Nemůžete nemít značku zaměstnavatele

Moc se mi líbil článek, jehož autorem je Dave Trott, který je kreativní ředitel, copywriter a autor témat o práci reklamních agentur, kreativitě a dalších tématech. Studoval na Pratt Institute v New Yorku, kde se věnoval reklamě, než založil reklamní agenturu Gold Greenlees Trott a další. V roce 2004 získal cenu prezidenta D & AD za celoživotní úspěch v reklamě.

V článku jsem pro sebe objevil i hezké přirovnání ke značce zaměstnavatele, protože jeho věta, že „Produkty vytvářejí značky, značky nevytvářejí produkty.“, je více než výstižná. Dle mne totiž stále více ve mně sílí přesvědčení, že právě zaměstnanci vysílají to, jaký jste zaměstnavatel, a to má významný dopad na vnímání značky zaměstnavatele.

- Reklama -Institut rodinných firem

To, jak se chovají mezi sebou, jaké signály o sobě vysílají, také to, jak jednají směrem ke svým klientům, ale také to, jak obstávají nebo naopak selhávají na konkurenčním trhu. Jak propojená nádoba značka zaměstnavatele je a vnímání, jednání a chování našich zaměstnanců tvoří její celek.

Kopírovaný employer branding

O to více směšná mi přijde tvorba reklamních specialistů na zaměstnavatelskou značku a jejich popis employer brandingu, když sami nerozumí tomu, jak funguje organismus zaměstnavatelské značky, tvořený jednáním lidí směrem dovnitř a ven, ale i mezi sebou navzájem. HR marketéři bohužel často vymýšlejí složité konstrukce, aby měli pocit, že přišli na něco pořádného. Když to tak dělají ostatní lidé, musí to být dobré. Okopírují úspěšný koncept od jiné značky a dají mu nějaké kudrlinky navrch.

Další článek:  10 tipů pro váš employer brand = 10 tipů pro vaši zaměstnavatelskou značku

Pokus a snaha zachytit něco, o co se dá ve tvorbě employer brandu opřít je právě tou největší slabinou jejich práce. Výsledkem jsou pak povrchní, nepoužitelné a často kopírovaná hesla, obsahy, vizuály firmy za rohem. Vyhozené peníze, ztráta času a energie na něco, co k nikomu nepromlouvá, co má slabý zásah, není trvalé a je bez emocí.

Pojďme k článku Davea Trotta o značkách:  

Samuel Maverick byl texaský právník, politik a majitel půdy. V roce 1856 mu soused splatil dluh 1,200 dolarů a to tím, že mu dal 400 kusů dobytka. Maverick neměl zájem o chov dobytka, takže držel stádo na volném pozemku a čekal, než ho prodá.

Dohoda mezi farmáři dobytka byla taková, že každý chovatel měl vypálit svou značku na svůj dobytek, aby je majitel snadno identifikoval a zabránil krádeži. Samuel Maverick si toto nepřál, aby jeho krávy byly označeny, neměl totiž v úmyslu je vlastnit tak dlouho.

Značka Maverick

Někdy se stávalo, že kráva unikla a když se k ní chovatelé dostali, byla bez značky, a tak se logicky předpokládalo, že je to jedna z Maverickových. Nezařazená kráva se zkrátka stala známou jako „Maverick“. Docela brzo se stalo slovo „Maverick“ zkratkou pro krávu, která se dostala pryč od svého hlavního stáda. Nakonec jakákoliv kráva, která se snažila uniknout od stáda, byla známá pro svou odvahu.

Další článek:  Náborový inzerát? Ptáte se jak na to? Jednoduše a přehledně zde!

Během let toto slovo přešlo i do běžného jazyka a popisovalo někoho, kdo odmítá patřit ke skupině nebo nebyl ochoten se jí přizpůsobit. Zanedlouho toto slovo znamenalo volnomyšlenkáře a ty nepřizpůsobivé stojící mimo systém.

Původně slovo znamenalo spíše potížistu, ale postupně se stalo komplimentem. V dnešní době je toto slovo synonymem pro rebela, povstalce, buřiče. Vše to začalo jedním mužem, který nechtěl značkovat své krávy. Nechtěl, aby se jeho jméno stalo značkou, a nakonec se tomu tak stalo.

Značka Muji

Dalším příkladem je japonská značka Mujirushi Ryhonin, která byla založena v roce 1979. Název znamená neznačkové kvalitní zboží a její sortiment výrobků byl jednoduše zabalen do obyčejného celofánu s obyčejnými hnědými etiketami.

Cílem nebylo mít značku, protože zákazníci by museli platit za vše co ke značce a její propagaci patří. Zákazníci měli platit pouze spravedlivé ceny za skutečný výrobek. Na jejich obyčejné hnědé etiketě byla zkrácená forma jejich jména: „Muji“. První znak „Mu“ je pro slovo „bez! a druhý znak „Ji“ je zkrácená forma „Jirushi“ znamená „značka“. Takže „Muji“ znamenalo žádná značka – bez značky. Zboží bylo prosté a jednoduché, dobře navržené a minimalistické.

Výrobky se staly tak populární, že se rozrostly po celém Japonsku, pak se koncept Muji stal tak úspěšným, že má nyní 656 obchodů.

Další článek:  Jak budovat značku zaměstnavatele? Začněte zevnitř

Takže pojem ne-značka se stal prémiovou značkou. To tedy znamená jedno, že nemůžete nemít značku. Značka není sama o sobě komplikovaná, značka je prostě smyslová cesta k odlišení jednoho objektu od podobných objektů.

