Pátek, 1 července, 2022

Přichází krize zdrojů, a nejen těch lidských!

Tento obsah je určen pouze pro registrované

Pro odemknutí tohoto obsahu se prosím zaregistrujte a následně vyberte svůj plánu odběru. Pro získání přístupu se zaregistrujte vpravo nahoře.
Vaše e-mailová adresa je 100% chráněna před spamem!

Česko před pandemií zažívalo sice na jedné straně dlouhodobé období ekonomického růstu, ale na straně druhé už dlouhodobě pociťovalo problém, který se v dnešních dnech již jen dostává postupně k vrcholu.

69 % amerických společností uvedlo, že mají potíže s obsazením uvolněných pozic již v roce 2019. V Evropě tomu není bohužel jinak. V České republice stále vznikají tisíce nových míst a lidí na úřadech práce rozhodně nepřibývá, ostatně není pro to důvod. V rámci Evropy jsme na druhém místě v nezaměstnanosti, hned za Polskem.

Původně jsem si myslel, že krize se bude odehrávat v jiném scénáři, dnes už vím, že se jedná o krizi zdrojů, a to nejen těch lidských. Rekordně nízká nezaměstnanost se drží stále a stále. Populačně slabší ročníky, příliv nových investorů, přelévání lidí z oboru do oboru a podpora zombie firem toto vše jen zesiluje.

Další článek:  Jak je to s termínem „lidské zdroje“. Historie lidských zdrojů a HRM

V době, kdy mnoho společností hladoví po marži a růstu, je produktivita pracovní síly tématem, které HR nemůže ignorovat.

Chybějící koncepce státu

Pandemie je obrovské téma, ale očkujeme. Co dál, kde jsou nové strategie a plány, jak stát zajistí peníze pro další generace? Co můžeme očekávat od podpory státu než jen rozdávání peněz, na které budeme muset znovu opět vydělat? Nějak postrádáme koncepci nové cesty a tápeme kam se vydáme a jestli se vůbec někam vydáme.

79 % společností uvádí, že je pod tlakem při řešení tématu zvyšování produktivity pracovní síly a 67 % je pod tlakem při řešení tématu snižování nákladů na pracovní sílu. (Zdroj: The Economist)

 

Od roku 1979 do roku 2018 vzrostla čistá produktivita pracovní síly o 69,6 %, zatímco hodinová mzda se ve stejném období zvýšila pouze o 11,6 %. Produktivita práce vzrostla 6,0krát více než plat (Zdroj: Institut hospodářské politiky)

 

Průměrná produktivita zaměstnanců při práci z domova ve srovnání s prací na pracovišti je 68,3 %. (Zdroj: Světové ekonomické fórum)

Není čas na to „mít čas“

Myslím tím trend, který je cítit ještě více, povolit produktivitu a rozmělnit mezi nejrůznější druhy úvazků. Doba potřebuje zcela opačný přístup, podporovat produktivitu a rozhýbat kola ekonomiky tvorbou hodnot a nehledat stále ústupky, jak se vyhnout tématu produktivity práce.

V následujících 20 letech budou na trh práce přicházet nejslabší ročníky, a naopak odcházet ty nejsilnější, to potvrzuje i můj předchozí článek o generacích. Dalším je větší zapojení pracovníků ze zahraničí a omezení byrokracie státu v přijímání těchto pracovníků. Je mi více než jasné, že bez podpory lidí z okolích zemí nejsme schopni naplnit náš trh práce dostatečně.

Další článek:  Starejte se o své zaměstnance

Vzdálená práce nebo práce z domova se stává stále běžnější praxí. Ve Spojených státech se během pandemie COVID 19 významně zvýšil podíl zaměstnanců, kteří pracují převážně z domova. Níže uvedená měřítka vám umožní rychle porovnat velikost, rozsah a dopad vašich flexibilních pracovních programů s ostatními.

Výsledky nedávné studie ukazují, že práce z domova zvýšila produktivitu o 13 %. (Zdroj: Stanford)

70 % uvádí, že snížení počtu nepodstatných schůzek fungovalo lépe, než se očekávalo, a 44 % uvádí méně rušivých vlivů v kanceláři. (Zdroj: Upwork)

 

83 % společností plánuje udržovat a implementovat pružnější pracovní politiky po skončení zdravotní krize COVID-19. (Zdroj: SHRM)

 

60 % zaměstnavatelů nechává rodiče upravovat své pracovní plány, přičemž 22 % uvádí, že nechávají rodiče v případě potřeby dočasně přejít na částečný úvazek. (Zdroj: SHRM)

Návod na krizi lidských zdrojů

V úvodu mé stránky a mého webu naleznete slovo konsolidace, z latinského slova con-, dohromady a solidus, pevný, ve svém významu znamená upevnění, ustálení, urovnání. V podnikání to znamená stabilizaci. Dostateční zajištění zdrojů, kapacit apod. a stabilní výkon a produkce. Možná nebudeme stavět nové haly, nakupovat další tahače, ale možná bude potřeba vše stabilizovat do stavu normálu a běžného provozu.

Další článek:  Slyšeli jste o Social Job Seekers? Jsou to hledači práce na sociálních sítích....:)

Čas na pohled dovnitř

Možná toto vše vede k tomu se zastavit a podívat se na to, jak firmu zpevnit, jak stabilizovat její pilíře a koukat se s větším předstihem dopředu. Lidské zdroje zažívají nebývalé vyčerpání. Záchrana přijde možná v rovině měsíců ne-li let. Než se vymění vláda a uchopí nějaká smysluplná strategie, uplynou roky.

