Kniha - Firma jsou lidé, lidé jsou síla!

Pronikněte do složitého světa lidských zdrojů. > Objednávejte zde

Kariéra | CareerNestaňte se otroky peněz

Nestaňte se otroky peněz

Sdílejte

Řada lidí pohlíží na mzdu či odměnu jako na objektivní měřítko v hodnocení práce zaměstnavatelem. V dnešní společnosti však platová úroveň říká mnohem více. Výše platu odráží nejen hodnocení zaměstnavatele, ale také to, jak dotyčný člověk hodnotí sám sebe. Souvisí to se smyslem pro vlastní sebeúctu a hrdostí člověka.

Otroci peněz

Podle průzkumu Gallupova ústavu jsou Američané obvykle spokojenější se společenskými aspekty svého zaměstnání, než s uznáním a oceněním své práce. To samé se dá přenést na republiku a možná i celou Evropu.

Většina lidí nepociťuje souvislost mezi množstvím vydělaných peněz a sebeúctou. Vše to ilustruje jednu věc. Jestliže si jako měřítko svého vnitřního světa zvolíte vnější zadání, ať jsou to peníze, postavení skrze oči druhých nebo úspěch projektu nebo podnikání, tak dříve nebo později vás zničí nevyhnutelné životní změny. Peníze totiž přicházejí a odcházejí a skutečně, a především proto jsou nespolehlivým zdrojem sebeúcty, respektu a základem pro budování vlastní identity.

Peníze jsou nespolehlivým zdrojem sebeúcty, respektu a vlastní hodnoty.

Dle aktuálních sociologických studí dokonce třetina dělníků stále pokládá finanční odměnu než povahu práce za primární účel své práce, za nejdůležitější cíl jejich celého snažení. Vše toto podtrhuje jedno a tím je častý pocit nenávisti a nespokojenosti v momentě, kdy mají pocit, že je v jejich oceňovaní a odměně je něco nespravedlivého. Kdy zjistí, že někdo v týmu nebo oddělení je na tom lépe, kola se rozhýbou.

Dle mě není nic špatného na tom, když lidé chodí do práce primárně kvůli penězům, ale má to své hranice. Dokonce někteří nehromadí peníze kvůli samotným penězům, ale kvůli tomu, co si za ně mohou koupit a jedním z dalších témat je moc. Jejich hlavní motivací je mít moc. Co to znamená mít moc z pohledu našeho krátkého života?

Hodnota peněz

V moderní tibetštině existuje výraz pro peníze: „Kunga dhondup“. Doslovný překlad je ten, že splní vaše přání a udělá vás šťastnými. Je tomu skutečně tak?

Ten, kdo se stále honí za penězi a věřte mi, že v rámci mých koučovací setkání jich je celá řada, honí se za něčím, co nelze dohonit. Tyto klienti jsou obvykle velice nespokojení, stali se totiž otroky svých peněz. Vše jim přestává dávat smysl, přesvědčují mě, jak jsou bez dluhů a jak vysoké mají platy, benefity a rezervy, ale to je vše, to je celé jejich životní snažení, celý popis jejich práce se vejde do řádku čísel a hodnot. Ztratil se nám cíl, poslání a smysl života.

Význam peněz v životě

Když se bavíme o hodnotě peněz, přikládají jim velký význam, skoro až primární význam jejich života, je to smutný pohled, to mně věřte. Dokonce jsem zavedl jisté pravidlo, když se klient ptá na cenu koučovacího sezení, obvykle s ním nekomunikuji. Víte koučink a setkávání s lidmi za cílem jejich posunutí, nasměrování, úvah a doporučení, není o ceně za čas, ale o smyslu celého tohoto aktu a o volbě toho správného člověka a tím hodnota peněz nikdy nebude.

Kniha Firma jsou lidé
Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Od roku 2010 pomáhám podnikatelům, českým firmám i mezinárodním společnostem dostat z týmů ty nejlepší výkony. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem a autorem knihy „Firma jsou lidé, lidé jsou síla!“

Vaše hodnocení a recenze článku

Hodnocení článku

Přehled hodnocení článku (0)

Tento článek zatím nemá žádné hodnocení.
Vložit příspěvek do záložek
Přečíst později

Odebírejte novinky, články, podcasty, kurzy a přednášky

Aktuální články

Podcast

Témata článků

Další články