DomůKariéra | CareerNudíte se v práci? Nuda do práce patří, ale…

Nudíte se v práci? Nuda do práce patří, ale…

Odemkněte premium

Tento článek je premium obsahem pro předplatitele kmosek.com. Pro odemknutí tohoto obsahu musíte mít předplatné. Ceník předplatného zde: Předplatné článků
Děkujeme, že rozšiřujete naši komunitu.

Nuda má sice svou špatnou pověst, ale je opravdu vždy tak špatná? Některá nuda má své prokazatelné benefity v naší práci.

Během minulého roku na univerzitě provedli průzkum mezi stovkami lidí a ptali se jich, jak rychle mají tendenci se v nové práci nudit. V průměru trvá šest měsíců, než se lidé začnou nudit. Odpovědi se však pohybovaly od dvou týdnů až po nikdy, což signalizuje vysokou míru osobní variability, pokud jde o nudu.

Nuda v oboru psychologie znamená nepříjemný přechodný duševní stav, v němž jedinec cítí pronikavý nedostatek zájmu o své obvyklé aktivity. Nuda tedy nutně neznamená, že člověk vůbec nemá co dělat, ale spíše to, že se nedokáže pro žádnou aktivitu nadchnout. Pro nudu jsou charakteristické pocity omrzelosti, zbytečnosti, nespokojenosti, nezajímavosti, snížená pozornost, pocit únavy a depresivní nálady. (wikipedie)

Přestože přesná definice nudy je předmětem diskusí, většina odborníků se shoduje, že nudu lze definovat jako nepříznivý pocit spojený s nedostatkem podnětů. Je to hledání stimulace a její nenalezení. Nuda je často doprovázena dalšími pocity, a to jak pozitivními, tak negativními.

„Nuda je obdobou zmražení. Při této reakci lidé ignorují možnosti udělat kreativní kroky a dát svému životu smysl. Místo toho čekají na ostatní, aby jim pomohli vyřešit jejich vnitřní problém. Jako jelen ozářen světly automobilu, jsou tito lidé zmraženi. Doufají, že toto dotěrné nebezpečí, bez smyslnost, zmizí a oni se budou moci vrátit ke svému běžnému životu. Udržují si svou pasivní naději, ne naději umožňující nějakou akci, ale naději, že jim někdo pomůže. Jsou mezi zoufalstvím a radostí. Čekají v očistci a jsou závislí na modlitbách jiných lidí. Jako kdyby zahlédli Medúzu, jsou ztvrdlí a zatuhlí. Ničím se nedají motivovat. Jsou si všeho vědomi, ale nic neudělají. Jsou znuděni.“ (Bargdill)

Mírná až střední nuda může podpořit zvýšenou kreativitu, motivaci k novým cílům a hledání novinek, a dokonce může být katalyzátorem pro přemýšlení a relaxaci. Pokud je nuda správně využita, může nám pomoci inovovat, stanovit si nové priority, a dokonce potenciálně najít větší smysl života.

Hluboká nebo chronická nuda může mít negativní důsledky. Dokonce koreluje s dřívějším úmrtím v důsledku vyšší úrovně souvisejícího stresu nebo rizikového chování. Nuda v práci přispívá k nespokojenosti v zaměstnání. Průzkum společnosti Korn Ferry z roku 2021 zjistil, že nuda je vedle obav o výši platu jednou z nejčastějších příčin fluktuace.

Druhy nudy

Důležitým prvním krokem ke zvládnutí nudy je určení míry nudy, kterou zažíváte. Němečtí vědci vyvinuli užitečnou stupnici pro hodnocení emoční úrovně nudy. Nejmírnější formou je lhostejná/neutrální, často doprovázená příjemnými pocity uvolnění, zatímco nejznepokojivější je reaktivní, spojená se zvýšeným hněvem a úzkostí.

Lhostejná nuda

Lidé s indiferentní nudou působí uvolněně, klidně a uzavřeně.

Apatická nuda

Lidé, kteří trpí tímto druhem nudy, vykazují malé vzrušení a velkou averzi. Spíše souvisí s depresí.

Kalibrační nuda

Lidé s kalibrační nudou zjišťují, že jejich myšlenky bloudí a chtějí dělat něco jiného, než co právě dělají. Nejsou si však přesně jisti, co nebo jak by to mohli udělat. Tento stav nastává, když lidé vykonávají opakující se úkoly a chtějí tuto nudu zmírnit, ale obecně se zdá, že si nejsou jisti, co mají dělat.

Reakční nuda

Tato nuda je nejhorší – lidé prožívající tuto nudu jsou silně vzrušení a mají mnoho negativních emocí. Jsou také neklidní a agresivní. Lidé, kteří prožívají reaktivní nudu, chtějí skutečně opustit nudnou situaci a utéct před lidmi, které z ní viní, včetně svých učitelů, šéfů nebo rodičů. Ztrácejí čas přemýšlením o situacích, ve kterých by byli raději a které se jim zdají hodnotnější než jejich současná situace.

Vyhledávací nuda

Ti, kdo prožívají tuto nudu, zažívají negativní pocity a plíživý, nepříjemný neklid. Hledají východisko tím, že se zaměřují na zajímavější činnosti.

