Pátek, 24 června, 2022

Umíte ocenit, uznat nebo poděkovat svým zaměstnancům?

Téměř 50 % uchazečů hledá společnosti, které umí a také náležitě oceňují své zaměstnance a odměňují je za dobře vykonanou práci. Poděkování umí prokazatelně snížit počet výpovědí a odchody jednotlivců a zvýšit míru udržení zaměstnanců celkově. Dle další studie, to může znamenat každý rok průměrný nárůst celkové ziskovosti až o 3 %.

Přečtěte si také: 5 tipů proč vám odcházejí vaši top zaměstnanci

Jak poděkovat zaměstnancům?

 • Poděkování zaměstnancům za odvedenou práci.
 • Poděkování za dobrou práci.
 • Pracovní poděkování.
 • Poděkování zaměstnancům.
 • Text poděkování za odvedenou práci.

Proč děkovat zaměstnancům?

- Reklama -Institut rodinných firem

70 % zaměstnanců není oceněno v průběhu roku nebo není oceněno vůbec. Pouze 9 % zaměstnanců potvrzuje, že je náležitě odměňováno za svou práci. 69 % zaměstnanců opouští své zaměstnavatele, protože není náležitě oceněno. 66 % HR manažerů říká, že systém na oceňování a uznání zaměstnanců jim pomáhá budovat silný employer brand. 86 % manažerů tvrdí, že tyto programy pomáhají zvýšit úroveň štěstí v organizaci.

Přečtěte si také: 3 klíče k motivaci vašeho týmu

Neangažovaný zaměstnanec

Dle koordinovaného výzkumu společností Gallup stojí každý neangažovaný pracovník firmu, která ho zaměstnává 34 % mzdy, tedy více než její třetinu. Celou americkou ekonomiku tito zaměstnanci stojí ročně na ztrátě produktivity 483 až 605 miliard dolarů. V rámci průzkumu Gallup Poll 70 % amerických zaměstnanců uvedlo, že nemá svou práci rádo. Neangažovaní zaměstnanci toho víceméně moc nevytváří a ani se nezapojují do iniciativ, které by mohly pracovní tým či celou společnost posunout směrem kupředu, případně šíří a sdílejí o firmě negativní věci.

Další článek:  Tvoříte firemní etický kodex? Jak na to?

Přečtěte si také: Kvalita pracovního prostředí je klíč k výkonu a snížení flukutace!

Motivovaný kolektiv je výhra

Pojďme se na to podívat jiným úhlem pohledu a nahlédněme na to, co naopak můžete získat motivovaným kolektivem?

 • o 17 % vyšší produktivitu
 • o 21 % vyšší ziskovost
 • o 10 % vyšší spokojenost zákazníků
 • o 41 % nižší absentismus
 • o 59 % nižší fluktuaci zaměstnanců
 • o 70 % méně bezpečnostních incidentů
 • o 40 % méně defektů a problémů s kvalitou

Nejde jen o to, naučit se poděkovat, ale také to vhodně umět. Někdo dokonce vnímá naše kroky a akce jako samozřejmost, a přitom by stačilo tak málo, poděkovat. Nyní si přečtěte tyto formy a náměty poděkování, určitě vás napadne i celá řada dalších, a ještě lepších a nyní si představte, že jsou adresovány vám. Upřímně, jak se nyní cítíte?

