DomůManažerské řízení | ManagementNěkolik manažerských rad od Davida Ogilvyho

Několik manažerských rad od Davida Ogilvyho

Když jsem před mnoha lety, po skončení mého studia, uvažoval o práci v reklamě, půjčil jsem si první knihu, která mě hned napadla a bylo to částečně proto, že jsem jmémo Ogilvy považoval za synonymum pro dobrý marketing, za svůj vzor.

Když se k této knize, kterou jsem do knihovny již omylem nevrátil, dnes vracím, zjišťuji, že je plná zajímavé inspirace, která platí dodnes. Protože dnes je mé zaměření predevším na HR a management, dovolil jsem si vybrat něco z jeho myšlenek o řízení reklamní agentury.

S něčím můžete a nemusíte souhlasit. Jeho postoje jsou možná odvážné, ale je z nich cítit zkušenost a pokora.

Tyto lidi prosím nezaměstnávejte!

 • Nikdy nezaměstnávejte své přátele. Udělal jsem tuto chybu třikrát a musel jsem všechny tři propustit. Dnes už to nejsou mí přátelé.
 • Nikdy nezaměstnávají děti svých klientů. Kdybyste je musely vyhodit, mohli byste přijít o klienta. To je další chyba, které jsem se dopustil.
 • Nikdy nezaměstnávejte své vlastní děti, ani děti svých společníků, ať jsou sebeschopnější. Ctižádostiví lidé nezůstanou ve společnosti, která praktikuje nepotismus. Tohle je chyba, které jsem se dopustil. Můj syn se zabývá obchodem s nemovitostmi a má jistotu, že za svůj úspěch rozhodně nevděčí svém otci.
 • Dvakrát se rozmyslete, než zaměstnáte někoho, kdo byl úspěšný v jiné oblasti. Zaměstnal jsem jednoho redaktora časopisu, právníka a ekonoma. Žádný z nich se nedokázal nadchnout pro reklamu.
 • A nikdy nezaměstnávejte své klienty. Vlastnosti, které z někoho dělají dobrého klienta, neodpovídají vlastnostem potřebným pro úspěch v agentuře. Této chyby jsem se dopustil dvakrát.
Další článek:  Příprava firmy na budoucnost: Transformace a potřeba změny

7 pravidel proti politikaření v práci

Skleníková atmosféra v agenturách může vyvolat psychologické války které se téměř vyrovnávají rivalitě na univerzitní fakultách. Vím o sedmi způsobech, jak je umlčet:

 1. Vyhoďte ty nejhorší. Poznáte je podle toho, jak často vám posílají kopie nenávistných anonymních memorand, jež adresují svým rivalům.
 2. Když někdo přijde do vaší kanceláře a prohlásí o svém rivalovi, že je to neodpovědný darebák, zavolejte si dotyčnou osobu a přimějte donašeče, aby před ní zopakoval to, co právě řekl vám.
 3. Bojujete proti papírovým válkám. Veďte své lidi k tomu, aby si své spory vyřizovali tváří v tvář.
 4. Zahajte v agentuře tradici společných obědů. Tak se z nepřátel stávají přátelé.
 5. Pranýřujte zloděje nápadů.
 6. Nevybírejte si své oblíbence.
 7. Nezahrávejte si s politikařením. Pokud budete vy sami uplatňovat ďábelské umění rozděl a panuj, vaše agentura se rozplyne v dým.

Jak vypadá skvělý vůdce?

Měl jsem se řadu jedinečných příležitostí pozorovat lidi, kteří řídí velké podniky. Většina z nich umí dobře řešit problémy a rozhodovat, ale jen málokdo umí dobře vést. Někteří spíše, než by dokázali své podřízené inspirovat, projevují značně nadání srážet je k zemi.

Skvělé vedení může mít elektrizující efekt na výsledky jakéhokoli podniku. Tématem vedení se už zabývalo mnoho výzkumů. Odborníci ve společenských vědách se shodují na názoru, že úspěch vedení záleží na konkrétních podmínkách.

Další článek:  Jak vybudovat úspěšný pracovní tým?