Není nuda jako nuda

Vyhledávací nuda je úroveň, při které se stává nepříjemnou a začínáte se cítit neklidní. V této fázi začínáte aktivně hledat úlevu od pocitu tím, že hledáte způsoby, jak nudu zmírnit. Reaktivní nuda je bod, kdy se cítíte silně nuceni pocitu uniknout, vyznačuje se úzkostí a v některých případech i agresí. Ke zvládnutí této fáze nudy může být nutná intervence a podpora. Existuje také stadium nudy nazývané apatická nuda, které je popisováno jako velmi negativní, ale není spojeno se vzrušením nebo úzkostí. Blíže souvisí s depresí.

Boredom syndrom – syndrom nudy je psychická porucha, která způsobuje tělesné onemocnění, způsobené především psychickou nedostatečnou zátěží na pracovišti v důsledku nedostatečného kvantitativního nebo kvalitativního pracovního zatížení. Jednou z příčin může být to, že původní popis práce neodpovídá skutečné práci. Poprvé byla tato teorie vyložena v roce 2007 v knize Diagnose Boreout, jejímž autory jsou Peter Werder a Philippe Rothlin. Pokud jde o fyzickou stránku, podle britské studie „Nuda k smrti“ jsou zaměstnanci, kteří se v práci nudí, dvakrát až třikrát častěji obětí kardiovaskulárních příhod než ti, jejichž zaměstnání je stimulující.

Na nudu platí akce

Pokud je vaše nuda chronická, agresivní nebo vás nutí k negativnímu chování, vymyslete plán, jak se s ní vyrovnat. Pomoci vám může soustředění se na úkoly, které plníte, spíše než na čas, který je potřeba k jejich dokončení. Časování sebe sama nebo sledování postupu při dokončování také činí některé úkoly poutavějšími. Výzkum ukázal, že pokud je vaše mysl ponořena do něčeho zajímavého, získáváte výhodu při dokončování úkolů, které nevyžadují vaši plnou pozornost.

Proč se nudíme?

Identifikace pocitů, které nudu provázejí, vám pomůže lépe posoudit případné skryté potřeby, které nejsou uspokojeny. Kromě toho mohou určité fyzické problémy někdy zvýšit míru nudy a snížit vnitřní motivaci. Pokud spolu s nudou pociťujete únavu nebo hlad, může být faktorem nedostatek spánku nebo problémy se stravou. Pokud navíc dokážete identifikovat situační faktory nebo faktory prostředí, které jsou spjaty s vaší nudou, můžete provést úpravy, které pomohou zvýšit stimulaci a snížit pocity nudy.

Nuda je studována nejen jako pocit, ale také jako vlastnost. Víme, že někteří lidé zažívají nudu více než jiní, takže každý rozhovor o nudě by měl brát v úvahu také přirozený sklon člověka k ní. Máte sklon k nudě? Pokud máte tendenci se v práci nudit, a to bez ohledu na pracovní náplň, možná to není ani tak o práci, jako spíše o vás. Mějte však na paměti, že nuda není vždy problémem, záleží na jejím výsledku.

Nebojte se říct: „Nudím se!“

Nakonec je důležité s tímto pocitem nebojovat. Každý se čas od času cítí znuděný. Když zažíváte mírnou nudu, může vám zapojení do činnosti s nízkou koncentrací, jako je například chůze, pomoci přetavit tuto nudu v pohodu a využít tvůrčí nápady. Bez ohledu na to, jak vzrušující může být práce, každá pozice má všední úkoly, které je třeba splnit. Tím se ale netrapte.

Nudě z těchto monotónních úkolů lze někdy pomoci přidáním pocitu naléhavosti nebo další vrstvy složitosti, aby byl úkol zajímavější. A konečně, mluvte nahlas. Někteří lidé se mohou zdráhat přiznat, že se nudí, protože se obávají, že budou považováni za líné nebo nemotivované. Nuda je však běžný problém, který zažil každý. Pokud si myslíte, že by to bylo užitečné, otevřete rozhovor se svým okolím. S podporou ostatních můžete řešit stigma, zhodnotit situaci, zmírnit potenciální problémy, a dokonce najít způsoby, jak z nudy těžit.

Zdroje

  • Boring thoughts and bored minds: The MAC model of boredom and cognitive engagement – https://psycnet.apa.org/doiLanding?doi=10.1037%2Frev0000097
  • Bargdill, R. W. (2000). The study of life boredom. Journal of Phenomenological Psychology, 31, 188-219. doi: 10.1163/15691620051090979
  • KUBJÁTOVÁ, Ludmila. Souvislost sklonu k nudě s rizikovým chováním, školní úspěšností, vybranými osobnostními rysy a depresivitou u adolescentů ze Vsetínska [online]. 2008 [cit. 2022-09-30]. Dostupné z: https://theses.cz/id/9n3w29/27473520
  • Bored to death?: Journal Article [online]. 2010 [cit. 2022-09-30]. Dostupné z: https://academic.oup.com/ije/article/39/2/370/684049
  • Foto: https://unsplash.com/@karsten116
Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Od roku 2010 pomáhám podnikatelům, českým firmám i mezinárodním společnostem dostat z týmů ty nejlepší výkony. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem.

