Personalisté: Nesnažte se najít dokonalé zaměstnance!

829

Personalisté příliš často tráví měsíce snahou objevit perfektní zaměstnance, což je dnes často téměř nemožné. Namísto toho by měli být zaměřeni na hledání lidí, kteří budou dělat dobrou práci a také dobře fungují uvnitř jejich organizace. Bohužel většina firem přistupuje k náboru špatným směrem a jdou buď doleva s velkým množstvím otevřených pracovních pozic nebo doprava s velkým počtem lidí, které firma nepojme a neuřídí.

Nejhorší věc, kterou zaměstnavatelé mohou udělat je, jen tak nechávat pozice otevřené a doufat, že jednoho dne někdo opravdu vhodný dorazí na pohovor. Ve skutečnosti, ideální kandidát, kterého hledají buď již pracuje nebo prostě neexistuje! Skutečností je, že ti nejlepší z nejlepších najdou uplatnění ve velmi krátkém čase, takže se nejedná o typ, který pojede na mnoho pohovorů. Obvykle dostanou pracovní místa, která chtějí a pak desítky nebo dokonce stovky dalších firem jsou ponechány na holičkách.

Jak úspěšně hledat zaměstnance

Náboráři a personalisté mají také konkrétní rozpočet pro danou pozici, což znamená, že ideální kandidáti často nebudou souhlasit s podmínkami pracovní nabídky. To neznamená, že firmy musejí najmout méně vhodných zaměstnanců? Ne, oni musí jen začít uvažovat realisticky, když započnou své vyhledávání. Pokud vyhledáváte zaměstnance pro svého velkého zaměstnavatele, existují kroky, které můžete podniknout a ujistit se, že provádíte nábor na špičkové úrovni. Níže jsou uvedeny některé z věcí, které můžete udělat, abyste si byli jistí, že jste z náboru vytěžili maximum.

TIP:  Jaké jsou výhody a nevýhody náboru zaměstnanců?

Náborová strategie

Nezáleží na tom, jestli máte všechny své pozice nyní naplněny, ale musíte přesně vědět, jak budete své budoucí zaměstnance hledat, pokud má váš náborový proces fungovat hladce. Ti nejlepší totiž mají strategii a vždy přesně vědí, jak toho či onoho v náboru dosáhnout. Nestěžujte si a nemávejte křídly, když jste zoufalí a zkuste si definovat strategii, jak na to půjdete.

Školení zaměstnanců

Pokud nepodceníte školení svých stávajících zaměstnanců a zvolíte vhodnou cestu, nemusíte mít strach o kvalitu náboru budoucích kandidátů a jejich loajalitu. Zaměstnanci jsou spokojenější ve své práci, když plně rozumí, co mají dělat a jak mohou pomoci vaší společnosti a jaké mají šířit reference o vás. Když přijde na školení náborářů a personalistů, budou vědět, koho je třeba hledat, takže tam není příliš mnoho promarněného času. Všichni ve společnosti, nový i starý zaměstnanec by měl vědět, jaké jsou cíle vašeho podnikání a že každé oddělení může pracovat společně s pocitem, že jsou týmem.

Náklady na nábor

Chcete-li najít skvělé zaměstnance, musíte být ochotni zaplatit za každou cenu. Aby si vás ten nejlepší všiml, budete muset také značně změnit váš styl komunikace směrem ven. Šířit slovo o vaší značce vyžaduje také strategii a systém. Nábor zaměstnanců je hlavní součástí každého podnikání, takže se vždy ujistěte pro váš úspěch, že má vaše organizace dostatek prostředků pro aktivity v této oblasti.

TIP:  V Česku chybí IT specialisté, alei další pozice.

Dělat víc

Náboráři jsou také vnímáni jako lovci hlav, protože hledají a nalézají nové zaměstnance a často na tom stojí jejich živobytí. Tento druh práce se změnil skoro ve všech průmyslových odvětvích a v posledních letech je třeba tento způsob práce vrátit zpět do vaší organizace. Náboráři musí být na každé sociální síti a být aktivní v identifikaci vhodných sociálních kanálů a sociálním marketingu, ale také musí změnit svůj styl náborové práce. Každý kolem vás je potenciální kandidát, a tak identifikujte stále, kde by mohl váš kandidát být!

Trh práce

Jedna z nejhorších věcí, které podniky mohou udělat, je vylepit letáky, umístit bannery, spustit reklamy pracovních nabídek všude, kde je to možně, aniž by věděli, jaký je o ně zájem. Pokud nevím, kam a kde jsou naši kandidáti a nevím, kolik nákladů musím pro nalezení jednoho vynaložit je energie náboráře nebo personalisty vynaložena nevhodně.

Pokud je pro vás obor náboru stále přitažlivou oblastí, dejte se do toho, ale věřte, že je to jeden z nejdynamičtějších oborů posledních deseti let a tomu je třeba se přizpůsobit.

TIP:  Infografika: Tajná formule pro úspěšný nábor zaměstnanců

Závěrem:

  1. Mějte svou náborovou strategii
  2. Školte své lidi, své náboráře
  3. Definujte hodnoty firmy a strategii
  4. Mějte rozpočet a měřte nákladovost náboru
  5. Dělejte více a staňte se lovcem hlav, každý je kandidát
  6. Dobře poznejte svůj trh práce
- Reklama -