DomůOstatní témata | Other topicsOd výplaty k výplatě. Pracující chudoba

Od výplaty k výplatě. Pracující chudoba

Sdílejte

V České republice žije pod hranicí chudoby přibližně 1 milion osob a v EU je to pak 78 milionů lidí. Chudobou nejsou ohroženi jen nezaměstnaní lidé, ale i ti, kteří pracují a často mají i solidní vzdělání. Kromě EU je problém i jinde. Průzkum společnosti WTW mezi více než 9600 americkými zaměstnanci ukázal, že zaměstnanci – a to i ti, kteří pobírají relativně vysoké platy mají vznikající finanční problémy. Výsledky z tohoto června ukázaly, že 41 % pracovníků uvedlo, že žije od výplaty k výplatě. Zaměstnanci podle průzkumu uvedli, že mají problémy s přístupem k základním potřebám a jejich úhradou, včetně bydlení 23 %, zdravotní péče 22 % a zdravých potravin 19 %.

Příjmová chudoba vzrostla od konce roku 2021 z 9 % na momentálních 16 %, tedy téměř o polovinu. Příjmově chudá je teď podle výzkumu PAQ Research každá šestá česká domácnost. Dalších 16 % českých domácností má nízké příjmy a úspory, které jim vydrží maximálně na jeden měsíc. Souvislost mezi finanční stabilitou a celkovým blahobytem se stala ještě nejistější, protože zaměstnance trápí inflace, ekonomická nestabilita a problémy na pracovišti.

„Chudoba nic netratí – Polibte si prdel bohatí!!“ — Jaroslav Hašek

Co je chudoba

Život v chudobě může znamenat …

  • izolaci od rodiny a přátel
  • pocit bezmoci a vyloučení s malou kontrolou nad rozhodnutími, která ovlivňují váš každodenní život
  • nedostatek informací o dostupné podpoře a službách
  • problémy s uspokojováním základních potřeb, včetně přístupu k důstojnému bydlení, zdravotnickým službám a školám a možnostem celoživotního vzdělávání
  • Žití v nebezpečné čtvrti s vysokou mírou kriminality a násilí a ve špatném životním prostředí nebo v odlehlé a izolované venkovské oblasti
  • nemožnost zaplatit si základní služby, jako je voda, teplo a elektřina, nebo si koupit zdravé potraviny či nové oblečení nebo používat veřejnou dopravu
  • nemožnost dovolit si nákup léků nebo návštěvu zubaře
  • žít ze dne na den bez úspor nebo rezerv pro krizové situace, jako je ztráta zaměstnání nebo nemoc.
  • vykořisťování a nucení do nezákonných situací
  • zažívat rasismus a diskriminaci

nemožnost účastnit se běžného společenského a rekreačního života, jako je návštěva hospody, kina, sportovních akcí, návštěva přátel nebo nákup narozeninových dárků pro členy rodiny. Zdroj: Evropská sítě proti chudobě (EAPN) http://www.eapn.eu

Nelegální zaměstnávání

Stačí tak málo, mít přeci právo na důstojnou práci. Nedostatečné a nejisté živobytí představuje chudobu. V důsledku omezených pracovních příležitostí chudí lidé často přijímají dočasná, špatně placená a nedokumentovaná zaměstnání a pracují v nebezpečných a nezdravých podmínkách.

Jsou také zranitelnější vůči špatnému zacházení a obtěžování ze strany zaměstnanců a mají méně možností domáhat se nápravy než ostatní. Nejtěžší je pak situace, kdy je mnoho z nich chyceno do pasti nebezpečné a nelegální práce.

Pracující chudoba

Možná se řada z vás s tímto termínem, označením nesetkala, ale bohužel, tak to je. Označení pracující chudí je spojením dvou témat, jsou aktivní a pracují, ale přesto jsou považování za chudé. Jejich mzda je nízká ve srovnání se mzdou průměrnou nebo mediánovou. Za svou práci obdrží méně než 60 % mediánu příjmu.

