Přichází období výpovědí! Bez zpětné vazby se nepohneme, říkají zaměstnavatelé!

Pandemie, vyhoření nebo nulová kariéra? Co se honí v hlavách zaměstnanců? Zaměstnanci toho mají dost! Faktory odchodů jsou od vyššího platu, syndromu vyhoření, stres spojený s pandemií, nedostatek příležitostí k rozvoji kariéry, nadřízený nebo manažer, ale tím to vážně nekončí.

Dnešní firmy opravdu čelí novým problémům jako nikdy předtím. Po celou dobu téměř ve všech odvětvích ekonomiky pracovníci mění zaměstnání na bezprecedentní úrovni. Toto období způsobilo, že se zaměstnavatelé snaží pochopit, co přesně zaměstnanci chtějí a jak je nejlépe získat, zaujmout a udržet. Někteří to zkouší po vlastní ose, někteří dají přednost personálním auditorům.

Jaké jsou skryté příčiny odchodu zaměstnanců?

Nedávný průzkum mezi 2 000 zaměstnanými na DPP i HPP úvazek se snažil prozkoumat skryté příčiny náhlého odchodu zaměstnanců.

Nulová zpětná vazba

Průzkum zjistil, že většina zaměstnanců touží sdílet zpětnou vazbu se zaměstnavateli a činí tak v naději, že podnítí pozitivní změny na svém pracovišti. Zaměstnanci – včetně mnoha vedoucích pracovníků – však mají pocit, že jejich zpětná vazba je až příliš často nevyslyšena a nevede ke smysluplné změně.

Další článek:  Szondiho test osobnosti. Jste sadista nebo maniak?

Sečteno a podtrženo? Zaměstnavatelé neposlouchají a zaměstnanci si toho všímají. Mohl by to být klíč ke zpomalení odchodů. Pokud by zaměstnavatelé naslouchali zpětné vazbě zaměstnanců a jednali podle nich?

Zaměstnanci chtějí sdílet zpětnou vazbu

Většina zaměstnanců 78 % uvádí, že by se rádi zúčastnili firemních průzkumů, a více než třetina 38 % tvrdí, že podnikové průzkumy jsou preferovanou metodou sdílení zpětné vazby. A přesto 50 % respondentů uvedlo, že v uplynulém roce neobdrželi od zaměstnavatele žádné průzkumy zpětné vazby.

Možná zaměstnavatel jen nemá zájem o to, co se ve firmě skutečně děje?

Nečinnost zaměstnavatele vede k nespokojenosti

Téměř polovina respondentů 45 % nevěří, že jejich zpětná vazba vede ke smysluplné změně. 41 % všech respondentů průzkumu a 53 % generace mileniálů uvedlo, že hledají novou práci. Zaměstnavatelům chybí nástroje k analýze dat a řízení změn.

98 % respondentů uvedlo, že někdy poskytují odpovědi na otevřené otázky průzkumu. To je někdy důvod pro volbu podrobnějšího nástroje, než pouhé dotazování.

Jak pracovat s průzkumem zaměstnanců

Když společnosti obdrží tisíce odpovědí zaměstnanců, vyvolá to otázku, co se s daty dělá? Jedná se o časově nejnáročnější části průzkumů, které musí zaměstnanci vyplnit, a jejich analýza je pro HR lídry náročná, zejména v podnikovém měřítku. Odpovědi na tyto otevřené otázky však mají největší potenciál odhalit poznatky, které mohou vést ke smysluplné změně.

Další článek:  Podvody ve firmě? Proč podvádí zaměstnanci? Podvody zaměstnanců v praxi

Data nejen odhalují nové poznatky o tom, proč zaměstnanci chtějí změnit zaměstnání. Ukazují také, že reakce na zpětnou vazbu zaměstnanců provedením smysluplných změn může zlepšit začlenění a udržení zaměstnanců.

Jak zpomalit fluktuaci zaměstnanců

Co můžu jako zaměstnavatel udělat pro zpomalení fluktuace?

Nejprve si musíte správným způsobem vyžádat zpětnou vazbu od svých zaměstnanců, včetně vhodného souboru otevřených otázek, které jim umožní mluvit otevřeně a sdílet své myšlenky. Bez zpětné vazby se zkrátka nepohnete dále.

Dále analyzujte výsledky průzkumu a sdělte klíčová zjištění zaměstnancům. Pozor, aby byl kruh skutečně uzavřen, musíte rychle proměnit poznatky v činy a být viděni, že rychle řešíte problémy a obavy vašich zaměstnanců.