Hodnocení článku (0)

Tento článek zatím nemá žádné recenze.

Propusťte manažery. Manažery nebereme, šetříme!

Školení zaměstnanců na HR manažery je o 76 % levnější než najmutí nového manažera. Podle aktuálního průzkumu mohou podniky ušetřit až 76 % nákladů...

Šest pravidel produktivity dle Elona Muska

Tento uniklý dokument obsahuje doporučení Elona Muska svým zaměstnancům ve firmě Tesla. Email by odeslán zaměstnancům společnosti Tesla s tím, že jim doporučuje 6 pravidel...

Jak vybrat prezidenta? Výběr prezidenta pohledem zkušeného náboráře

Dovolte mi takový úvod k tomuto tématu volby prezidenta České republiky v roce 2023. Nicméně ale věřím, že vám tento návod pomůže i v roce 2028 atd....

Kariérní koučink = investice do vaší budoucnosti

Ať už se potýkáte s některými oblastmi své práce, například s problémy se spolupracovníky, nevhodným pracovním prostředím, nulovým kariérním růstem nebo snad s něčím...

Proč chcete tuto práci? Kariérní šablona

Pokračuji v tvorbě článků na téma kariéry s přispěním zjištění z mých náborů. Tato kariérní rada nebude o nic slabší než předchozí a téma vaší vlastní prezentace...

V HR už nic neplatí. Musíte začít od začátku!

Dalo by se říci, že je před námi celá řada změn u fungujících procesů a postupů. Dochází k narušení a víceméně ke zpochybnění základních...

Personalisté pozor! 5 klíčových top témat v oblasti HR

Manažeři a vedoucí pracovníci v oblasti HR/ lidských zdrojů musí řídit investice do lidí a také do technologií, pěstovat podpůrnou firemní kulturu a nově...

Aby firma šlapala? Zavolejte si OSKARA! OSKAR koučovací model

Existuje mnoho modelů koučování zaměřených na řešení, které lze použít na pracovišti ve vašem podniku. Ačkoli nejpopulárnější je téměř jistě model GROW, model OSKAR...

Chcete vyšší výkon podniku? Objevte Pygmalion efekt

Pygmalionský efekt - Rosenthalův efekt a Golemův efekt jsou dva zajímavé psychologické jevy, které můžeme také zaznamenat na dnešních pracovištích. Říká se, že očekávání...

Staňte se STAR vašeho interview. Jak se připravit na behaviorální pohovor

Současné postupy vedení pohovorů stále častěji zahrnují používání techniky behaviorálního pohovoru. Chytrý uchazeč o zaměstnání se na pravděpodobnost takového pohovoru připraví pomocí metody STAR....

Je čas na změnu kariéry? Signály pro změnu kariéry

Co je třeba zvážit při změně zaměstnání? Hodně se toho napsalo o turbulentních změnách na trhu práce. Po roce 2021 se spustila řada změn v kariérních...

Jak na lepší pracovní výkon? Naučte se odpočívat?

Pracovníci jsou dnes vyčerpaní prakticky všude a potřebují čas na zotavení. Podle nedávného průzkumu společnosti Gallup zažívají tři ze čtyř pracovníků v práci syndrom...

Co hledáte:

Nejnovější články

Jak zvednout efektivitu ve vaší firmě?

Pro tzv. efektivní firmu musíte mít dobrou a propracovanou...

Jak zvednout produktivitu ve vaší firmě?

Bez jasného plánu nemůže žádný podnik a ani organizace...

Když jde chlap na pohovor…

Pokud si na pohovor na pozici vedoucího sdružení vlastníků...

Propusťte manažery. Manažery nebereme, šetříme!

Školení zaměstnanců na HR manažery je o 76 %...

Exkluzivní
přístup
k článkům

Vyberte si předplatné

Top články týdne

Pozor na slepou uličku kariéry – Dead-end job!

Nepochybně, když rozečtete tento článek tak zjistíte, že se...

Přichází rekonstrukce pracovních míst!  

Je třeba rekonstruovat pracovní místa. Musíme nahlížet na zaměstnance...

Nové manažerské role v post-pandemickém světě práce

Efektivní manažerské vedení v tomto novém světě vyžaduje nové...

Předsudky u pohovoru. Největší přešlap personalistů?

Sám jsem se s tímto setkal na několika prvních...

Top články

Generace X Y Z. Rozumíte generacím? Čím a jak je oslovit?

Připravil jsem pro vás náhled nad generacemi X Y...

Co takhle založit si personální agenturu?

Personální agentura je po obchodní stránce celkem bez překážek,...

10 vlastností, které musí mít dobrý manažer nebo šéf

Skvělé manažerské řízení je nezbytné pro fungování vaší společnosti,...

KPI v personalistice, co můžeme měřit?

KPI Key Performance Indicator zkratka definuje tzv.klíčový ukazatel výkonu...

Máte strach nebo cítíte úzkost z práce

Vlastní vypořádání se s úzkostí a strachem v práci...