Bezpečnostní informace – Varování o podvodné komunikaci  Přečíst

Manažerské řízení | ManagementNové manažerské role v post-pandemickém světě práce

Nové manažerské role v post-pandemickém světě práce

Sdílejte

Efektivní manažerské vedení v tomto novém světě vyžaduje nové a odlišné dovednosti, které přesahují tradiční týmové vedení. Konkrétně budou organizace a podniky v blízké budoucnosti potřebovat takové vedoucí pracovníky, kteří dokážou dobře pracovat v různých režimech.

Mám na mysli režimy, které se vzájemně propojují, ale kladou vyšší požadavky na manažerskou práci.

  • Spolupráce, ale nemyslím pouze klasickou týmovou spolupráce, ale bude také o budování společného porozumění, vztahů a důvěry.
  • Kreativita, která vyžaduje schopnost vést brainstorming, integrovat znalosti a sdílené učení, pro které je zásadní důvěra a společně strávený čas v bezpečném a nestresujícím prostředí.
  • Spojení, které vyžaduje delší dobu osobního kontaktu, aby se rozvinulo vzájemné porozumění, posílily normy a vybudovala společná identita podniku nebo jakékoli organizace.
  • Věrnost, pramenící ze společného smyslu pro cíl a pocitu, že jste součástí nějaké komunity, a z možností dlouhodobého profesního růstu.

Nové manažerské role

Existují zejména nové čtyři role, které budou muset vedoucí pracovníci zastávat, když se budou přizpůsobovat řízení pracovních sil v následujících letech. Některé se překrývají, jiné doplňují, ale přesto budou vyžadovat od dnešních manažerů nové soubory dovedností a postojů.

Manažer – průvodce

Jedná se o roli vedoucího týmu, která je většinou převzata aktivně, aniž by byla společností vždy definována. Manažer zajišťuje sdílení plánů, rozhodnutí, informací a úspěchů za účelem koordinace a motivace členů týmu. Je to podporovatel tzv. „dobře namazaného stroje“, řekl bych. Dobré stanovování cílů, jednoduché plánování, rozhodování, koordinaci práce a sledování pokroku, udržování spojení, rozvoj důvěry a angažovanosti členů týmu.

Manažer – podněcovač

Tento typ manažera stimuluje a usnadňuje spolupráci, podněcuje kreativitu a inovace ve firmě, vytváří společnou kulturu. Aby toho dosáhl, musí tento manažer systematicky budovat důvěru a vytvářet prostředí bezpečí. To mu umožňuje vést hodnotný dialog a podporovat tvůrčí konflikty, nemyslím ty škodlivé a toxické osobnostní střety, ale ty, které vznikají při tvorbě nápadů a řešení.

Manažer – stabilizátor

Efektivní hraní této manažerské role vyžaduje vysokou míru emoční inteligence a schopnost nastolit rovnováhu mezi projevováním empatie a povzbuzováním lidí, aby cíleně překračovali své hranice. Pokud je stabilizace týmu prováděna dobře, může posílit vazby, stejně jako angažovanost a produktivitu.

Manažer – ovlivňovač

Tato role vyžaduje, aby vedoucí obhajovali své týmy navenek. Vyžaduje, aby vedoucí zajišťovali týmové zdroje, využívali informační zdroje, informovali o dosažených úspěších a budovali důvěru s kolegy a dalšími klíčovými zúčastněnými stranami. Role ovlivňovače vyžaduje dovednosti v oblasti prezentace, vyjednávání, ovlivňování a přesvědčování.

Hlavním tématem spojujícím všechny čtyři role je potřeba, aby vedoucí pracovníci budovali a udržovali vazby a důvěru. Posilování důvěry se projevuje v každé z rolí odlišným způsobem.

Facilitace a emoční inteligence

Vedoucí pracovníci si musí uvědomit, že při plnění těchto čtyř rolí mohou sami potřebovat pomoc, aby svým týmům poskytli podporu. Většina vedoucích pracovníků je již zběhlá v roli dirigenta, protože vyžaduje mnoho tradičních manažerských a vůdčích dovedností, jako je monitorování, delegování, rozhodování, motivování atd. Naproti tomu tyto nové role vyžadují odlišné soubory dovedností a postojů. Zde mám na mysli zejména facilitační dovednosti, která má komunikaci učinit zejména jasnou, srozumitelnou, efektivní, konstruktivní a především nekonfliktní, dále také rozvinutou emoční inteligenci a pokoru.

Všechny tyto čtyři nové manažerské role poskytují rámec pro efektivitu vedení v post-pandemickém světě práce.

Kniha Firma jsou lidé
Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Od roku 2010 pomáhám podnikatelům, českým firmám i mezinárodním společnostem dostat z týmů ty nejlepší výkony. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem a autorem knihy „Firma jsou lidé, lidé jsou síla!“

Vaše hodnocení a recenze článku

Hodnocení článku

Přehled hodnocení článku (0)

Tento článek zatím nemá žádné hodnocení.
Vložit příspěvek do záložek
Přečíst později

Odebírejte novinky, články, podcasty, kurzy a přednášky

Aktuální články

Podcast

Témata článků

Další články