Přístup a postoj českých zaměstnanců se zhoršuje

313

Postoje českých zaměstnanců k práci se i kvůli krizi v posledních 6 letech výrazně změnily. Ve firmách narůstá používání neetických praktik a zaměstnanci jsou rok od roku pod větším tlakem.

Ve firmách nastává generační obměna a na nastupující generaci zatím firmy podle průzkumu nejsou připravené. Generace Y (24 až 38 let) má totiž zcela rozdílný přístup a postoj k práci. Každý pátý zaměstnanec pod 35 let je dle výsledků studie výrazně nespokojen se svým platem a ohodnocením.

Více než 40 % zaměstnanců poškodí dle průzkumu firmu nebo svého kolegu, pokud jim z toho plyne osobní prospěch. Nejčastější je používání firemních věcí pro soukromé účely, intriky vůči kolegům a krádeže myšlenek a nápadů. „Tento stav u lidí nastává ve chvíli, kdy se začnou cítit existenčně ohrožení a zvýšeně se stresují. Netýká se to pouze finanční nejistoty, ale i strachu ze ztráty pracovního místa či svého postavení. Platí to pro manažery firem s platy v řádech statisíců měsíčně, stejně jako pro zaměstnance s podprůměrným platem.

Studie uvádí, že čeští zaměstnanci rovněž stále silně prosazují své individuální zájmy, přes 70 % pracovních aktivit a rozhodnutí dělají pro vlastní prospěch. Na pracovišti stále vítězí soupeřivost na úkor sdílení společných hodnot a cílů. Podle výsledků studie byl ale rok 2013 bodem zlomu v přístupu zaměstnanců k práci. Až loni si prý totiž většina Čechů připustila, že se jich dopady krize osobně dotýkají, pracovníci si konečně přestali situaci idealizovat a přehodnotili své osobní postoje. V roce 2013 se tento trend poprvé po pěti letech zastavil.

Více než 60 % zaměstnanců podle průzkumu vadí přesčasy v práci, ochota pracovat přesčas se navíc každým rokem snižuje. Téměř čtvrtina mladých z generace Y by dokonce zaměstnání, ve kterém by musela pracovat přesčas, vůbec nepřijala. Z generace X (39 – 53 let) je to 18 procent.

Nespokojenost mladých s přesčasy od roku 2008 vzrostla o 44 procent, před šesti lety práci navíc odmítalo 16 procent. „Mladí chtějí větší vyváženost mezi pracovním a osobním životem a nahlas proklamují, že nehodlají práci obětovat veškerý volný čas,“ uvedla personální ředitelka Engage Hill Egita Renovica.

27 procent mladých zaměstnanců také důrazně odmítá nést v práci jakékoliv riziko a pětina je zcela nespokojena se svým platem. Tento podíl se podle průzkumu stále zvyšuje, v roce 2008 to bylo jen 16 procent. „Mladí se pracovním zvykům starších odmítají přizpůsobit – jedná o nevratnou kvalitativní změnu postojů, o generační trend, uvádí průzkum.

Studie také varuje před „střetem“ obou generací ve firmách s tím, že pokud spolu budou obě generace bojovat, nepomůže to ani jedné z nich. „Jedinou možností je otevřená komunikace a spolupráce. Nastupující generace se totiž nenechá tak snadno ovládat příkazy a tresty.

Zdroj: ČTK

- Reklama -