Podnikat není jednoduché

28

Teze, kterou slýchame tak říkajíc na každém rohu. Je třeba se nad ní ale zamyslet a vnímat ji v kontextu 21. století, které přináší mnoho nových výzev, podnětů a impulsů pro ty, kteří podnikání chtějí zkusit. Kteří se nechtějí nechat odradit a mají vůli s podnikáním začít. Kteří mají odhodlání být mezi těmi, jimž se v podnikání dlouhodobě daří a jsou „svými pány.“ To je devíza, benefit, který jinde asi nezískáte. Proto podnikání jako takové láká ty, co chtějí být za svůj vlastní život odpovědní a ne být závislí na konání nadřízených.

Kouč vám může pomoci s podnikáním začít. Udělat první krok bývá totiž zpravidla to nejtěžší. Jsme plni obav a nejistoty. Zvládnu to? Neudělám chybu? Nejdu do příliš velkých rizik? A co když to nedokážu, budu všem pro smích? Kouč vám dodá větší sebevědomí, sebejistotu i klid. Svými konzultacemi, informacemi, potřebnými pro zahájení vaši živnosti. Svými zkušenostmi s lidmi, kteří se rozhodli před zahájením nebo i v průběhu podnikání kouče oslovit. Někdy jsou to drobnosti, které mohou pomoct k úspěchu. Kouč vás na ně může upozornit, může vám dát potřebnou zpětnou vazbu. Může být vašim mentorem, díky nemuž budete při svých rozhodnutích směrem k byznysu efektivnější.   

Podnikání je obecně o správných rozhodnutích. O tom kolik a do čeho investovat, s jakými lidmi spolupracovat, v jaké oblasti se lze v konkurenci uchytit. Zpravidla dříve nebo později nastane při podnikání situace, kdy naše rozhodnutí může mít následky fatální. Cítíme naléhavost takové chvíle, máme těžké spaní, nevíme si třeba rady. Ne každý v takové situaci obstojí. Buď se rozhodne špatně, nebo rozhodnutí oddálí a pak zjistí, že promarnil příležitost, která se neopakuje. I od toho je tu kouč. Aby vám v takových chvílích vašeho podníkání, kdy stojíte na rozcestí, kdy cítíte, že jde o hodně, poradil. Aby s vámi situaci důkladně probral, ze všech stran s vámi o ní promluvil a po seznámení se všemi aspekty a riziky, které mohou nastat, vám třeba klíčové rozhodnutí, před nímž nelze utéct, usnadnil.

V podnikání je třeba zdolávat velké množství překážek. Zvláště pak v etapě, kdy ještě nejsme v tržním „kolbišti“ tzv. etablovaní. S vedením kouče a mentora se vám to ale může snáz podařit a v jedné chvíli pak třeba zjistíte, že váš „byznys“ funguje, že jste to zvládli, že vaše podnikání přináší ovoce, které jste očekávali.   

Kouč vám může pomoci nejlépe před zahájením podnikání, ale i v jeho průběhu s rozvíjením vašich osobních dispozic, abyste byli v tom, co děláte, úspěšní. Dodá vám víru v sebe sama. Umocní vaše jedinečné schopnosti a dovednosti, které by byla škoda v rámci vaši podnikatelské kariéry plně neuplatnit. Mnozí si myslí, že vše zvládnou nejlépe sami. V tomto směru je na místě díl osobní pokory a z toho plynoucí schopnost a vůle začínajících nebo i etablovaných podnikatelů se na mentora, kouče, který zná problematiku podnikání a jeho fungování na trhu práce z mnoha úhlů, obrátit.      

 

Další články: Chcete podnikat a nevíte jak na to? nebo Jak být úspěšným živnostníkem?

Odebírejte můj email newsletter zdarma a již vám nic neuteče. Novinky, tipy a rady pro vaši práci, zaměstnání nebo kariéru, ale také témata pracovního a osobního života. Odebírejte zde.

 

- Reklama -