Bezpečnostní informace – Varování o podvodné komunikaci  Přečíst

Krizový management | Crisis managementPodnikům vznikají mezery v dovednostech. Co dělat?

Podnikům vznikají mezery v dovednostech. Co dělat?

Co dělat, když firmám docházejí dovednosti? 

Sdílejte

Když slyším něco na téma mezery v dovednostech u dnešních kandidátů, představím si mezeru, která je tu tvořena spíše generace než několik posledních let. Jako by dvě strany mezi sebou vůbec nekomunikovaly, trh práce zaměstnavatelů s nabídkou zaměstnání a vzdělávací systém prakticky na všech úrovních.

Nedostatek kvalifikovaných pracovníků a talentů je věc jedna, druhá je, jak z toho ven? Prakticky všechny země EU, ale myslím, že to platí i pro ostatní státy světa je téma nedostatku kvalifikované pracovní síly velkým problém a také velkým ušlým ziskem.

Pokud pracujete v oblasti HR – lidských zdrojů nebo v nějakém projektu hledání talentů, je snadné to trochu zdramatizovat, když je pro vaši společnost stále těžší najít vhodné pracovníky na otevřené pozice.

„87 % firem si uvědomuje, že buď již má nedostatek kvalifikovaných pracovníků, nebo je bude mít během několika let.“ (mckinsey.com)

Dovednosti budoucnosti

Dovednosti, které dnešní podniky potřebují pro budoucnost, se neustále vyvíjejí. Všichni jsme se přesvědčili, jak důležité může být přizpůsobení se novým scénářům. Pochopení nedostatků v dovednostech vaší organizace vám může pomoci zvýšit angažovanost, zvýšit produktivitu a udržet vaši organizaci konkurenceschopnou po mnoho dalších let.

Vedoucí pracovníci v oblasti HR vědí, že zvyšování dovedností nebo rekvalifikace dovedností jsou nejvyššími prioritami, a označují je za nejdůležitější funkce svých rolí hned po školení vedoucích pracovníků a managementu.

Mezery a nedostatky v dovednostech

Mezera v dovednostech je vlastně takový rozdíl mezi dovednostmi, které uchazeč o zaměstnání, kandidát nebo zaměstnanec má, a těmi, které potřebuje pro pozici, o kterou se uchází, na kterou vede pohovor nebo kterou zastává. Je to tedy velký rozdíl mezi tím, co zaměstnavatel potřebuje, a také tím, co může zaměstnanec nebo kandidát poskytnout. Rozdíl v dovednostech může vzniknout také v rámci týmu, oddělení nebo celého podniku, když se souhrnné dovednosti neshodují s tím, co je potřeba pro rozvoj podniku.

Mezera může zahrnovat různé dovednosti, třeba technické, ale také nemusí. Zatímco společnosti v Evropě v současné době pociťují velký nedostatek digitálních a technických dovedností, mnohé společnosti v Africe pociťují nedostatek dovedností v oblasti řízení času a vedení. A protože obrovské množství z nás stále komunikuje prostřednictvím online komunikace nejdůležitější dovedností pro budoucnost jsou komunikační dovednosti. Jenže je to toho více, co podniky postrádají.

Dopady nedostatku dovedností

Pro mnoho organizací jsou dopady prohlubující se mezery v dovednostech hluboké. Velká mezera v dovednostech může způsobovat další stres, snižovat kvalitu práce, zpomalovat produktivitu zaměstnanců a vyvolávat neochotu k práci, což vede k problémům s udržením zaměstnanců a snižuje hospodářské výsledky podniku.

Hledání kandidátů a nenalézání vhodných pracovníků také staví společnosti do nejisté pozice. Vzhledem k tomu, že volná pracovní místa zůstávají otevřená, zaměstnanci se ocitají ve větší zátěži a vyčerpávají se, aby zaplnili díry ve výrobě nebo kancelářích. Kumulace práce, nešvar posledních let, nutí zaměstnance k tomu, aby pokryli mnoho jiné a nesouvisející práce, to vše vede ke stresu, možnosti vyhoření nebo nízké morálce a ta vede k větší fluktuaci a většímu počtu otevřených pozic. Pěkná spirála, že?

