DomůManažerské řízení | ManagementUmíte ocenit, uznat nebo poděkovat svým zaměstnancům?

Umíte ocenit, uznat nebo poděkovat svým zaměstnancům?

Jak na poděkování zaměstnacům? Poděkování za dobrou a odvedenou práci?

Tento obsah je určen pouze pro předplatitele

Pro odemknutí tohoto obsahu musíte mít předplatné. Ceník předplatného zde: Předplatné článků
Děkujeme, že rozšiřujete naši komunitu.

Téměř 50 % uchazečů hledá společnosti, které umí a také náležitě oceňují své zaměstnance a odměňují je za dobře vykonanou práci. Poděkování umí prokazatelně snížit počet výpovědí a odchody jednotlivců a zvýšit míru udržení zaměstnanců celkově. Dle další studie, to může znamenat každý rok průměrný nárůst celkové ziskovosti až o 3 %.

Přečtěte si také: 5 tipů proč vám odcházejí vaši top zaměstnanci

Jak poděkovat zaměstnancům?

 • Poděkování zaměstnancům za odvedenou práci.
 • Poděkování za dobrou práci.
 • Pracovní poděkování.
 • Poděkování zaměstnancům.
 • Text poděkování za odvedenou práci.

Proč děkovat zaměstnancům?

70 % zaměstnanců není oceněno v průběhu roku nebo není oceněno vůbec. Pouze 9 % zaměstnanců potvrzuje, že je náležitě odměňováno za svou práci. 69 % zaměstnanců opouští své zaměstnavatele, protože není náležitě oceněno. 66 % HR manažerů říká, že systém na oceňování a uznání zaměstnanců jim pomáhá budovat silný employer brand. 86 % manažerů tvrdí, že tyto programy pomáhají zvýšit úroveň štěstí v organizaci.

Přečtěte si také: 3 klíče k motivaci vašeho týmu

Neangažovaný zaměstnanec

Dle koordinovaného výzkumu společností Gallup stojí každý neangažovaný pracovník firmu, která ho zaměstnává 34 % mzdy, tedy více než její třetinu. Celou americkou ekonomiku tito zaměstnanci stojí ročně na ztrátě produktivity 483 až 605 miliard dolarů. V rámci průzkumu Gallup Poll 70 % amerických zaměstnanců uvedlo, že nemá svou práci rádo. Neangažovaní zaměstnanci toho víceméně moc nevytváří a ani se nezapojují do iniciativ, které by mohly pracovní tým či celou společnost posunout směrem kupředu, případně šíří a sdílejí o firmě negativní věci.

Další článek:  Jak na zvyšování výkonnosti firmy?

Přečtěte si také: Kvalita pracovního prostředí je klíč k výkonu a snížení flukutace!

Motivovaný kolektiv je výhra

Pojďme se na to podívat jiným úhlem pohledu a nahlédněme na to, co naopak můžete získat motivovaným kolektivem?

 • o 17 % vyšší produktivitu
 • o 21 % vyšší ziskovost
 • o 10 % vyšší spokojenost zákazníků
 • o 41 % nižší absentismus
 • o 59 % nižší fluktuaci zaměstnanců
 • o 70 % méně bezpečnostních incidentů
 • o 40 % méně defektů a problémů s kvalitou

Nejde jen o to, naučit se poděkovat, ale také to vhodně umět. Někdo dokonce vnímá naše kroky a akce jako samozřejmost, a přitom by stačilo tak málo, poděkovat. Nyní si přečtěte tyto formy a náměty poděkování, určitě vás napadne i celá řada dalších, a ještě lepších a nyní si představte, že jsou adresovány vám. Upřímně, jak se nyní cítíte?