Dobří vůdcové se téměř vždy vyznačují silnou sebedůvěrou. Nikdy nejsou malicherní. Nikdy nesvalují odpovědnost na jiné. Dokáží se vyrovnat s porážkou. Dobří vůdcové jsou vždy fanaticky oddáni své práci. Netrpí tou ochromující potřebou, aby je všichni měli rádi. Mají odvahu dělat nepopulární rozhodnutí, to zahrnuje i odvahu vyhodit lidi, kteří neodvádí dobrou práci. Dobří vůdcové jsou rozhodní. Umějí popadnout býka za rohy. Někteří jsou velice zvláštní.

Nevěřím, že mezi nástroje dobrých vůdců patří strach. Lidé odvádějí nejlepší práci v atmosféře pohody. Nápady a inovace jsou závislé na radosti ze života. Nejefektivnějším vedoucím je ten, kdo dokáže uspokojit psychologické potřeby svých podřízených. Pro žádnou agenturu není dobré, když při jejím vedení šéf nikdy nespolupracuje se svými podřízenými. Čím více řídících center si vytvoříte, tím silnější bude vaše agentura.

Je umění být dobrým následovníkem. Většina skvělých vůdců, které znám, má schopnost inspirovat lidi svými proslovy. Pokud neumíte sami napsat dobrou řeč, nechte si ji napsat, ale někým, kdo to umí. Člověkem, který řekl na téma vůdcovství to nejmoudřejší, byl polní maršál Montgomery:

„Vůdce musí oplývat nakažlivým optimismem a odhodláním vytrvat tváří v tvář obtížím. Také z něj musí vyzařovat jistota a důvěra, i když si třeba on sám není příliš jist výsledkem. Konečným testem vůdčích schopností je pocit, jaký máte poté, když se této osobě po skončení porady vzdálíte. Máte pocit povzbuzení a jistoty?“

5 tipů pro personální práci  

 1. Nikdy nedovolte dvěma lidem dělat práci kterou zvládne jeden. George Washington konstatoval:

„Kdykoli stačí na splnění nějakého úkolu jedna osoba, ta samá práce je vykonávána mnohem hůře dvěma lidmi, a zřídka kdy se vůbec udělá, pokud na ni zaměstnáte tři a více osob.“

2. Nikdy nepředvolávejte zaměstnance do své kanceláře; leká je to. Místo toho běžte za nimi do jejich kanceláři a neohlášení. Ředitel, který nikdy neprochází svou agenturou, se změní v neviditelného poustevníka.

Další článek:  Starý leadership končí. Přichází kvantový leadership

3. Pokud chcete něčeho dosáhnout, komunikujte ústně. Když chcete, aby jednání dopadlo ve váš prospěch, zúčastněte se tohoto jednání. Pamatujte si francouzské přísloví:

„Špatný je vždycky ten, kdo není přítomen.“

4. Je neslušné používat výrobky, které vyrábí konkurence vašich klientů. Když jsem získal klienta jménem Sears, začal jsem nakupovat veškeré své oblečení v obchodních domech této značky. To sice rozčilovalo moji ženu, ale následující rok jsem byl na konferenci výrobců oděvu prohlášen za nejlépe oblékaného může v Americe.

5. Nikdy se nedopřejte ten luxus, že byste někam napsali stížnost. Po své první cestě přes Atlantik jsem napsal své cestovní kanceláři dopis, v kterém jsem si ztěžoval, že úroveň služeb na lodi Queen Mary byla špatná a výzdoba příliš vulgární. O tři měsíce později jsme byli na nejlepší cestě k získání zakázky společnosti Cunard, když někdo objevil můj dopis. Trvalo dvacet let, než mi odpustili a dali mi svou zakázku.

Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Od roku 2010 pomáhám podnikatelům, českým firmám i mezinárodním společnostem dostat z týmů ty nejlepší výkony. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem.

Krizi překoná pouze podnikatelská odolnost

Důvodem, proč je dnes pojem resilience aktuálním tématem, je skutečnost, že někteří podnikatelé se vzdávají, zatímco jiní navzdory všemu nadále přežívají, zatímco se potýkají...

Jak nakopnout produktivitu vaší firmy?

Vedoucí pracovníci se vždy snaží zvýšit produktivitu zaměstnanců a samozřejmě někteří z nich se snaží zvýšit i tu vlastní. Až příliš často se však tato...

Model SPNNPS. Model vysoce výkonných organizací

Abych úvod trochu vylepšil našel jsem zajímavé přirovnání z knihy Alenka v říši divů, když hledala cestu z oné říše. „Řekla bys mi prosím,...

