Pohovor po telefonu. Jak na to?

824

Takže jsme tu, už jen zvládnout tenhle telefonní hovor a máte vysněnou práci, ale jak na to? Co mě čeká a na co se připravit? Jak to celé nepodcenit?

Když se podíváme na běžný proces náboru uchazeče, tak probíhá přibližně takto. Shlédnu inzerci práce, zašlu životopis, rozhovor po telefonu nebo osobní schůzka, někde i zaslání nějakého testu nebo zadání a pak další osobní setkání, někde zaměstnavatelé vyžadují zpracování zadání nebo den na zkušenou atd. V tomto článku se věnujeme tématu telefonního hovoru a pohovoru a momentu, kdy se s Vámi spojí personalista nebo náborář a bude se dotazovat na detaily vašeho životopisu nebo praxe.

Telefonický pohovor

Důvodem proč firmy preferují tento způsob komunikace je trojí. První je ten, že někdy personalisté nemají kapacitu se s každým individuálně setkat a šetří tak svůj čas. Druhý důvod je ten, že trh práce je rychlý a dynamický, a tak je tento způsob někdy nejrychlejší k oslovení, aby dotyčný kandidát neutekl ke konkurenci. Posledním důvodem je také to, že personalista potřebuje prověřit vaše dovednosti, reakce a komunikaci právě po telefonu.

Institut rodinných firem
Další článek:  Návod: "Jak na americký sen?" Dělejte co nemůžete!

Pro mnoho z vás není zvuk vašeho telefonu příjemným zvukem, a ne vždy se cítíte komfortně, když máte reagovat na dotazy, k vaší praxi. Proto jsem připravil okruh těchto témat, které by Vám měly pomoci v tom, tento druh telefonního pohovoru zvládnout na jedničku.

Jak na pohovor po telefonu

1) Věřte si

Musíte se při hovoru cítit uvolněně, positivně, ale sebejistě, to vám umožní do vašeho hlasu vložit jistý tón, který může na personalistu udělat kladný dojem.

2) Buďte profesionální

U těchto hovorů je člověk často doma, ve svém prostředí a kde se cítí být v pohodě. Než k hovoru dojde, je nutné si vše předem připravit, vše vypnout, mít čistý stůl, připravený blok, jako v zaměstnání, vše rušivé dát pryč.

3) Poznámky jsou klíč

Věřte nebo ne, ale chození s telefonem po obýváku vám řádný sběr informací neusnadní. Jasný a zřetelný hlas, bez zadýchávání a zbytečných pohybů hraje také svou roli. Pro vaše rozhodnutí potřebujete sbírat informace a být na otázky řádně připraveni a soustředěni. Zbavte se něčeho jako je „hmm“ nebo „umm“ a „emm“ atd.

Další článek:  Podpis v emailu a hledání práce?

4) Dokumenty

Buďte si jistí, že personalista i vy čtete stejný dokument, třeba váš životopis nebo průvodní dopis a vycházíte ze stejných informací. Je nutné předcházet nedorozumění a nepochopení.

5) Poslouchejte

Ano, já vím, že budete poslouchat, ale jde o to jak. Když personalista hovoří nevyrušujte ho, i on má své poznámky. Počkejte, než položí další otázku a nesnažte se vyplnit hovor obsahem, za každou cenu. Poslouchání a naslouchání je dovednost a vyžaduje trénink. Vyvarujte se slov, jako jsou stálé použití slov „ano“, „ne“ nebo „nevím“.

6) Na závěr

Toto jsou teoretické informace, jak dobře zvládnout telefonický rozhovor, ale řádnou přípravou a nepodceněním tohoto pohovoru se můžete dostat k vaší vysněné práci. Má nejpodstatnější rada na závěr je, že je vhodné si hovor zkusit nanečisto. Zkuste, ať vám zavolá váš kamarád nebo někdo z rodiny a zkuste si nanečisto tento druh pohovoru, a ještě se u toho pobavíte. Zásada číslo jedna, je být vždy klidný, otevřený, za každou cenu a nenechat se dostat z rovnováhy. Někteří personalisté jsou velice zdatní v této formě pohovoru a znají triky a způsoby, jak ověřit to, jak reagujete pod stresem nebo testují jiné dovednosti a kompetence.

Další článek:  E-mailový podpis je Váš pomocník?

Hodně štěstí.

- Reklama -