Hledejte nedostatky

Stejně jako je to u všeho v oblasti rozvoje lidí a personálním plánování je třeba provést analýzu. Provedení analýzy mezery v dovednostech vám pomůže zdůraznit, jakých dovedností si vaše organizace cení, které máte, které vám chybí a jak přesně byste měli postupovat při vytváření budoucnosti vašich lidských zdrojů a vašeho lidského kapitálu.

Jak pracovat s tématem chybějících dovedností

Chcete-li provést analýzu tohoto nedostatku, nejprve zjistěte, jaké dovednosti vaše organizace má. To můžete provést vytvořením určité srovnávací tabulky dovedností, což je seznam dovedností pro každou současnou a budoucí roli ve vaší organizaci. Jakmile budete mít tuto tabulku v ruce, můžete zjistit, zda jsou dovednosti, které popisuje zastaralé, potřebují obnovit nebo je dobré je aktuálně použít.

Dále si vytvořte mapu dovedností, které vaši zaměstnanci již mají. Ta se liší od tabulky, protože jde o vizuální znázornění toho, jaké dovednosti vaši zaměstnanci mají nebo na kterých pracují. Často se zaměňuje s mapováním kompetencí, ale je zde důležitý rozdíl zakořeněný v úrovni podrobností.

Plán rozvoje

Budete muset vytvořit plán vzdělávání, který podporuje samostatný rozvoj. Nabídnout také vzdělávání, které postupně doplní chybějící dovednosti, které pomohou stávajícím zaměstnancům vybudovat si nové dovednosti nebo dokonce rozvíjet skryté odborné znalosti. A tím, že svým lidem nabídnete nové cesty, můžete svým zaměstnancům vdechnout novou energii a odstranit nedostatky v dovednostech, které potřebujete řešit.

Nejužitečnější opatření k odstranění nedostatků ve schopnostech v příštím roce, % respondentů, kteří každé opatření zařadili na 1. místo

  • 6 % zapojení externistů, konzultantů nebo dodavatelů
  • 53 % budování dovedností, rekvalifikace stávajících zaměstnanců
  • 20 % přerozdělení, přesun pracovníků na nové pozice
  • 20 % Nábor zaměstnanců, akvizice talentovaných jednotlivců nebo akvizice jiných firem

87 % organizací, které se zúčastnily průzkumu po celém světě, si uvědomuje, že se mezi jejich zaměstnanci objevují nebo se chystají objevit stále větší mezery v dovednostech, ale pouze 53 % z nich je schopno nebo ochotno rekvalifikovat své vlastní zaměstnance, aby tyto mezery odstranili. (mckinsey.com)

Pozvěte odborníky z venku

Někdy již není jiná volba, než najmout externí odborníky nebo konzultanty. Vaše mapa dovedností a analýza mezer vám pomůže najít lidi, které potřebujete. Vaše organizace nebo podnik může přijít prakticky o miliony korun, pokud své budoucí zaměstnance nepřipravíte. Chcete-li stále zůstat ve hře a podpořit svůj rostoucí podnik, začněte rozpoznávat a odstraňovat rostoucí nedostatky v dovednostech.

Změňte svůj nábor

„Tuhle káru už dál netlačte!“. Vím, že si budete muset stoupnout drazí náboráři hodně mimo svůj kruh bezpečí, ale jinak to nepůjde. Nedostatek kvalifikací nebo nedostatek dovedností, kompetencí vás donutí přemýšlet o pracovních místech jinak, potřebujete novou strategii a plán, začněte analýzou!

Další zdroje

Kniha Firma jsou lidé
Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Od roku 2010 pomáhám podnikatelům, českým firmám i mezinárodním společnostem dostat z týmů ty nejlepší výkony. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem a autorem knihy „Firma jsou lidé, lidé jsou síla!“

Vaše hodnocení a recenze článku

Hodnocení článku

Přehled hodnocení článku (0)

Tento článek zatím nemá žádné hodnocení.
Vložit příspěvek do záložek
Přečíst později

Odebírejte novinky, články, podcasty, kurzy a přednášky

Aktuální články

Podcast

Témata článků

Další články

Když slyším něco na téma mezery v dovednostech u dnešních kandidátů, představím si mezeru, která je tu tvořena spíše generace než několik posledních let. Jako by dvě strany mezi sebou vůbec nekomunikovaly, trh práce zaměstnavatelů s nabídkou zaměstnání a vzdělávací systém prakticky na všech úrovních. Nedostatek kvalifikovaných...Podnikům vznikají mezery v dovednostech. Co dělat?