatímco čísla rostou, když flexibilitu nemají. Charakteristickými znaky vyhoření jsou pocit neefektivity nebo neschopnosti, pocit vyčerpání a pocit uvěznění bez možnosti růstu. Když jsou lidé flexibilnější, mohou řídit své časové nároky i způsob jejich plnění, což přispívá k pocitu efektivity a větší energie.

Kromě toho, když jsou lidé v kanceláři, mohou navazovat kontakty, učit se od ostatních a budovat sociální kapitál pro svůj kariérní postup. A když jsou doma, mohou se soustředit a soustředit na učení se novým dovednostem nebo přijímání podnětných výzev. To vše přispívá k pozitivním pocitům z růstu a rozvoje, které brání vyhoření. Flexibilní pracovní doba má nepopiratelné výsledky, ale je také významným důkazem zájmu o lidi a snahy o změnu způsobu práce. Lidé chtějí pracovat pro organizace, které věnují pozornost současnosti a budují budoucnost.

Flexibilní práce je cesta

Pro naše podniky je stále rok 2022, ale v řadě z nich není ani rok 2020 nebo až 2010. Celá řada personálních témat, postupů a procesů, které jsou pro některé revolučně smýšlející podniky a organizace již zaběhlým způsobem práce s lidmi, pro některé je toto stále příliš vzdálené a neuchopitelné téma. Opakovaně bojují s produktivitu, efektivitou a kreativitou na nejzákladnější úrovni, a to vše při neustálé kontrole a mikromanagementu. Byl bych moc rád, aby alespoň tento blog vnesl do hlav majitelů nový vítr a pohled na people managementem.

Zdroje

Kniha Firma jsou lidé
Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Od roku 2010 pomáhám podnikatelům, českým firmám i mezinárodním společnostem dostat z týmů ty nejlepší výkony. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem a autorem knihy „Firma jsou lidé, lidé jsou síla!“

Vaše hodnocení a recenze článku

Hodnocení článku

Přehled hodnocení článku (0)

Tento článek zatím nemá žádné hodnocení.
Vložit příspěvek do záložek
Přečíst později

Odebírejte novinky, články, podcasty, kurzy a přednášky

Aktuální články

Podcast

Témata článků

Další články