Přečtěte si také: Pět elementů, které ovládají vaše firmy

Náměty poděkování a uznání

 • Zaměstnanec jako vy, je ztělesněním profesionality. Děkuji vám za to, že odvádíte skvělou práci každý den.
 • Jsem na vás opravdu pyšný, že jste členem našeho týmu. Projekt, který jste zvládl/a byl opravdu velký úspěch a opravdu si zaslouží všechen můj respekt a chválu.
 • Posílám vám poděkování za vaše vynikající služby. Mé uznání za vaši práci je větší než slova, která bych mohl v této poznámce vám vyjádřit.
 • Vidím, jak těžko jste pracoval/a na tomto nedávném úkolu. Oceňuji vše, co pro naši firmu děláte a velice si toho vážím.
 • Děkuji vám za vaše veškeré úsilí a odhodlání. Vaše upřímná služba má můj respekt a uznání.
 • Děkuji vám za to, že přinášíte svůj pozitivní postoj k práci každý den. Projekty se stávají snazšími, změny se stávají jednoduššími a problémy se dají lépe řešit.
 • Děkuji, že jste si uvědomil/a, že vlastnictvím každého projektu jste vlastnil jako svůj vlastní úspěch.
 • Děkuji vám za vynikající práci a podporu. Opravdu jste udělali můj život pohodlnější a převzali většinu mých podnikatelských starostí.
 • Děkuji vám za vaši tvrdou práci a poctivost. Oceňuji váš styl práce. Výborně, gratuluji.
 • Děkuji za zodpovědnost a předkládání zájmů společnosti před své vlastní zájmy.
 • Stěny naší kanceláře by byly bez vaší přítomnosti oslabeny. Děkuji, že jste byl silný/á a krizi naší společnosti zvládl/a.
 • Svět podnikání přežívá méně na vůdcovských dovednostech a více na závazcích a odhodlání zaměstnanců, jako jste vy. Děkuji vám za vaši tvrdou práci.
 • Zasloužíte si navýšení platu, protože počet prodejů, které děláte zvyšuje obrat a nejen to, také morálku vašich kolegů a za to máte můj respekt.
Další článek:  Sranda patří do práce. Co myslíte?

Přečtěte si také: Kvalita manažera = Kvalita výchovy rodičů

Pár pravidel pro uznání práce zaměstnanců

 1. Snažte se vždy pravidelně komunikovat. Ať už zvolíte opakující se setkávání, konferenční hovory, e-maily, newslettery nebo jiné formy setkávání se zaměstnanci, informujte je o dobrých i špatných skutečnostech ohledně firemních plánů a kroků. Zhodnoťte to, co se povedlo u konkrétních týmů a osob.
 2. Naučte se projevovat uznání. Vděčnost a zájem dokáží společně hodně.
 3. Sdílejte a sbírejte myšlenky od zaměstnanců. Vyzvěte ostatní zaměstnance, aby přišli s vlastními návrhy nad různými tématy, vtáhněte je do děje a oceňte jejich osobní vstup a přínos.
 4. Stále upevňujte vnitřní morálku. Pomocí vhodných aktivit, jako je oběd nebo týmová akce. Snažte se využít vše, co podpoří týmového ducha.
 5. Oslavujte výročí. U příležitosti narozenin nebo různých výročí zaměstnanců si vždy najděte čas, abyste jim projevili své uznání a respekt. Napište osobní dopis nebo potřeste rukou, abyste ukázali zájem o své lidi a dali jim najevo, že jsou pro vás důležití.
 6. Pořádejte individuální osobní schůzky. Párové schůzky se zaměstnanci pomáhají ke zlepšení vzájemné komunikace a lepšímu seznámení se starostmi a problémy druhé strany.
 7. Měli byste znát priority v individuálních kariérních plánech zaměstnanců a jejich dosažení náležitě sledovat a ocenit. Mluvte se svými zaměstnanci o možnostech jejich rozvoje a hledejte možnosti, jak individuálně pomoci.
 8. Budujte vztahy a zajímejte se o to, co se děje v životě vašich lidí. Měli byste znát jejich jména, rodinné příslušníky, osobní zájmy, čemu čelí, co je trápí.
 9. Poznejte skutečnou hodnotu a silné stránky svých lidí a dejte najevo, že jste si vědomi jejich přínosu pro vaši společnost.
Další článek:  Je vaše pracoviště lidské? Zkuste metodu NPS

Přečtěte si také: Jak vybudovat úspěšný pracovní tým?

Podle společnosti Gallup, zlepšení spokojenosti zaměstnanců výrazně ovlivňuje celkový blahobyt vašeho podnikání. Bylo zjištěno, že angažovanost zaměstnanců má své účinky. Jednoduchá pravda tomu předchází, že pokud ignorujete své zaměstnance, neumíte je ocenit, uznat jejich práci nebo respekt, rozhodnou se pracovat u vaší konkurence!

Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Jsem poradce pro rodinné firmy a podniky. Objevuju skrytý potenciál rodinných firem a rodinných podniků. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem.

