Spěte více, veďte a řiďte firmu lépe

502

Poslední dobou, vlastně skoro nepřetržitě se zabývám různými tématy, která mohou ovlivňovat náš výkon a naši produktivitu a někdy zjistím, čemuž jsem rád, jak má téma přesah na celou organizaci. Jedno období jsem se zabýval také otázkou životní energie a souvisejícím tématem spánku. Dokonce jsem zcela náhodou narazil i na knihu Jóga snu a spánku, kterou stojí za to si přečíst.

Asi se všichni shodneme na tom, že osm hodin je doporučená dotace pro náš spánek, ale s tím vším kolem, jako je naše práce, rodina, koníčky a přátelé, je to někdy nereálné. Možná, někdo z vás má pocit, že vám v pohodě stačí šest nebo dokonce čtyři hodiny, ale…

„Můj denní režim: do 11,00 úřadování v posteli, po obědě hodina spánku, celý den alkohol a doutníky. Tak jsem porazil Hitlera!“  Winston Churchill

Podle nejnovějších údajů z průzkumu o zdraví manažerů ve velkých korporacích v Evropě, bylo zjištěno, že většina manažerů na klíčových pozicích spí skutečně méně než 6 hodin denně. Totiž spánek je mocný, umožňuje konsolidovat a uchovávat vzpomínky, zpracovávat emoční zkušenosti, doplňovat glukózu a vylučovat beta-amyloid. Naproti tomu nedostatečný spánek a únava vedou ke špatnému úsudku, nedostatku sebeovládání a narušené kreativitě. Kromě toho existují méně známé sekundární efekty v organizacích. Když manažeři neřeší kvalitu spánku, dříve nebo později to začne mít vliv na výkon celé organizace.

 „Je ti zle a seš unavenej z toho, že je ti zle a seš unavenej?“ Stephen King

Jak můžeme tyto poznatky o spánku využít pro trvalé změny našeho chování?

TIP:  Vaše představivost

Prvním krokem pro řídící pracovníky, a nejen pro ně, je vyrovnat se s tím, jak může být škodlivé vyčerpání, nejen pro vás, ale i pro ty, kteří pro vás pracují.

Další nedávný výzkum však ukazuje, že individuální chování se může dramaticky lišit ze dne na den a z týdne na týden, a dokonce velkou část tohoto rozptylu lze vysvětlit kvalitou spánku. Studie skutečně zanalyzovaly, že když se lídři dlouhodobě potýkají s nedostatkem spánku, ztrácí schopnost trpělivosti se zaměstnanci, budou více jednat zneužívajícím způsobem, budou více podráždění a budou považováni za méně charismatickou osobu. Dokonce toto téma má prokazatelný vliv na angažovanost zaměstnanců a někdy svede manažera k neetickému rozhodnutí nebo řešení.

„Miluju spánek. Je to nejlepší z obou světů. Jste živí, a přitom o ničem nevíte.“ Rita Rudner

Naštěstí existují řešení, která lidem pomohou zlepšit kvalitu a množství jejich spánku. Mnohé z nich jsou dobře známé, ale někdy dostatečně nevyužívané. Patří mezi ně množství relaxačních technik, nastavení disciplíny pro režim spánku a probuzení, vyhýbání se určitým látkám, dostatečné únavy během dne atd. Kromě relaxačních technik existují i meditační cvičení, celá řada dýchacích technik, což řeší nejen problémy se spánkem, ale i s úzkostí.

„Prodlužoval spánek, aby přes den neudělal příliš mnoho hloupostí.“ Karel Poláček

Cílem tohoto článku je upozornit na to, že řadu našich manažerských, ale i osobních rozhodnutí ovlivňují naše špatné návyky, životní styl a možná i tempo a způsob našeho osobního a pracovního života. Aby měl manažer správný výkon, byl dostatečně efektivní a produktivní, možná i charismatický a přesvědčivý, musí na to mít vždy dostatek energie, a to by mohl být problém tehdy, když musí zvládnout různé překážky, která naše doba aktuálně nese.

TIP:  Tohle v práci raději neříkejte...


Další studie

Proč je spánek důležitý?

Dle studie Goodmana z roku 2012 se zdá, že dlouhodobá deprivace spánku přispívá k osteoporóze. Čím spíme méně, tím méně využíváme paměťové vlastnosti spánku. Kromě toho může nedostatek spánku způsobit zhoršení mozku, podle studie z roku 2013. Stres a napětí z nedostatečného spánku mohou způsobit, že tělo produkuje více chemických látek a hormonů, které mohou vést k srdečním onemocněním. Studie zjistila, že lidé, kteří spali po dobu šesti hodin nebo méně v noci a mají dlouhodobě problémy s usínáním, měli o 48 % vyšší riziko vzniku nebo úmrtí na srdeční onemocnění. Nejsou to jen srdeční problémy, které mohou vést ke smrti spojené se spánkovou deprivací. Studie z roku 2010 zkoumala dopad krátkého spánku na úmrtnost a zjistila, že muži, kteří spali v noci méně než šest hodin, měli 4 x větší úmrtnost.

- Reklama -