Kniha - Firma jsou lidé, lidé jsou síla!

Pronikněte do složitého světa lidských zdrojů. > Objednávejte zde

Personalistika a lidské zdroje | HRPracovní doba, jak ji známe pravděpodobně brzy skončí!

Pracovní doba, jak ji známe pravděpodobně brzy skončí!

Sdílejte

V průměru pracují Američané a Evropané kolem 8,8 hodin denně. To je bezpochyby normou napříč většinou západního světa. Většina zaměstnavatelů očekává pracovní plán od 8:00 do 16:00, když pomineme směnné provozy atd. Tento článek bude spíše zaměřen na THP pracovníky.

Přečtěte si také: Ovlivňují naše biorytmy naši kariéru?

8 hodinová pracovní doba

Možná vás však překvapí, že tradiční pracovní den od 8:00 do 16:00 ne vždy funguje dobře a také se ukázalo, že je mnohem méně efektivní. Pravděpodobně se ptáte, jestli plán od 8 do 4 vždy funguje a proč o tom vůbec píši? Odpověď totiž spočívá v historii pracovního dne. Osm hodinový pracovní den totiž nebyl vždy normou, a tak tomu bylo až do průmyslové revoluce v polovině osmdesátých let. Během průmyslové revoluce se společnosti zaměřily na zvyšování počtu pracovních sil, což často vedlo k neuvěřitelně dlouhým pracovním dnům až 14-16 hodin denně.

Není překvapením, že 16 hodinové pracovní dny nebyly udržitelné a lidé začali proti těmto podmínkám protestovat. Muž zvaný Robert Owen zahájil kampaň, aby lidé pracovali nejvýše osm hodin denně. Stanovil toto číslo tím, že lidé měli mít osm hodin práce, osm hodin volného času a odpočinku a osm hodin spánku.

Společnost Ford Motor byla první, která uskutečnila osm hodinový pracovní den v roce 1914, a od té doby byl je již standardem.

Zatímco Owenův vzorec pro dokonalého pracovníka zní rozumně, existuje skutečně mnoho důvodů, proč program práce 8 až 4 nefunguje vždy, zvláště v dnešním digitálním světě. V posledních letech se pracovní síla změnila výrazným krokem, neboť stále více lidí, zejména generace Y a Z, odchází ze standardního modelu pracovního dne.

Přečtěte si také: Když máte ve firmě problém s pracovní morálkou

Osmihodinová pracovní doba nefunguje

Energie a čas nejsou totéž

Lidské bytosti nejsou stroje. Nedokážeme se zaměřit na jediný úkol po delší dobu, aniž bychom ovládli naše rozptýlení. To neznamená, že nemůžeme být kontinuálně výkonní a úspěšní pracovníci, ale potřebujeme poznat naše přirozené rytmy. Výzkum ukazuje, že lidé nejsou schopni se zaměřit na věci po více než 90-120 minut, aniž by potřebovali 15-30 minutovou přestávku. Tyto přestávky umožňují cenný čas na dobití duševní energie. Bez těchto přestávek se výkon postupně snižuje, klesá a roste chybovost.

Přečtěte si také: Flexibilní úvazky ano, ale umíme to?

Úkoly nejsou stejné

Je samozřejmé, že některé úkoly jsou jednoduše dokončeny rychleji než jiné, bez ohledu na to, v jakém průmyslu pracujete. Někteří zaměstnanci potřebují delší čas na práci k dokončení konkrétního úkolu, někteří nikoli. Znamená to, že jeden zaměstnanec je účinnější než druhý? Ne nutně, nebo spíše to neplatí pro všechny úkoly. Pracovní den od 8 do 4 se nevztahuje na rozdíly v době trvání úkolu. Mnoho zaměstnanců si stěžuje na nadměrné výpadky v práci nebo se snaží pochopit, proč musí zůstat v kanceláři až do 17:00, 18:00 pokud již dokončili své pracovní úkoly dříve. To je důkaz, že plán 8:00 do 16:00 se stále víceméně stává neúčinným a zastaralým.