Uvíznutí manažeři mezi několika krizemi

Výzkumníci společnosti The Ken Blanchard Companies® nedávno dokončili průzkum, jehož cílem bylo zjistit, jakým výzvám čelí dnešní manažeři a jak se s nimi úspěšně...

Božský komplex podnikatele. Vypněte si GOD MODE!

Nejdříve si vysvětlíme pojem God mode. God mode je obecný výraz pro cheatovací kód ve videohrách, který činí hráče nepřemožitelným. Bohužel se někdy potkáme...

Stojíte, stagnujete, přešlapujete? Zkuste zpětnou vazbu

Pro majitele nebo manažery na jakékoliv úrovni je nejlepším způsobem jak se rozvíjet, vést a pak získat zpětnou vazbu. Znamená to jednat a komunikovat...

Manažerky, podnikatelky se syndromem včelí královny

Tento termín poprvé definovali psychologové (C. Tavris, G. L. Staines a T. E. Jayaratne ) na Michiganské univerzitě v roce 1973 z jiného zdroje je...

Jak budovat silnou rodinnou firmu?

V roce 1972 učinily děti zakladatele společnosti Porsche Ferdinanda Porscheho odvážný krok. (Až do roku 1935 byl Ferdinand Porsche československým občanem, byť v Československu prakticky...

Majitelé naslouchejte mladým. Reverzní mentoring

Měl bych jako majitel začít dělat něco jinak, aby mně neujel vlak doby? Jak diskutovat a rozvíjet moderní témata, kterým jako majitel vzhledem...

Pravé vůdcovství versus falešné vůdcovství  

Když jsem přejmenoval rubriku osobní rozvoj na leadership udělal jsem to z celkem zjevného důvodu. Vůdcovství je schopnost jednotlivce nebo skupiny jednotlivců ovlivňovat a...

Podnikatelé milují své firmy jako své děti. Podnikatelská láska

Je to tak, pro některé bohužel, pro některé zpráva, která je snad donutí k přemýšlení. Samozřejmě podnikání má jasnou ekonomickou hodnotu, významně přispívá k zaměstnanosti,...

Hledáte krizového manažera? Možná už je pozdě…

Nechci si v tématu „hledání krizového manažera“ přihřívat svou polévku, ale řešení je z významného podílu v roli personální. Vše se obvykle nastartuje selháním lidského faktoru...

Co hledáte:

Nejnovější články

Podnikům vznikají mezery v dovednostech. Co dělat?

Když slyším něco na téma mezery v dovednostech u dnešních...

Fluktuace zaměstnanců. Jak na to?

Zcela upřímně a otevřeně. Bez poznání, hluboké analýzy příčin...

Pohřben v práci? Tohle je vaše poslední židle!

Mnoho firem sice investuje do nákladných ergonomických kancelářských židlí,...

Chyťte rok 2023 za pačesy!

V první polovině roku 2022 se inflace rozběhla na...

Exkluzivní
přístup
k článkům

Vyberte si předplatné

Top články týdne

Nemůžete nemít značku zaměstnavatele

Moc se mi líbil článek, jehož autorem je Dave...

Barva oblečení a pohovor? Když za vás mluví barvy

Našel jsem tři roky starou studii o barvách a...

Ovlivňují naše biorytmy naši kariéru?

Lidé, jejichž výkonnost má svůj vrchol ráno, mají vetší...

Průvodce: Hledání pasivních kandidátů na trhu práce

Pasivní kandidát je někdo, kdo je v současné době...

HR management malé firmy. Jak vám to jde se zaměstnanci?

Následující data jsou založeny na průzkumu téměř 500 zaměstnanců...

Top články

Generace X Y Z. Rozumíte generacím? Čím a jak je oslovit?

Připravil jsem pro vás náhled nad generacemi X Y...

Co takhle založit si personální agenturu?

Personální agentura je po obchodní stránce celkem bez překážek,...

10 vlastností, které musí mít dobrý manažer nebo šéf

Skvělé manažerské řízení je nezbytné pro fungování vaší společnosti,...

KPI v personalistice, co můžeme měřit?

KPI Key Performance Indicator zkratka definuje tzv.klíčový ukazatel výkonu...

Máte strach nebo cítíte úzkost z práce

Vlastní vypořádání se s úzkostí a strachem v práci...