DomůKariéra | CareerPozor na slepou uličku kariéry - Dead-end job!

Pozor na slepou uličku kariéry – Dead-end job!

Sdílejte

Nepochybně, když rozečtete tento článek tak zjistíte, že se do tohoto místa dostal téměř každý, možná v něm i někdo aktuálně je, možná se do něj někdo řítí. Důvod proč toto píšu je spíše pro ty, kteří zatím nemají ponětí o tom, že v takové slepé uličce jsou. Možná se probudí a najdou správnou cestu a začnou z ní couvat, možná je dle nich pro ně dobré v ní ještě pár let setrvat. Dead-end job by vám měl být takovým varováním, že je občas na čase udělat si takový svůj osobní kariérní audit a v době, která změně práce nahrává „Velká rezignace“ možná toto místo opustit.

Co je Dead-end job

Slepá ulička, je to taková poměrně stabilní část vaší kariéry, která má několik vedlejších dopadů, příliš dlouhé setrvání ve slepé uličce je z pocitu nedostatku motivace nebo nudy a dalším možným vedlejším účinkem může být vznětlivost, nahrazující trpělivost, kterou jste kdysi měli při prvním nástupu na pracovní pozici. Když to shrneme, je to takový omyl vaší kariéry, možná někdo řekne, ale kdybych nebyl tam nejsem teď tady, to nikdo nezpochybňuje. Co je ovšem nutné zpochybnit je čas pro hledání správné cesty, ten nemáme nikdo a je to nejcennější co máme.

Všechny tyto pocity vás mohou přivést do stavu pracovní krize. Pracovní krize spočívá v tom, že se nakupí stav smíšených negativních myšlenek a emocí, které se skládají především z úzkosti a frustrace související s prací, pocitů, že se v kariéře dostali do slepé uličky, negativních mezilidských vztahů a zkušeností na pracovišti. Nikdo se přece nechce dostat do pracovní krize.

Škála pracovní krize

Škála pracovní krize byla vytvořena, aby pomohla zaměstnancům identifikovat, zda se ve své kariéře nenacházejí ve slepé uličce. Myslím, že dodnes byly provedeny tři studie, které potvrdily platnost škály krizí povolání. Každopádně i někdy atraktivní místo se může časem stát slepou uličkou, když postupně máte k dispozici všechna data a vše jste dostatečně prozkoumali.

Jste ve slepé uličce?

  • Níže naleznete témata, která úzce souvisí s identifikací toho, jestli jste ve slepé uličce.
  • Zabíjí vás rutina. Vaše práce nenabízí žádnou změnu v rutině, vše je mechanické.
  • Statická práce. Přirovnání, jako když stojíte v bahně. Nulová šance se prosadit.
  • Nulové využití potenciálu. Vaše dovednosti nejsou a nejspíše nebudou nikdy využívány.
  • Nikoho nezajímáte. Ano, je to tvrdé. Vaše kariérní nebo snad osobní cíle nikoho nezajímají.
  • Vaše cíle nebo snad kariéra? Nikdo vás nepodpoří a nikdo vám nevěnuje pozornost.
  • Špatné chování a žádný respekt. Ostatní kolegové dostávají příležitosti, které vy nedostanete.
  • Váš hlas má nulovou hodnotu. Vaše myšlenky a příspěvky nejsou oceněny. Váš hlas již není slyšet a vaše názory již nejsou oceňovány.
  • Žádná vize lepšího platu. Šance na povýšení, lepší úkoly nebo snad vyšší plat je v nedohlednu.
  • Ztráta smyslu. Také patří do slepé uličky. Ráno se hůř stává, úkoly vyžadují stále rostoucí přemáhání.
  • Nejsou výzvy není nadšení. Souvisí se ztrátou smyslu.
  • Máte již jiné hodnoty. Jste nastaveni jinak. Vaše hodnoty a hodnoty firmy nejsou v souladu a silně narušují vaše nastavení.
  • Ztráta přínosu. Cítíte, že nejste přínosem pro svůj tým nebo oddělení. Necítíte se důležití.
  • Kvalita managementu. V manažerských postupech vidíte problém – zaujatost nebo nekompetentnost.
  • Lenost a pohodlnost. Na toto si dejte pozor a začněte ze slepé uličky raději couvat.

Vycouvejte, pokud to cítíte

Mé doporučení je vždy vše pečlivě zvážit, pravidelně komunikovat se svým nadřízeným, pokud to lze, data si ověřovat a skutečně dbát na to, aby dohody se zaměstnavatelem byly platné. Je skvělé, pokud existují ve firmě pravidelné rozhovory, hodnotící nebo bilanční. Využijte jejich potenciál k tomu, abyste si prověřili to, že nejste ve slepé uličce.

Pokud však máte hluboký vnitřní pocit, že se vaše kariéra dostala do slepého místa…

Vycouvat ze slepé uličky není o pozitivním přístupu, ale o vaší pozitivní akci. Neříkejte, že to nejde.  Vytvořte nové cesty, otevřete nové dveře a prozkoumejte nová území. Mé doporučení je: „nečekejte!“

Kniha Firma jsou lidé
Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Od roku 2010 pomáhám podnikatelům, českým firmám i mezinárodním společnostem dostat z týmů ty nejlepší výkony. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem a autorem knihy „Firma jsou lidé, lidé jsou síla!“

Vaše hodnocení a recenze článku

Hodnocení článku

Přehled hodnocení článku (0)

Tento článek zatím nemá žádné hodnocení.
Článek do záložky
Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Od roku 2010 pomáhám podnikatelům, českým firmám i mezinárodním společnostem dostat z týmů ty nejlepší výkony. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem a autorem knihy „Firma jsou lidé, lidé jsou síla!“

Odebírejte novinky, články, podcasty, kurzy a přednášky

Aktuální články

Podcast

Témata článků

Další články

Zajímavé, děkuji Nina. Pozor na slepou uličku kariéry - Dead-end job!