O MNĚ

Od roku 2010 pomáhám podnikatelům, českým firmám i mezinárodním společnostem dostat z jejich týmů ty nejlepší výkony. Přesněji nastavuju řízení jejich lidských zdrojů tak, aby výsledný stav měl co největší přínos pro celou organizaci.

Do personalistiky vnáším přísnou racionalitu i etický rozměr

Začínal jsem jako HR interim manažer v oblasti retailu, vybudoval  personální agenturu (s licencí MPSV) a dnes ve spolupráci s kolegy a partnery nabízím především personální auditykrizový management firem, personální poradenství či personální marketing. Můj přístup není v českém prostředí úplně obvyklý. Na jedné straně postupuju velmi pragmaticky a racionálně. Na druhé zohledňuju při posuzování potenciálu zaměstnanců také etický rozměr. Vzdělání, inteligence, zkušenosti – ano, to všechno je důležité. Ale aby tým lidí opravdu fungoval a odváděl ty nejlepší výkony, je třeba toho prozkoumat, odhalit a pojmenovat mnohem víc. A to je můj úkol.

Jak jsem se z varhanáře stal šéfem personální agentury

Moje cesta k personalistice a podnikání byla hodně klikatá. Možná vám to bude znít až neuvěřitelně, ale původně ze mě měl být klavírník a varhanář (stejně jako jím byl můj dědeček). Teprve s přibývajícími lety a zráním mi docházelo, že bych chtěl spíš než se dřevem pracovat s lidmi. Opět pod vlivem rodinných tradic (tatínek je vysokoškolský učitel) jsem se rozhodl pro oblast vzdělávání a vystudoval pedagogiku na Univerzitě Hradec Králové. Ale jako pedagog jsem se vlastně nikdy neživil. Absolvoval jsem ještě vojenskou službu a pak prošel různými pozicemi v několika nadnárodních firmách. To byla nakonec možná ta největší škola, která mi odhalila, jak funguje byznys. Tou poslední zastávkou před rozjezdem vlastního podnikání byla pozice šéfa pobočky jedné velké personální agentury. Psal se rok 2009, vrcholila krize a mým úkolem bylo propouštět lidi. Taková zkušenost vás změní. V roce 2010 jsem začal podnikat na vlastní pěst a zažil časy dobré i horší. Vybudoval jsem personální agenturu s několika pobočkami, založil také společnosti poskytující vzdělávání a koučink. Ale postupem času jsem si uvědomil, že mi nejvíc vyhovuje pozice nezávislého profesionála, který přichází do firem, pomáhá jim odhalovat slabá místa v řízení lidských zdrojů a navrhovat cesty ke jejich nápravě. Za svou královskou disciplínu považuju personální audit, pro nějž jsem vyvinul řadu inovací a vlastních postupů – ale pro nějž mám (z nějakého důvodu) i přirozené dispozice. Problematické jevy dokážu odkrýt velmi rychle a zřídkakdy se mýlím.

Nejen podnikáním živ je personalista

Stinnou stránkou této práce je, že vás dokáže snadno úplně vyčerpat. Zaměstnanci vás často vnímají jako protivníka a získat si jejich důvěru vyžaduje velké úsilí. Proti vyhoření mi pomáhá moje rodina, buddhismus, studium, cestování. Jsem člověk otevřený duchovnímu rozměru existence a částečně se o něj snažím obohacovat i sféru byznysu – třeba ve svém konceptu krystalizace firem. Na druhou stranu ale zůstávám vždy nohama na zemi a mým cílem je, aby se každá koruna vydaná za mé služby, klientům mnohonásobně vrátila.

ČÍSLA A FAKTA

+300
Personálních a manažerských projektů
+800
Hodin kurzů a školení
+4000
Hodin poradenství a konzultací
+2500
Pohovorů
+100
Specializovaných náborových kampaní
+50
Personálních a manažerských auditů
+7000
Hodin osobních konzultací ve firmách
+1000
Článků a zpráv

O ČEM PÍŠU