Body shaming v práci. Šikana kvůli vzhledu

Body shaming – pojem, který znamená to, že jsou lidé posuzováni pouze na základě svého těla a vzhledu. Termín by se dal přeložit jako...

Došla vám motivace? Teď nemůžete odejít…

Musím vám ukázat další objev na poli tvorby seriálů a tím je Severance. Kde Mark šéfuje týmu zaměstnanců, kterým byla chirurgicky oddělena pracovní a...

Jak udržet zaměstnance v první linii?

I když se tato zajímavá studie zabývá průzkumem přímé péče, přesto obsahuje shodná data s jinými studiemi, které se zabývají tématem udržení, angažovanosti a retencí...

Hledáte krizového manažera? Možná už je pozdě…

Nechci si v tématu „hledání krizového manažera“ přihřívat svou polévku, ale řešení je z významného podílu v roli personální. Vše se obvykle nastartuje selháním lidského faktoru...

Proč se tolik neschopných mužů stává manažery?

Pokud chceme zlepšit úroveň kompetencí lidí ve vedoucích pozicích, musíme zlepšit své vlastní kompetence pro jejich posuzování a výběr, zejména pokud se jedná o...

Kompetenční model. Model, na kterém stojí úspěšná firma!

Stručně řečeno, kompetenční model je rámec, který personalisté a organizace používají k sestavení seznamu a plánování kompetencí, které zaměstnanci potřebují k tomu, aby uspěli...

Staňte se odolným manažerem. Manažerská resilience

V dnešní nepředvídatelné době čelí vedoucí pracovníci novým výzvám, obtížným rozhodnutím a měnícím se okolnostem. Abyste úspěšně prošli obdobím nejistoty a dovedli svůj tým...

Vyšetřování na pracovišti? Když je firma detektiv

Vyšetřování ve firmě může být vyžadováno v reakci zaměstnavatele na jakýkoli podnět, obvykle stížnost, problém nebo nehodu, ale také se může jednat o porušení...

Proč roste poptávka po outsourcingu náboru zaměstnanců?

„Ne supra crepidam sutor iudicaret“ teda jednodušeji „Ševče, drž se svého kopyta“, bych zvolal. Každý by měl dělat to, co umí nejlépe, některé věci...

Nejnovější články

Současná toxická politická kultura

Když jsem poprvé zaregistroval to, jakým způsobem se některá...

Stav globálního pracoviště 2022

V rámci zprávy o stavu globálního pracoviště nám společnost...

Body shaming v práci. Šikana kvůli vzhledu

Body shaming – pojem, který znamená to, že jsou...

Top články týdne

Nové manažerské role v post-pandemickém světě práce

Efektivní manažerské vedení v tomto novém světě vyžaduje nové...

Body shaming v práci. Šikana kvůli vzhledu

Body shaming – pojem, který znamená to, že jsou...

Vyšetřování na pracovišti? Když je firma detektiv

Vyšetřování ve firmě může být vyžadováno v reakci zaměstnavatele...

Došla vám motivace? Teď nemůžete odejít…

Musím vám ukázat další objev na poli tvorby seriálů...

Top články

Generace X Y Z. Rozumíte generacím? Čím a jak je oslovit?

Připravil jsem pro vás náhled nad generacemi X Y...

Co takhle založit si personální agenturu?

Personální agentura je po obchodní stránce celkem bez překážek,...

10 vlastností, které musí mít dobrý manažer nebo šéf

Skvělé manažerské řízení je nezbytné pro fungování vaší společnosti,...

KPI v personalistice, co můžeme měřit?

KPI Key Performance Indicator zkratka definuje tzv.klíčový ukazatel výkonu...

Máte strach nebo cítíte úzkost z práce

Vlastní vypořádání se s úzkostí a strachem v práci...
Umíte ocenit, uznat nebo poděkovat svým zaměstnancům?Téměř 50 % uchazečů hledá společnosti, které umí a také náležitě oceňují své zaměstnance a odměňují je za dobře vykonanou práci. Poděkování umí prokazatelně snížit počet výpovědí a odchody jednotlivců a zvýšit míru udržení zaměstnanců celkově. Dle další studie, to může znamenat každý rok...