Značka je jen jiný název pro systém mysli. Nemůžeme veřejnosti říci, co je naše značka, veřejnost nerespektuje diktování. Veřejný pohled na náš produkt je to, jak se chová. Veřejnost poté rozhodne, na čem tato značka stojí. Veřejnost není hloupá, cokoli si můžeme o ní myslet. Můžeme se rozhodnout, jakou značku chceme nebo nechceme, ale veřejnost rozhodne, co naše značka pro ně znamená.

Proto tedy:

„Produkty vytvářejí značky, značky nevytvářejí produkty.“

A jako zaměstnavatelé nemůžeme veřejnosti nutit, co je naší zaměstnavatelskou značkou, protože právě o tom rozhodují naši zaměstnanci. Právě zaměstnanci rozhodnou a vysílají na čem a za co tato značka stojí. Proto můžeme s reklamními experty tvořit employer brand jaký chceme, ale zaměstnanci a veřejnost rozhodnou o tom, co pro ně vaše značka zaměstnavatele ve skutečnosti znamená.

Proto tedy:

„Zaměstnanci vytvářejí zaměstnavatelské značky, zaměstnavatelé nevytvářejí zaměstnavatelskou značku.“

Odkazy:

Knihy autora

Článek:

Photo by Mike Dorner
Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Jsem poradce pro rodinné firmy a podniky. Objevuju skrytý potenciál rodinných firem a rodinných podniků. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem.

Proč roste poptávka po outsourcingu náboru zaměstnanců?

„Ne supra crepidam sutor iudicaret“ teda jednodušeji „Ševče, drž se svého kopyta“, bych zvolal. Každý by měl dělat to, co umí nejlépe, některé věci...

Od náborového marketingu po marketingovou značku zaměstnavatele

Náborem se zabývám od získání mé licence od MPSV v roce 2010. Za tu dobu se tato oblast poměrně významně posunula. Začínalo se s požadavkem na...

Kam všichni zmizeli? Všude chybí lidé

Dva roky otřesů na pracovních trzích udělaly své. Na všech kontinentech došlo na významnou dynamiku pracovní síly. Od vyhnutí se infekci, zotavení z nemoci,...

Generace Z fluktuanti a Baby boomers držáci?

Dle průzkumu portálu CareerBuilder tráví mileniálové a generace Z ve svých zaměstnáních výrazně kratší dobu, než je tomu u starší generace. Průměrná doba strávená...

Jaké jsou skryté problémy rodinných firem?

Dnešní rodinný podnik nebo rodinná firma se vyznačuje jedinečnými atributy, které ho významně odlišují od ostatních forem podnikání na trhu. Na prvním místě je...

TikTok a nábor zaměstnanců? Proč ne? TikTok resumé

Tento týden zahájila společnost TikTok pilotní program „TikTok Resumes“, jehož cílem je spojit uživatele s volnými pracovními místy ve velkých korporacích, jako jsou Shopify,...

Zavíráme, poslední zhasne. Nejsou lidi!

Poptávka po zaměstnancích je na rekordní úrovni, možná paradox v krizi, možná také ne. 4/5 firem se potýkají s problémy v náboru zaměstnanců. Jsem...

Jaký je aktuální trend v náboru zaměstnanců?

Podle aktuální studie uchazeči zkrátka nechtějí investovat do své žádosti o zaměstnání více jak 20 minut svého času a nejen to. Tam, kde je...

Proč Employer Brand nebyl nikdy tak důležitý jako teď?

Mějte prosím trpělivost, bohužel nemáme dostatek personálu. Bohužel z důvodu kapacity se vám nemůžeme plně věnovat. Z personálních důvodů jsme část oddělení uzavřeli. V poslední době jsem viděl více...

Nejnovější články

Kdo je personální auditor

Personální auditor se zabývá realizací personálního auditu a může...

Kdo je HR interim manager

Je zkušený manažer s dlouhodobou praxí a zároveň specialista v oboru...

Deepfake a pracovní pohovory. Realita budoucnosti interview

Americká FBI v úterý vydala varování, že dostává stále...

Nestaňte se v kariéře NPC

NPC pro někoho známý pojem, pro někoho, nebojte se,...

Top články týdne

Nejde vždy pouze o výplatu!

Globální studie designu ukazuje, že kreativci aktivně upřednostňují účel...

Jak překonat vaše ego? Ego jako zdroj konfliktů a neshod

Ego je zdrojem mnoha našich konfliktů a neshod, protože...

Jak na změnu kariéry?

Změna kariéry a náplně práce je pro některé natolik...

Kdo je skrytý zabiják produktivity vašich zaměstnanců?

Aktivně spolupracující, sdílející a pomáhající zaměstnanci, zkrátka zaměstnanci, kteří...

Jak udržet zaměstnance v první linii?

I když se tato zajímavá studie zabývá průzkumem přímé...

Top články

Generace X Y Z. Rozumíte generacím? Čím a jak je oslovit?

Připravil jsem pro vás náhled nad generacemi X Y...

Co takhle založit si personální agenturu?

Personální agentura je po obchodní stránce celkem bez překážek,...

10 vlastností, které musí mít dobrý manažer nebo šéf

Skvělé manažerské řízení je nezbytné pro fungování vaší společnosti,...

KPI v personalistice, co můžeme měřit?

KPI Key Performance Indicator zkratka definuje tzv.klíčový ukazatel výkonu...

Máte strach nebo cítíte úzkost z práce

Vlastní vypořádání se s úzkostí a strachem v práci...
Nemůžete nemít značku zaměstnavateleMoc se mi líbil článek, jehož autorem je Dave Trott, který je kreativní ředitel, copywriter a autor témat o práci reklamních agentur, kreativitě a dalších tématech. Studoval na Pratt Institute v New Yorku, kde se věnoval reklamě, než založil reklamní agenturu Gold Greenlees Trott...