Bezpečnostní informace – Varování o podvodné komunikaci  Přečíst

Manažerské řízení | ManagementPodnikatelé milují své firmy jako své děti. Podnikatelská láska

Podnikatelé milují své firmy jako své děti. Podnikatelská láska

Sdílejte

Je to tak, pro některé bohužel, pro některé zpráva, která je snad donutí k přemýšlení. Samozřejmě podnikání má jasnou ekonomickou hodnotu, významně přispívá k zaměstnanosti, inovacím, produktivitě a hospodářskému růstu atd. Emocionální vazba, kterou si podnikatelé vytvářejí ke svým novým podnikům, je nedílnou součástí udržení podnikatelského úsilí po dlouhou dobu. Kromě toho mají emoce, které podnikatelé prožívají, vliv na vznik nového podniku, jeho růst a výkonnost.

Je zajímavé, jak někdy podnikání dokáže přerůst v něco jako je podnikatelská láska.

Podnikatelská láska

Tato studie je skutečně velice zajímavá. Dalo by se říct, že vztah mezi láskou otcovskou a láskou ke své firmě, je téměř totožná. Při zkoumání mozkové aktivity účastníků studie vědci zjistili, že podnikatelská láska se nápadně podobá lásce otcovské a že části mozku, které ožívají při zpracování emocí, odměn a sociálního porozumění, se vyskytovaly u obou.

Vědci skenovali mozky 42 mužů rozdělených do dvou skupin. Dvacet jedna účastníků byli otcové ve věku od 27 do 43 let a 21 podnikatelů ve věku od 24 do 45 let. Průměrný věk podniků byl 4,5 roku a průměrný věk prvních dětí tatínků byl 5,6 roku.

Vědci testovali hypotézu, že emocionální prožívání a mozkové reakce podnikatelů vůči vlastní firmě se podobají reakcím rodičů vůči vlastním dětem. Závěrem lze říci, že jak podnikatelská, tak rodičovská láska jsou zřejmě podporovány mozkovými strukturami spojenými se zpracováním odměn a emocí a také se sociálním porozuměním.

Výzkumníci pořídili snímky mozku mužů, když jim ukazovali obrázky jejich firmy a jiných firem, respektive jejich dětí a cizích dětí. Zároveň jim kladli otázky týkající se emocí, které v nich fotografie vyvolávaly, a intenzity pocitů, jako je láska, strach, hrdost, radost, spokojenost, vášeň, zklamání a smutek.

Podnikatelé také dosáhli o něco vyššího skóre než otcové v míře lásky, kterou pociťovali ke svým firmám, ve srovnání s pocity k dětem. Podnikatelé navíc hodnotili svůj vztah ke svým firmám jako o něco více propojený než vztah tatínků k dětem. Výzkumníci však upozornili, že rozdíl mezi skupinami nebyl statisticky významný.

Slepá podnikatelská láska

Podnikatelé se spoléhají na svá subjektivní přesvědčení reprezentovaná vnitřním pohledem, který vnímá detaily vlastní firmy jako jedinečné a ignoruje nebo podceňuje objektivní informace, které mohou tato přesvědčení zpochybnit. Stejně jako v mezilidských vztazích se snižuje vnímaná potřeba spoléhat se na externí údaje, které potvrzují kvality vlastního podniku.

V souladu s tím mají podnikatelé tendenci podceňovat schopnosti konkurence, což by vysvětlovalo jejich kritické hodnocení známého podniku ve stejném odvětví. V blízkých vztazích je navíc identita blízkého druhého internalizována, což znamená, že optimistický pohled podnikatele na jeho podnik pravděpodobně odráží také přesvědčení, že jeho vlastní schopnosti jsou lepší než schopnosti průměrných podnikatelů.

Často se mi v mé praxi stávalo, že podnikatelé svou firmu vnímají zcela jinak, než jak to ukazuje realita. Jejich vnímání je tedy subjektivní a skutečně tak někdy ignorují objektivní informace. V tom spatřuji zpětnou vazbu jako nejlepší možný nástroj personálního auditu.

Tato studie skutečně potvrzuje to, že existuje velice tenká hranice mezi rodinou a firmou, protože emoce máme pouze jedny. Firma je tak někdy jako další dítě a podnikatelé se musí naučit tuto hranici identifikovat.

„Tyto výsledky jsou jedny z prvních, které se zabývají mozkovým základem podnikání, a ukazují, že silná vazba, kterou mohou mít podnikatelé ke svému podniku, se odráží ve stejných oblastech mozku jako vazba mezi rodičem a dítětem. Došli jsme k závěru, že jak podnikatelská, tak rodičovská láska se odráží ve zpracování odměn v kaudátovém jádru a je podporována neuronálními sítěmi spojenými se zpracováním emocí a sociálním porozuměním.“ Autoři studie

Zdroj:

Entrepreneurial and parental love—are they the same?.: This study was performed at the Aalto University [online]. 13 March 2017n. l. [cit. 2022-06-17]. Dostupné z: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/hbm.23562

Kniha Firma jsou lidé
Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Od roku 2010 pomáhám podnikatelům, českým firmám i mezinárodním společnostem dostat z týmů ty nejlepší výkony. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem a autorem knihy „Firma jsou lidé, lidé jsou síla!“

Vaše hodnocení a recenze článku

Hodnocení článku

Přehled hodnocení článku (0)

Tento článek zatím nemá žádné hodnocení.
Vložit příspěvek do záložek
Přečíst později

Odebírejte novinky, články, podcasty, kurzy a přednášky

Aktuální články

Podcast

Témata článků

Další články

Je to tak, pro některé bohužel, pro některé zpráva, která je snad donutí k přemýšlení. Samozřejmě podnikání má jasnou ekonomickou hodnotu, významně přispívá k zaměstnanosti, inovacím, produktivitě a hospodářskému růstu atd. Emocionální vazba, kterou si podnikatelé vytvářejí ke svým novým podnikům, je nedílnou součástí udržení...Podnikatelé milují své firmy jako své děti. Podnikatelská láska