DomůFAQPersonální audit ve firmě? Kdy realizovat, co sledovat a jak?

Personální audit ve firmě? Kdy realizovat, co sledovat a jak?

V dnešní době je na trhu celá řada firem, která umí pouze rámcově realizovat personální audit a obvykle neodborným způsobem. Jedná se o formu rozhovorů a sběru spíše hluku negativních a neověřených informaci, sběru různých domněnek, aktuálních emocí, lží a povrchních a neúplných informací, nesouvislostí a slepých uliček, které velice částečně pomohou identifikovat problémy auditované organizace.

Jak realizovat personální audit?

Personálně odborný auditor pracuje s dotazníkovým šetřením, využívá různé druhy formulářů, sleduje pracovní výkony, pořizuje snímky dne, disponuje online nástroji a diagnostickým měřením, analýzou kompetencí, znalostí náplní práce, volbou vhodné organizace a řízení procesů apod. To, co se ale nakonec u všech potkává je kvalita výstupu, která je pro správný personální audit klíčová. Ratio v personálním auditu je naprosto klíčové. Pokud personální auditor nezná hluboce problematiku HR, fungování organizací, prostředí různých druhů struktur firem, řízení procesů a podtstatu manažerské práce, nelze dodat výstup z personálního auditu na kvalitativně vysoké úrovni.

Další článek:  Utajený šéf – parodie na personální audit

Kdy realizovat personální audit?

Obvykle v momentě, kdy převládá napříč organizací nějaký nesoulad v oblasti lidských zdrojů. Některé úrovně problémů se dají vyřešit interně, některé nikoli. Jinak personální audit lze realizovat vždy, když potřebujete zpětnou vazbu na personální nebo manažerské řízení vaší firmy.

Co sledovat v personálním auditu?

V personálním auditu je třeba sledovat to, co ostatní nevidí nebo již dávno vytěsnili. Firmy realizující personální audit přistupují k firmě, jako k porouchanému vozu, touží najít problém, navrhnou opravu nebo doporučí opravení. Disponovat schopností vhledu znamená identifikovat a sledovat to, co ostatní přehlížejí, znát a rozumět fungování nejrůznějších organizací, obchodních modelů, souvislostí, vztahů, pracovních náplní, podoby procesů, problémů, zákulisních a mocenských her atd. Vhled a intuice jsou vítězná dvojka pro úspěšnost každého personálního auditu.

Jak docílit efektivního personálního auditu?

Je třeba zvolit a vybrat si osobu správného personálního auditora. Maximalizace otevřenosti firmy v této analýze a maximální součinnost při realizaci personálního auditu. Předat kompletní přístup auditorům k HR dokumentaci, pohovorům, získané zpětné vazbě. Potřeba jít naproti změně a závěru z personálního auditu a přistupovat k auditu s pokorou a respektem. Potřeba pracovat na své organizaci, aby výstup personálního auditu neskončil v koši a vnímat personální audit, jako příležitost, nikoli jako tendenci k negaci a špatné atmosféře.

Další článek:  Vyšetřování na pracovišti? Když je firma detektiv

Závěr na téma personální audit

Při realizaci personálního auditu neřešte cenu jako primární ukazatel rozhodování, ale především osobnost auditora a vaší intuici volby správné osoby. Je třeba vnímat výstup z personálního auditu jako možnost k posunu směrem dopředu. Pokud chce organizace získat nezaujatý pohled na fungování společnosti, procesů, organizaci a výkonnost jednotlivců je vhodné využít právě tuto metodu.

Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Od roku 2010 pomáhám podnikatelům, českým firmám i mezinárodním společnostem dostat z týmů ty nejlepší výkony. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem.

Co hledáte:

Nejnovější články

Podnikům vznikají mezery v dovednostech. Co dělat?

Když slyším něco na téma mezery v dovednostech u dnešních...

Fluktuace zaměstnanců. Jak na to?

Zcela upřímně a otevřeně. Bez poznání, hluboké analýzy příčin...

Pohřben v práci? Tohle je vaše poslední židle!

Mnoho firem sice investuje do nákladných ergonomických kancelářských židlí,...

Chyťte rok 2023 za pačesy!

V první polovině roku 2022 se inflace rozběhla na...

Exkluzivní
přístup
k článkům

Vyberte si předplatné

Top články týdne

Nemůžete nemít značku zaměstnavatele

Moc se mi líbil článek, jehož autorem je Dave...

Drazí voliči. Dejte si pozor na propagandu!

Hlavním důvodem je mé ohrazení vůči politické a mediální...

5 Tips to Step up Gen Z Employee Engagement

There’s a massive number of millennials starting their careers...

Barva oblečení a pohovor? Když za vás mluví barvy

Našel jsem tři roky starou studii o barvách a...

Ovlivňují naše biorytmy naši kariéru?

Lidé, jejichž výkonnost má svůj vrchol ráno, mají vetší...

Top články

Generace X Y Z. Rozumíte generacím? Čím a jak je oslovit?

Připravil jsem pro vás náhled nad generacemi X Y...

Co takhle založit si personální agenturu?

Personální agentura je po obchodní stránce celkem bez překážek,...

10 vlastností, které musí mít dobrý manažer nebo šéf

Skvělé manažerské řízení je nezbytné pro fungování vaší společnosti,...

KPI v personalistice, co můžeme měřit?

KPI Key Performance Indicator zkratka definuje tzv.klíčový ukazatel výkonu...

Máte strach nebo cítíte úzkost z práce

Vlastní vypořádání se s úzkostí a strachem v práci...