Bezpečnostní informace – Varování o podvodné komunikaci  Přečíst

Nábor zaměstnanců | RecruitmentPředsudky u pohovoru. Největší přešlap personalistů?

Předsudky u pohovoru. Největší přešlap personalistů?

Sdílejte

Sám jsem se s tímto setkal na několika prvních pracovních pohovorech, když jsem vstupoval na trh práce, následně jsem absolvoval už jako náborář různá odborná školení na toto téma a od roku 2010 jsem se zavázal jako podnikatel k etice pohovoru a personální práce. Personální poradenství musí mít svůj právní a také etický rozměr.

Antidiskriminační zákon ano, ale…

Dnes tu sice máme zákon č. 198/2009 Sb. o rovném zacházení a o právních prostředcích ochrany před diskriminací, jedná se o antidiskriminační zákon. Spolu s naším zákoníkem práce č. 262/2006 Sb. a zákonem o zaměstnanosti č. 435/2004 Sb. tu je celkem solidní právní rámec pro téma diskriminace, ale je tu pak reálná zkušenost kandidáta a jeho zážítek s pohovorem a někdy setkání se s diskriminací.

Asi nejčastější diskriminace, jako je diskriminace pohlaví, barvy pleti dnes doplňuje řada dalších témat, kterými jsou osobní vzhled, politické názory, zdravotní omezení a také věk. Jsou zde tedy i další témata, jakými jsou rovnost, rozmanitost a začleňování atd. Některá mají již své silné zastánce i v našich krajích, některá na ně teprve čekají. Společnost Tribepad a její studie z UK mě celkem hezky ukázala, že realita na pracovním trhu může být někdy dost tvrdá. Myslím, že velice podobná čísla bychom nalezli i v naší republice.

Diskriminace u pohovoru graf 1
Diskriminace u pohovoru graf 1

Téma rovnosti, rozmanitosti a začleňování

Statistiky těchto témat jsou bohužel znepokojivé. Proto se tato nová zpráva hluboce zabývá problematikou předpojatosti a zkoumá kořeny tohoto problému i jeho dopad na kandidáty. Cílem tohoto reportu není jen upozornit na nedostatky současného systému, ale umožnit zaměstnavatelům, aby přinesli skutečnou změnu, zásadní posun v přístupu k diskriminaci, který bude přínosem pro všechny.

Zatímco úsilí v oblasti rovnosti, rozmanitosti a začleňování se dlouho zaměřovalo na odstraňování předsudků na základě rasy, pohlaví nebo sexuální orientace lidí. V dokonalém světě by lidé byli přijímáni do zaměstnání výhradně na základě jejich pracovních zkušeností, přístupu a dovedností, které přinášejí.

Analýza však ukazuje, že kandidáti mají skutečné obavy z předsudků, ať už vědomé nebo ne, mohou vážně ovlivnit jejich šance na získání příští pozice. Ze zjištění vyplývá, že největší obavy mají kandidáti z toho, že jsou diskriminování z důvodu věku, osobního vzhledu a nedostatku znalostí. Mezitím se ale také objevují problémy, jako je duševní zdraví, přízvuk a prosté rodičovství byly také častými jevy.

Věk je jen číslo?

Je to také jedno z nejčastějších čísel, které se u pohovoru řeší. Je to také jedním z více faktorů, které uchazečům brání v získání nové pozice. Více než dvě třetiny 64,4 % přiznaly, že se obávají, že jsou příliš staří. Tato čísla byla obzvláště výrazná u starších věkových skupin, včetně 45 – 54letých 71 % a 55-64letých 71 %. Ohromujících 94,4 % osob ve věku 65+ se domnívalo, že se stanou obětí ageismu.

Diskriminace u pohovoru graf 2
Diskriminace u pohovoru graf 2

Nejsou to však jen zkušenější kandidáti, kteří se obávají, že by jejich věk mohl ovlivnit jejich vyhlídky. Šokující je, že třetina 33,3 % uchazečů je z generace Z 16-25 let.

 

Emoční pohoda je také důležitá

Mladí lidé se častěji obávají, že jejich duševní zdraví ovlivní jejich vyhlídky na zaměstnání než starší uchazeči. Průzkum zjistil, že kandidáti z generace mileniálů a generace Z se o 50 % častěji obávají dopadu své psychické pohody než starší uchazeči. 14,4 % uchazečů ve věku 18 až 24 let uvedlo, že se obávají o nalezení práce v nadcházejících měsících kvůli svému duševnímu zdraví, zatímco u uchazečů ve věku 55 až 64 let to bylo jen 10,6 %.

Zdravotní omezení

Na základě průzkumu se však Britové stále domnívají, že jejich zdravotní omezení nebo postižení má negativní dopad na jejich pracovní vyhlídky. Neuvěřitelných 17,6 % lidí, s nimiž bylo hovořeno, se domnívá, že zdravotní postižení nebo potřeba učení negativně ovlivňuje jejich vyhlídky. Starší respondenti, ve věku 55-64 let 21,2 % a 65+ 21,8 %, více než dvakrát častěji vyjadřovali obavy z postižením než mladší uchazeči o zaměstnání 7,8 %.

Osobní vzhled

Osobní vzhled nemá absolutně žádný vliv na schopnost uchazeče vykonávat svou práci. Přesto je šokující, že 14,6 % lidí dotázaných v rámci této zprávy věří, že jejich váha by mohla negativně ovlivní jejich vyhlídky na zaměstnání. Ženy 16,2 % častěji než jejich mužské protějšky 12,7 % označovaly váhu za jednu z možných obav. Starší uchazeči se také mnohem častěji obávali své váhy.

Politický názor

Spojené království prochází bezprecedentním obdobím politického rozdělení. Není divu, že v tomto období rozdělení se kandidáti obávají, že jejich že by jejich politická orientace mohla ovlivnit jejich šanci získat další pracovní pozici. Každý desátý člověk, se kterým v průzkumu hovořili, se domnívá, že jeho politické názory by mohly mít vliv na, že je politické názory budou brzdit.

Zdroj: Stop the Bias Report

Celá studie ke stažení:

Kniha Firma jsou lidé
Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Od roku 2010 pomáhám podnikatelům, českým firmám i mezinárodním společnostem dostat z týmů ty nejlepší výkony. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem a autorem knihy „Firma jsou lidé, lidé jsou síla!“

Vaše hodnocení a recenze článku

Hodnocení článku

Přehled hodnocení článku (0)

Tento článek zatím nemá žádné hodnocení.
Vložit příspěvek do záložek
Přečíst později

Odebírejte novinky, články, podcasty, kurzy a přednášky

Aktuální články

Podcast

Témata článků

Další články

Sám jsem se s tímto setkal na několika prvních pracovních pohovorech, když jsem vstupoval na trh práce, následně jsem absolvoval už jako náborář různá odborná školení na toto téma a od roku 2010 jsem se zavázal jako podnikatel k etice pohovoru a personální práce....Předsudky u pohovoru. Největší přešlap personalistů?