Na sběr zpětné vazby nemusíte být sami, k tomuto účelu slouží personální audit a práce personálního auditora skvěle, navíc máte jistotu, že vše proběhne správně a nepoškodíte společnost ještě více než tomu skutečně je.

Celá studie:

Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Jsem poradce pro rodinné firmy a podniky. Objevuju skrytý potenciál rodinných firem a rodinných podniků. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem.

Jak udržet zaměstnance v první linii?

I když se tato zajímavá studie zabývá průzkumem přímé péče, přesto obsahuje shodná data s jinými studiemi, které se zabývají tématem udržení, angažovanosti a retencí...

Hledáte krizového manažera? Možná už je pozdě…

Nechci si v tématu „hledání krizového manažera“ přihřívat svou polévku, ale řešení je z významného podílu v roli personální. Vše se obvykle nastartuje selháním lidského faktoru...

Proč se tolik neschopných mužů stává manažery?  

Pokud chceme zlepšit úroveň kompetencí lidí ve vedoucích pozicích, musíme zlepšit své vlastní kompetence pro jejich posuzování a výběr, zejména pokud se jedná o...

Kompetenční model. Model, na kterém stojí úspěšná firma!

Stručně řečeno, kompetenční model je rámec, který personalisté a organizace používají k sestavení seznamu a plánování kompetencí, které zaměstnanci potřebují k tomu, aby uspěli...

Staňte se odolným manažerem. Manažerská resilience

V dnešní nepředvídatelné době čelí vedoucí pracovníci novým výzvám, obtížným rozhodnutím a měnícím se okolnostem. Abyste úspěšně prošli obdobím nejistoty a dovedli svůj tým...

Vyšetřování na pracovišti? Když je firma detektiv

Vyšetřování ve firmě může být vyžadováno v reakci zaměstnavatele na jakýkoli podnět, obvykle stížnost, problém nebo nehodu, ale také se může jednat o porušení...

Proč roste poptávka po outsourcingu náboru zaměstnanců?

„Ne supra crepidam sutor iudicaret“ teda jednodušeji „Ševče, drž se svého kopyta“, bych zvolal. Každý by měl dělat to, co umí nejlépe, některé věci...

Produktivita práce z domu? Roste nebo klesá?

Průzkum společnosti WFH research měřil výskyt práce z domova v průběhu pandemie a zaměřil se na to, jak by trvalejší přechod na práci na...

Nejsou lidi, klesá produktivita, co dělat? Státe poraď si!

Ukážu vám graf, ze kterého vám nebude úplně dobře, ale myslím, že to, co předvádí naše média posledních několik let, vás zase tento můj...

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte prosím svůj komentář!
Zde zadejte své jméno

Nejnovější články

Pandořina skříňka firmy. Přišel čas ji otevřít…

Je to takové hezké spojení dvou témat, ale věřte,...

Jak udržet zaměstnance v první linii?

I když se tato zajímavá studie zabývá průzkumem přímé...

Hledáte krizového manažera? Možná už je pozdě…

Nechci si v tématu „hledání krizového manažera“ přihřívat svou...

„Přijímáme nové zaměstnance“ – Hledáme 500 000 zaměstnanců!

Trochu ohrané co? Dělám to taky, občas to zafunguje...

Top články týdne

Pandořina skříňka firmy. Přišel čas ji otevřít…

Je to takové hezké spojení dvou témat, ale věřte,...

Jak udržet zaměstnance v první linii?

I když se tato zajímavá studie zabývá průzkumem přímé...

Hledáte krizového manažera? Možná už je pozdě…

Nechci si v tématu „hledání krizového manažera“ přihřívat svou...

„Přijímáme nové zaměstnance“ – Hledáme 500 000 zaměstnanců!

Trochu ohrané co? Dělám to taky, občas to zafunguje...

Proč se tolik neschopných mužů stává manažery?  

Pokud chceme zlepšit úroveň kompetencí lidí ve vedoucích pozicích,...

Nejnovější články

Top články týdne

Výběr z článků pro vás

Pandemie, vyhoření nebo nulová kariéra? Co se honí v hlavách zaměstnanců? Zaměstnanci toho mají dost! Faktory odchodů jsou od vyššího platu, syndromu vyhoření, stres spojený s pandemií, nedostatek příležitostí k rozvoji kariéry, nadřízený nebo manažer, ale tím to vážně nekončí. Dnešní firmy opravdu čelí novým...Přichází období výpovědí! Bez zpětné vazby se nepohneme, říkají zaměstnavatelé!