Nejsou lidi, klesá produktivita, co dělat? Státe poraď si!

Ukážu vám graf, ze kterého vám nebude úplně dobře, ale myslím, že to, co předvádí naše média posledních několik let, vás zase tento můj graf tak neohromí. Je to možná takové „K zemi hleď!“ v originále „Don’t Look Up“ pro naše zaměstnavatele, a především pro naši vládu. Nikdo si to nechce moc připouštět, vláda sype peníze nezřízeně kam chce a nemá to celé hlavu ani patu. Nejsem ale jediný, kdo cítí potřebu reagovat na to, že se některá témata neumí nebo nechtějí řešit?

Co bude znamenat stále dramatičtější nedostatek lidí a klesající produktivity pro náš stát a pro nás samotné? Co nastane, když toto téma stát nebude řešit jako klíčovou prioritu a budeme stále hledat nějaká podružná populistická témata? Jednoduše řečeno, zastaví se růst, možná jen zpomalí anebo nastane zcela opačný trend.

Nedostatek zaměstnanců 01
Nedostatek zaměstnanců 01

Jak zvýšit produktivitu v České republice?

  • Potřebujeme technologické investice a systematicky podporovat inovace. S čím vláda přijde v následujících 5 letech? Kde na to vláda vezme? Pro koho to bude? Co to přinese a jak to budeme sledovat, aby to nedopadlo jako obvykle?
  • Aktivně rozvíjet vzdělávání a vzdělávací iniciativy. Uděláme dotace na vzdělávání a postaví se z toho jiné provozy nebo se náklad přesune nějak jinam? Kdo to změří, co se bude školit a jak?
  • Zvýšení participace žen a starších osob na trhu práce. Kdo je k tomu přesvědčí? Proč by ženy měly být ty, kteří zachrání křivku produktivity a stárnoucí generace?
  • Změna imigrační politiky? Je na to náš stát vůbec připraven? Máme na to infrastrukturu? Možná budeme potřebovat ještě více úředníků, než máme teď? Jak jsme obstáli v první vlně z Ukrajiny? Jak zvládneme jejich adaptaci?
  • Zvýšení počtu hodin, které každý člověk ročně odpracuje. Podívejme se na generace a jejich přístup k práci? Kdo bude pracovat více? Nebo možná, že by to stát nařídil, jako pracovní povinnost? Jak chce stát motivovat mladé v poměrně dobře zajištěné ekonomice.
Další článek:  Když máte ve firmě problém s pracovní morálkou

Jak zmírnit nedostatek pracovních sil v České republice?

Nedostatek dostupné pracovní síly způsobuje, že ekonomiky nejsou schopny plnit své růstové cíle. K vyřešení problému, a tedy k udržení hospodářského růstu lze podniknout základní kroky:

  1. Zvyšte produktivitu prostřednictvím investic do infrastruktury, inovací, technologií a sociálních a školicích programů s cílem pomoci nekvalifikovaným a méně vzdělaným lidem v produktivním věku zlepšit jejich zaměstnatelnost. Dotace na elektrovozy a pouze pro Prahu nevnímám jako správný směr investic.
  2. Zvýšit míru participace podporou žen, aby se zapojily do pracovní síly, zvýšením věku odchodu do důchodu, podporou pracovních míst pro starší osoby a zvýšením počtu ročních pracovních hodin.
  3. Zvyšte imigraci a mobilitu uvolněním imigračních norem, rozvíjením přeshraničního fondu talentů a využitím technologie pro virtuální spolupráci a mobilitu. Do roku 2030 bude většina z 25 ekonomik čelit velkým nedostatkům. Zvyšování mobility talentů lze tedy považovat pouze za omezené řešení.
  4. Podporovat vyšší porodnost, která je v konečném důsledku nezbytná pro udržení hospodářského růstu a zdravých demografických poměrů. Dopad této akce má však velké časové zpoždění.

Co musí Česká republika udělat teď

Programy odborného vzdělávání a pracovní kvalifikace. Tyto programy sponzorované vládou a podniky zahrnují školení pro specifické dovednosti, po kterých je poptávka – nutná analýza, stejně jako zapojení do lepšího mapování pracovních míst mezi nabídkou a poptávkou a zlepšování způsobu, jakým jsou identifikovány dovednosti a pracovní kritéria.

Další článek:  Budete se dnes zase flákat?

Vzdělávací programy. Patřící mezi ně široce založené programy rozvoje dovedností, díky nimž jsou lidé zaměstnatelnější, jako jsou programy zlepšující jazykové nebo komunikační dovednosti. Tyto programy pomáhají více lidem v produktivním věku přejít do aktivní práce na plný úvazek.