Přečtěte si také: Pět elementů, které ovládají vaše firmy

Náměty poděkování a uznání

 • Zaměstnanec jako vy, je ztělesněním profesionality. Děkuji vám za to, že odvádíte skvělou práci každý den.
 • Jsem na vás opravdu pyšný, že jste členem našeho týmu. Projekt, který jste zvládl/a byl opravdu velký úspěch a opravdu si zaslouží všechen můj respekt a chválu.
 • Posílám vám poděkování za vaše vynikající služby. Mé uznání za vaši práci je větší než slova, která bych mohl v této poznámce vám vyjádřit.
 • Vidím, jak těžko jste pracoval/a na tomto nedávném úkolu. Oceňuji vše, co pro naši firmu děláte a velice si toho vážím.
 • Děkuji vám za vaše veškeré úsilí a odhodlání. Vaše upřímná služba má můj respekt a uznání.
 • Děkuji vám za to, že přinášíte svůj pozitivní postoj k práci každý den. Projekty se stávají snazšími, změny se stávají jednoduššími a problémy se dají lépe řešit.
 • Děkuji, že jste si uvědomil/a, že vlastnictvím každého projektu jste vlastnil jako svůj vlastní úspěch.
 • Děkuji vám za vynikající práci a podporu. Opravdu jste udělali můj život pohodlnější a převzali většinu mých podnikatelských starostí.
 • Děkuji vám za vaši tvrdou práci a poctivost. Oceňuji váš styl práce. Výborně, gratuluji.
 • Děkuji za zodpovědnost a předkládání zájmů společnosti před své vlastní zájmy.
 • Stěny naší kanceláře by byly bez vaší přítomnosti oslabeny. Děkuji, že jste byl silný/á a krizi naší společnosti zvládl/a.
 • Svět podnikání přežívá méně na vůdcovských dovednostech a více na závazcích a odhodlání zaměstnanců, jako jste vy. Děkuji vám za vaši tvrdou práci.
 • Zasloužíte si navýšení platu, protože počet prodejů, které děláte zvyšuje obrat a nejen to, také morálku vašich kolegů a za to máte můj respekt.
Další článek:  Exit interview. Pohovor, když vám odchází vaši zaměstnanci!

Přečtěte si také: Kvalita manažera = Kvalita výchovy rodičů

Pár pravidel pro uznání práce zaměstnanců

 1. Snažte se vždy pravidelně komunikovat. Ať už zvolíte opakující se setkávání, konferenční hovory, e-maily, newslettery nebo jiné formy setkávání se zaměstnanci, informujte je o dobrých i špatných skutečnostech ohledně firemních plánů a kroků. Zhodnoťte to, co se povedlo u konkrétních týmů a osob.
 2. Naučte se projevovat uznání. Vděčnost a zájem dokáží společně hodně.
 3. Sdílejte a sbírejte myšlenky od zaměstnanců. Vyzvěte ostatní zaměstnance, aby přišli s vlastními návrhy nad různými tématy, vtáhněte je do děje a oceňte jejich osobní vstup a přínos.
 4. Stále upevňujte vnitřní morálku. Pomocí vhodných aktivit, jako je oběd nebo týmová akce. Snažte se využít vše, co podpoří týmového ducha.
 5. Oslavujte výročí. U příležitosti narozenin nebo různých výročí zaměstnanců si vždy najděte čas, abyste jim projevili své uznání a respekt. Napište osobní dopis nebo potřeste rukou, abyste ukázali zájem o své lidi a dali jim najevo, že jsou pro vás důležití.
 6. Pořádejte individuální osobní schůzky. Párové schůzky se zaměstnanci pomáhají ke zlepšení vzájemné komunikace a lepšímu seznámení se starostmi a problémy druhé strany.
 7. Měli byste znát priority v individuálních kariérních plánech zaměstnanců a jejich dosažení náležitě sledovat a ocenit. Mluvte se svými zaměstnanci o možnostech jejich rozvoje a hledejte možnosti, jak individuálně pomoci.
 8. Budujte vztahy a zajímejte se o to, co se děje v životě vašich lidí. Měli byste znát jejich jména, rodinné příslušníky, osobní zájmy, čemu čelí, co je trápí.
 9. Poznejte skutečnou hodnotu a silné stránky svých lidí a dejte najevo, že jste si vědomi jejich přínosu pro vaši společnost.
Další článek:  Moderní řízení a jin jang management

Přečtěte si také: Jak vybudovat úspěšný pracovní tým?

Podle společnosti Gallup, zlepšení spokojenosti zaměstnanců výrazně ovlivňuje celkový blahobyt vašeho podnikání. Bylo zjištěno, že angažovanost zaměstnanců má své účinky. Jednoduchá pravda tomu předchází, že pokud ignorujete své zaměstnance, neumíte je ocenit, uznat jejich práci nebo respekt, rozhodnou se pracovat u vaší konkurence!

Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Od roku 2010 pomáhám podnikatelům, českým firmám i mezinárodním společnostem dostat z týmů ty nejlepší výkony. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem.

Proč vás vaši zaměstnanci opouštějí?

Jaké jsou hlavní důvody odchodu ze zaměstnání? A co láká kandidáty do nové práce? Nejnovější průzkum společnosti PayScale se do této problematiky ponořil, aby...

Servant leadership. Vůdcovství pro dnešní generace

V rámci přečtení dnes již více než tisíce článků a studií, včetně stovek knih na téma vedení a managmentu můžu s jistotu prohlásit, že...

Skleněný strop – reálná bariéra dnešních manažerek

Navzdory výrazné podpoře diverzity ve firmách a legislativě pro rovné příležitosti žen a mužů je třeba konstatovat, že ženy stále zůstávají v rozhodovacích pozicích...