Živnostenské podnikání na vzestupu

Do roku 2020 se odhaduje, že více než 40% pracovní síly budou tvořit nezávislý podnikatelé, freelanceři, živnostníci a všichni, kteří pracující na volné noze. Stále více zkušených odborníků a zástupců generace Y a Z se rozhoduje pracovat tímto způsobem a opustit tento standardní firemní cyklus. Rozvoj technologií pravděpodobně způsobuje nárůst počtu nezávislých pracovníků, neboť stále více sítí a kanálů komunikace je nyní k dispozici. Prokazatelně existuje také řada výhod pro práci na dálku pro zaměstnavatele, jako je snížení nákladů a udržení vyšší úrovně štěstí a produktivity u zaměstnanců.

Přečtěte si také: Únava – nový a rostoucí problém ve firmách

Nulová flexibilita znamená nešťastné zaměstnance

Pracovní den 8 až 4 hodin ponechává málo nebo žádný prostor pro flexibilitu. Podle jedné studie se 3 z 5 zaměstnanců se snaží najít čas na dovolenou nebo dokonce dny na zotavení po nemoci. To je vše je také způsobeno pracovním stresem. Tento nepružný plán jednoduše nemá smysl. Například většina pracovníků je omezena rozvrhem pracovníků nebo kolegů, avšak většina lékařských a úředních pracovišť je otevřená pouze ve stejnou dobu, kdy je většina lidí v zaměstnání. Takže další důkaz, že schéma od 8:00 do 16:00 je neuvěřitelně neúčinná pracovní doba a v mnoha případech jednoduše nefunguje.

Spolupráce, která podporuje spolupráci

Spolupracující pracovní prostory nebo pracovní prostory začínají být stále více populární ve městech po celé Evropě. Coworking je typ prostoru, který zahrnuje sdílené pracovní prostředí pro podporu propojení a interaktivitu. Zatímco typická kancelář je obvykle sbírkou uzavřených prostor a skříní, spolupracující prostory mají dlouhé, spojené stoly a otevřené prostory. Spolupracující prostory mohou zvýšit produktivitu a štěstí lidí. Tyto prostory také umožňují lidem z různých průmyslových odvětví a různou úrovní dovedností komunikovat a vzájemně se propojovat. Lidé, kteří pracují v pracovních prostorách, popisují, že mají větší produktivitu a mají s touto prací pozitivní zkušenosti.

Přečtěte si také: Stress management. Tichý zabiják firem se jmenuje stres

Je čas na změnu pracovní doby

Program 8:00 – 16:00 jednoduše není pro každého a v dnešním digitálním světě je mnoho lidí stále více nespokojeno s tradičním podnikovými prostředím. Hledají se nové a inovativní způsoby, jak zvýšit produktivitu při práci.

Přečtěte si také: Flexibilní úvazky? Ano nebo ne?

Závěrem

Pracovní plán 8 až 4 mohl být řešením, který ukončil 12-16 hodinové pracovní dny, které vládly během průmyslové revoluce a po ní, ale není pochyb o tom, že v tomto dnešním moderním světě je třeba změny. Vzhledem k tomu, že počet nezávislých a tvůrčích kariér stále roste, tak i úroveň nespokojenosti s konzervativním osmihodinovým pracovním dnem. Stále více společností se zaměřením na budoucnost se obrací na sdílené kancelářské prostory a externí zaměstnance, aby bojovali s měnícími se názory na flexibilitu pracovní organizace a plánu.

Kniha Firma jsou lidé
Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Od roku 2010 pomáhám podnikatelům, českým firmám i mezinárodním společnostem dostat z týmů ty nejlepší výkony. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem a autorem knihy „Firma jsou lidé, lidé jsou síla!“

Vaše hodnocení a recenze článku

Hodnocení článku

Přehled hodnocení článku (0)

Tento článek zatím nemá žádné hodnocení.
Vložit příspěvek do záložek
Přečíst později

Odebírejte novinky, články, podcasty, kurzy a přednášky

Aktuální články

Podcast

Témata článků

Další články

V průměru pracují Američané a Evropané kolem 8,8 hodin denně. To je bezpochyby normou napříč většinou západního světa. Většina zaměstnavatelů očekává pracovní plán od 8:00 do 16:00, když pomineme směnné provozy atd. Tento článek bude spíše zaměřen na THP pracovníky. Přečtěte si také: Ovlivňují naše...Pracovní doba, jak ji známe pravděpodobně brzy skončí!