Co tedy dělat? Konsolidovat. Jediná cesta je nyní věcem dát běžný chod, omezit plýtvání, zaměřit se na produktivitu a jakožto personální poradce a konzultant doporučuji na vaše lidi.

Nedostatek pracovních sil

Svět čelí vážnému nedostatku dovedností, který by mohl bránit budoucímu růstu. Mnoho organizací již podniká první kroky k řešení jejich nedostatku dovedností a udržení vysoce kvalitní pracovní síly. Ať už má vaše společnost plán zavedený či nikoli, mějte na paměti tato měřítka.

69 % amerických společností uvedlo, že mají potíže s obsazením uvolněných pozic v roce 2019. (Zdroj: ManpowerGroup)

 

68 % vedoucích v HR uvádí, že budování kritických dovedností a kompetencí patří mezi jejich priority. (Zdroj: Gartner)

 

74 % společností zmrazilo svůj nábor v reakci na COVID-19. (Zdroj: Gartner)

 

Nedostatek dovedností se zvýšil z 30 % v roce 2009 na 45 % v roce 2018. (Zdroj: N Dawson)

Foto: Photo by John Doyle on Unsplash

Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Jsem poradce pro rodinné firmy a podniky. Objevuju skrytý potenciál rodinných firem a rodinných podniků. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem.

Přichází doba „Stresová“

Ve stresu a vyčerpaní. Tak se cítí mnoho zaměstnanců v práci kvůli stresorům, jako je delší pracovní doba, častější potíže, nutnost dělat více s...

Podnikatelé milují své firmy jako své děti. Podnikatelská láska

Je to tak, pro některé bohužel, pro některé zpráva, která je snad donutí k přemýšlení. Samozřejmě podnikání má jasnou ekonomickou hodnotu, významně přispívá k zaměstnanosti,...

Body shaming v práci. Šikana kvůli vzhledu

Body shaming – pojem, který znamená to, že jsou lidé posuzováni pouze na základě svého těla a vzhledu. Termín by se dal přeložit jako...

Došla vám motivace? Teď nemůžete odejít…

Musím vám ukázat další objev na poli tvorby seriálů a tím je Severance. Kde Mark šéfuje týmu zaměstnanců, kterým byla chirurgicky oddělena pracovní a...

Jak udržet zaměstnance v první linii?

I když se tato zajímavá studie zabývá průzkumem přímé péče, přesto obsahuje shodná data s jinými studiemi, které se zabývají tématem udržení, angažovanosti a retencí...

„Přijímáme nové zaměstnance“ – Hledáme 500 000 zaměstnanců!

Trochu ohrané co? Dělám to taky, občas to zafunguje a občas vůbec. Téhle náborové mantry „Přijímáme nové zaměstnance“ je plný internet. Když jdete na...

Proč se tolik neschopných mužů stává manažery?

Pokud chceme zlepšit úroveň kompetencí lidí ve vedoucích pozicích, musíme zlepšit své vlastní kompetence pro jejich posuzování a výběr, zejména pokud se jedná o...

Kompetenční model. Model, na kterém stojí úspěšná firma!

Stručně řečeno, kompetenční model je rámec, který personalisté a organizace používají k sestavení seznamu a plánování kompetencí, které zaměstnanci potřebují k tomu, aby uspěli...

Vyšetřování na pracovišti? Když je firma detektiv

Vyšetřování ve firmě může být vyžadováno v reakci zaměstnavatele na jakýkoli podnět, obvykle stížnost, problém nebo nehodu, ale také se může jednat o porušení...

Nejnovější články

Nestaňte se v kariéře NPC

NPC pro někoho známý pojem, pro někoho, nebojte se,...

Od výplaty k výplatě. Pracující chudoba

V České republice žije pod hranicí chudoby přibližně 1 milion...

Pravé vůdcovství versus falešné vůdcovství  

Když jsem přejmenoval rubriku osobní rozvoj na leadership udělal...

Články, předplatné a nadace

Drazí čtenáři, asi jste si všimli, že některé články...

Top články týdne

Proč vás opouští zaměstnanci?

„Zastavte odchody svých lidí jednou pro vždy nebo se...

Krize vás nezabije, ale co určitě je…

Nejdříve vám představím dva nebezpečné kamarády, kterým je třeba...

Seo tipy pro personální marketing v roce 2016

Jak na optimalizované kariérní stránky nebo celou SEO koncepci...

Jak udržet zaměstnance v první linii?

I když se tato zajímavá studie zabývá průzkumem přímé...

Jak generace sledují video obsah?

YouTube má dnes na celém světě více než jednu...

Top články

Generace X Y Z. Rozumíte generacím? Čím a jak je oslovit?

Připravil jsem pro vás náhled nad generacemi X Y...

Co takhle založit si personální agenturu?

Personální agentura je po obchodní stránce celkem bez překážek,...

10 vlastností, které musí mít dobrý manažer nebo šéf

Skvělé manažerské řízení je nezbytné pro fungování vaší společnosti,...

KPI v personalistice, co můžeme měřit?

KPI Key Performance Indicator zkratka definuje tzv.klíčový ukazatel výkonu...

Máte strach nebo cítíte úzkost z práce

Vlastní vypořádání se s úzkostí a strachem v práci...
Přichází krize zdrojů, a nejen těch lidských!Česko před pandemií zažívalo sice na jedné straně dlouhodobé období ekonomického růstu, ale na straně druhé už dlouhodobě pociťovalo problém, který se v dnešních dnech již jen dostává postupně k vrcholu. 69 % amerických společností uvedlo, že mají potíže s obsazením uvolněných pozic již v roce 2019....