Krizi překoná pouze podnikatelská odolnost

Důvodem, proč je dnes pojem resilience aktuálním tématem, je skutečnost, že někteří podnikatelé se vzdávají, zatímco jiní navzdory všemu nadále přežívají, zatímco se potýkají...

Jak nakopnout produktivitu vaší firmy?

Vedoucí pracovníci se vždy snaží zvýšit produktivitu zaměstnanců a samozřejmě někteří z nich se snaží zvýšit i tu vlastní. Až příliš často se však tato...

Model SPNNPS. Model vysoce výkonných organizací

Abych úvod trochu vylepšil našel jsem zajímavé přirovnání z knihy Alenka v říši divů, když hledala cestu z oné říše. „Řekla bys mi prosím,...

Metodika výstupního pohovoru. Průvodce exit interview

Výstupní pohovory se zaměstnanci jsou těžké a náročné. Ještě těžší je však najít vhodný způsob a vhodné otázky pro výstupní pohovor – exit interview....

Jak na adaptační proces? Komplexní plán zaškolení nového zaměstnance

Při nástupu nových zaměstnanců do vašeho podniku nebo organizace je důležité mít vypracovaný komplexní plán jejich nástupu a upozorňuji komplexní. Adaptační plán = co +...

Uvíznutí manažeři mezi několika krizemi

Výzkumníci společnosti The Ken Blanchard Companies® nedávno dokončili průzkum, jehož cílem bylo zjistit, jakým výzvám čelí dnešní manažeři a jak se s nimi úspěšně...

Udržení zaměstnanců není pouze problém HR

Není žádným tajemstvím, že udržení zaměstnanců je pro dnešní vedoucí pracovníky v oblasti lidských zdrojů prvořadým tématem. Stále se nacházíme uprostřed velkých změn, která...

Božský komplex podnikatele. Vypněte si GOD MODE!

Nejdříve si vysvětlíme pojem God mode. God mode je obecný výraz pro cheatovací kód ve videohrách, který činí hráče nepřemožitelným. Bohužel se někdy potkáme...

Stojíte, stagnujete, přešlapujete? Zkuste zpětnou vazbu

Pro majitele nebo manažery na jakékoliv úrovni je nejlepším způsobem jak se rozvíjet, vést a pak získat zpětnou vazbu. Znamená to jednat a komunikovat...

Co hledáte:

Nejnovější články

Chyťte rok 2023 za pačesy!

V první polovině roku 2022 se inflace rozběhla na...

Dobrý šéf je především dobrý kouč!

Dobří lídři jsou obvykle také dobrými kouči. Vedoucí pracovníci...

Bez zaměstnávání starších trh práce neporazíte!

Současné náborové prostředí není tak vstřícné vůči věku, jak...

Dokonalá bouře trhu práce

Dokonalá bouře, film s tímto názvem mě tehdy uchvátil....

Exkluzivní
přístup
k článkům

Vyberte si předplatné

Top články týdne

5 Tips to Step up Gen Z Employee Engagement

There’s a massive number of millennials starting their careers...

Nemůžete nemít značku zaměstnavatele

Moc se mi líbil článek, jehož autorem je Dave...

Drazí voliči. Dejte si pozor na propagandu!

Hlavním důvodem je mé ohrazení vůči politické a mediální...

Stres devastuje firmy. Duševní hygiena na vzestupu

Nadace pro duševní zdraví v partnerství, která se v Anglii zabývá...

Kariérní rada: Svět práce přeje produktivním a ne zaměstnaným!

Ve své práci se soustřeďte na to, co můžete...

Top články

Generace X Y Z. Rozumíte generacím? Čím a jak je oslovit?

Připravil jsem pro vás náhled nad generacemi X Y...

Co takhle založit si personální agenturu?

Personální agentura je po obchodní stránce celkem bez překážek,...

10 vlastností, které musí mít dobrý manažer nebo šéf

Skvělé manažerské řízení je nezbytné pro fungování vaší společnosti,...

KPI v personalistice, co můžeme měřit?

KPI Key Performance Indicator zkratka definuje tzv.klíčový ukazatel výkonu...

Máte strach nebo cítíte úzkost z práce

Vlastní vypořádání se s úzkostí a strachem v práci...
Umíte ocenit, uznat nebo poděkovat svým zaměstnancům?Téměř 50 % uchazečů hledá společnosti, které umí a také náležitě oceňují své zaměstnance a odměňují je za dobře vykonanou práci. Poděkování umí prokazatelně snížit počet výpovědí a odchody jednotlivců a zvýšit míru udržení zaměstnanců celkově. Dle další studie, to může znamenat každý rok...