Je klíčové začlenit širší část pracovní síly do naší ekonomiky. To zahrnuje zjednodušení regulace práce a zdanění s cílem povzbudit více malých zaměstnavatelů, aby získali pracovníky, a také reformu daní.

Témat máme hodně, rád bych viděl, jak se s tím stát vypořádá. Netvrdím, že to bude lehké, ale musíme jednat teď, neboť některé generace z pracovního trhu brzy odejdou a na řešení již bude pozdě.

Zdroj grafu: https://www.bcg.com

Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Jsem poradce pro rodinné firmy a podniky. Objevuju skrytý potenciál rodinných firem a rodinných podniků. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem.

Hledáte krizového manažera? Možná už je pozdě…

Nechci si v tématu „hledání krizového manažera“ přihřívat svou polévku, ale řešení je z významného podílu v roli personální. Vše se obvykle nastartuje selháním lidského faktoru...

Proč se tolik neschopných mužů stává manažery?  

Pokud chceme zlepšit úroveň kompetencí lidí ve vedoucích pozicích, musíme zlepšit své vlastní kompetence pro jejich posuzování a výběr, zejména pokud se jedná o...

Staňte se odolným manažerem. Manažerská resilience

V dnešní nepředvídatelné době čelí vedoucí pracovníci novým výzvám, obtížným rozhodnutím a měnícím se okolnostem. Abyste úspěšně prošli obdobím nejistoty a dovedli svůj tým...

Vyšetřování na pracovišti? Když je firma detektiv

Vyšetřování ve firmě může být vyžadováno v reakci zaměstnavatele na jakýkoli podnět, obvykle stížnost, problém nebo nehodu, ale také se může jednat o porušení...

Starý leadership končí. Přichází kvantový leadership

Dovolte mně menší úvod do tohoto tématu a možná i vysvětlení mého přístupu k managementu a leadershipu v mé poradenské praxi obecně. Jak organismy v přírodě...

Přichází rekonstrukce pracovních míst!  

Je třeba rekonstruovat pracovní místa. Musíme nahlížet na zaměstnance jako na soubory dovedností a znalostí a opustit tradiční vnímání pracovního místa jako status idem. Většina...

SMART metoda je mrtvá, teď je tu FAST

Podle nedávného průzkumu si zaměstnanci ve většině organizací stanovují cíle sami pro sebe nebo pro své týmy. Pokud jde o stanovování cílů, většina manažerů...

Vyhoření manažerů? Co stojí za rostoucím trendem?

Téměř dva roky po začátku pandemie je vyhoření na pracovišti u dnešních zaměstnanců historicky nejvyšší. Podle nedávného výzkumu společností Gallup a MetLife se však...

Podcast: „Jako poradce rodinných firem jsem v neustálém konfliktu“

V mém podcastu na podnicast jsem vyprávěl, co je interim management, jak zaměstnanci vnímají interim manažera, jak vnímám dnešní rodinné firmy a s jakými problémy...

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte prosím svůj komentář!
Zde zadejte své jméno

Nejnovější články

Pandořina skříňka firmy. Přišel čas ji otevřít…

Je to takové hezké spojení dvou témat, ale věřte,...

Jak udržet zaměstnance v první linii?

I když se tato zajímavá studie zabývá průzkumem přímé...

Hledáte krizového manažera? Možná už je pozdě…

Nechci si v tématu „hledání krizového manažera“ přihřívat svou...

„Přijímáme nové zaměstnance“ – Hledáme 500 000 zaměstnanců!

Trochu ohrané co? Dělám to taky, občas to zafunguje...

Top články týdne

Pandořina skříňka firmy. Přišel čas ji otevřít…

Je to takové hezké spojení dvou témat, ale věřte,...

Jak udržet zaměstnance v první linii?

I když se tato zajímavá studie zabývá průzkumem přímé...

Hledáte krizového manažera? Možná už je pozdě…

Nechci si v tématu „hledání krizového manažera“ přihřívat svou...

„Přijímáme nové zaměstnance“ – Hledáme 500 000 zaměstnanců!

Trochu ohrané co? Dělám to taky, občas to zafunguje...

Proč se tolik neschopných mužů stává manažery?  

Pokud chceme zlepšit úroveň kompetencí lidí ve vedoucích pozicích,...

Nejnovější články

Top články týdne

Výběr z článků pro vás

No to jsem zvědavá. Marie KlNejsou lidi, klesá produktivita, co dělat? Státe poraď si!