Typologie zaměstnanců chudí a bohatí
Typologie zaměstnanců chudí a bohatí

Zdroj obrázku: https://www.statistikaamy.cz/2014/06/24/pracuji-a-presto-jsou-chudi/

Mladí a chudí

Důkazy z mnoha zemí trvale ukazují, že mladí lidé, kteří vyrůstají v chudobě, jsou obecně zranitelnější. Častěji mají špatný zdravotní stav, potíže s učením a chováním, horší školní výsledky, předčasné těhotenství, nižší dovednosti a aspirace, nízký plat, nezaměstnanost a závislost na sociálních dávkách. Chudoba přímo přispívá k popírání jejich dalších lidských práv, může je tedy připravit o právo na vzdělání, sdružování, odpočinek a volný čas, účast ve společnosti a další občanská a politická práva.

Podle Eurostatu – statistické databáze Evropské unie – žilo v roce 2010 v EU více než 20 % dětí a mladých lidí ve věku do 24 let ohroženo chudobou. To znamená, že každý pátý mladý člověk žije v domácnosti s příjmem nižším než 60 % národního mediánu příjmů.

V roce 2010 Evropské fórum mládeže ve svém politickém dokumentu o mladých lidech a chudobě označilo obtížný přechod do samostatného dospělého života za jednu z hlavních příčin chudoby mladých lidí v Evropě.

Jak pracovat s tématem chudoby

Hlavní překážkou k řešení aktuálních společenských témat je dosavadní nedůvěra mezi lidmi k vzájemné spolupráci. Společnost je rozdělována médii i politiky. Nikdo se nesnaží o spojování a propojování a o hledání řešení. Jsme rozdělení a každý hájí své skupiny, ale na ty, kteří žijí v chudobě se vždy zapomínalo, jako na někoho, kdo to musí nějak překonat. Jenže těchto lidí je již skoro milion. Chudoba není problémem jednotlivců, ale celé společnosti. Všichni se musíme podílet na jejím řešení.

Bylo by naivní si myslet, že problém vyřeší nějaká nová sociální dávka. Řešení musí být systémová. Je naprosto zřejmé, že dnešní rozhodnutí politiků budou mít významný budoucí dopad na životní podmínky lidí. Co bohužel postrádám je diskuze. Dávka za dávkou pouze roztočí kola inflace, ale to není plán, to není řešení.

Kde máme slibovanou strategii? Přídavek na energie? 1,50 Kč na benzín? Toto nejsou strategické kroky, toto je bohužel a pouze kopírování nesystémových řešení jiných zemí. Systémová řešení musí být o změnách systému, který zajistí rovnocenné podmínky pro všechny a umožní přístup všem k pracovnímu trhu a vzdělávání, kde bude existovat transparentní systém, který zajistí perspektivní budoucnost všem.

Musíme investovat do vzdělávání, zavést systémy sociální ochrany, zajistit možnost uplatnit se na pracovním trhu, podpořit programy, který tyto problémy řeší komplexně. Nestačí něco rozpracovat na období čtyři roky vlády, ale na dlouhodobé a udržitelné programy. Na závěr prosím za všechny, ukončete všechny války!

„Mír přináší bohatství, bohatství přináší zpupnost, zpupnost přináší válku, válka přináší chudobu, chudoba přináší pokoru, pokora přináší mír.“ — Arabské přísloví

Kniha Firma jsou lidé
Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Od roku 2010 pomáhám podnikatelům, českým firmám i mezinárodním společnostem dostat z týmů ty nejlepší výkony. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem a autorem knihy „Firma jsou lidé, lidé jsou síla!“

Vaše hodnocení a recenze článku

Hodnocení článku

Přehled hodnocení článku (0)

Tento článek zatím nemá žádné hodnocení.
Článek do záložky
Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Od roku 2010 pomáhám podnikatelům, českým firmám i mezinárodním společnostem dostat z týmů ty nejlepší výkony. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem a autorem knihy „Firma jsou lidé, lidé jsou síla!“

Odebírejte novinky, články, podcasty, kurzy a přednášky

Aktuální články

Podcast

Témata článků

Další články