DomůKrizový management | Crisis managementProč Employer Brand nebyl nikdy tak důležitý jako teď?

Proč Employer Brand nebyl nikdy tak důležitý jako teď?

Tento obsah je určen pouze pro předplatitele

Pro odemknutí tohoto obsahu musíte mít předplatné. Ceník předplatného zde: Předplatné článků
Děkujeme, že rozšiřujete naši komunitu.

Mějte prosím trpělivost, bohužel nemáme dostatek personálu.

Bohužel z důvodu kapacity se vám nemůžeme plně věnovat.

Z personálních důvodů jsme část oddělení uzavřeli.

V poslední době jsem viděl více než jedno podobné sdělení, které tak trochu poukazuje na to, že se na trhu práce začíná odehrávat něco, co personalistům a lidem v náboru není vůbec příjemné.

Lidé už nechtějí dělat?

Toto je zase sdělení z druhé strany, od zaměstnavatelů. Máme tu začínající problém, kterým je nedostatek kapacit. Zdůvodnění jsou různá:

Mladí nechtějí makat…

Tahle generace nemakačenků…

Rukama nechce dělat nikdo…

Atd.

Kroutím hlavou a říkám si, komu se zde bude muset brzo rozsvítit? Když toto podnik nebo firma dlouhodobě prožívá může za to kandidát? Rozhodně ne. Tito zaměstnavatelé si pravděpodobně nemyslí, jak to vše úzce souvisí s jejich značkou zaměstnavatele – employer brandem.

Možná oživení a možná také ne

K 31. 3. 2021 evidoval Úřad práce ČR celkem 306 616 uchazečů o zaměstnání. To je o 4 847 méně než v únoru a o 80 938 osob více než před rokem. Z celkového počtu nezaměstnaných bylo v uplynulém měsíci 288 355 dosažitelných uchazečů. Podíl nezaměstnaných osob klesl na 4,2 %.

Vzrostl také počet volných pracovních míst. Zaměstnavatelé jich prostřednictvím ÚP ČR nabízeli celkem 338 862. V mezinárodním srovnání měla ČR podle posledních dostupných dat EUROSTATU (za únor 2021) druhou nejnižší míru nezaměstnanosti v celé EU. Aktuální výsledky dnes zveřejnil Úřad práce ČR.

Další článek:  Špatná reputace firmy stojí peníze

Nebudeme se pouštět do diskuze co a kdo a jak uměle udržuje zaměstnanost, ale to, co se rozhodně měnit nebude, je poptávka po kvalifikovaných zaměstnancích. Stále zde bude vlivem nedostatečného učňovského školství a celkového nezájmu o řemeslo a klesající počet takto řemeslně vybavených kandidátů. Firmy a podniky se s tím budou muset poprat po svém. Otázka je i přidaná hodnota práce v České republice. Často jsme totiž neřešili právě to, komu jsme naši kvalitní a naším školstvím proškolenou pracovní sílu předali, jaké montovně apod.

Sedět doma, brát peníze?

Stimulační peníze, podpora státu, neroztáčející se vrtule produktivity. Situace nasvědčuje tomu, že firmy předpokládají návrat k měsícům před pandemií. Dokud stát štědře některé podporuje, může se vše točit stejně. Bohužel situace, ale bude již za několik měsíců zcela jiná. Zkušenost s tím, že lze vykonávat omezené množství práce za stejnou pracovní dobu je lákavá. Navíce pokles produktivity se děje napříč obory, takže musí mít zákonitě dopad na produktivitu celoplošně.

Boj o posledního kandidáta

Chci ale odhalit další hledisko, které je třeba zvážit. Kandidáti jsou chytří. Podle nedávného průzkumu zde máme zajímavé statistiky ze sítě LinkedIn:

52 % zaměstnanců hledá nebo by uvažovalo o odchodu ze společnosti z důvodu benefitů, 43 % z důvodu kariérního postupu a 19 % z důvodu nedostatečného uznání. 26 % zaměstnanců má pocit, že jsou podhodnoceni a nedoceněni. Proč se tedy zajímat o značku zaměstnavatele? Protože udržení alespoň vašich stávajících lidí bude téma číslo jedna ve vaší aktuální agendě!

Kola trhu práce prudce brzdí

Když panuje nejistota strach, lidé práci nemění, pokud nemusí. Již nyní je to vidět v číslech. U některých pozic se kola náboru zpomalují nebo zcela zastavují. Takže pokud nejsou kandidáti, nelze zaplnit prázdná místa. Pokud je ve firmě vyšší fluktuace, firma se personálně velice brzy ocitne v personální krizi a přestane tak plnit své závazky.

Další článek:  Infografika: Jak je důležitá angažovanost vašich zaměstnanců?

Employer brand a jeho důležitost

Pojďme s tématem trochu dále. Podniky musí nyní o to více proaktivně přemýšlet o své značce.  V podobné studii ze sítě LinkedIn se píše, že podniky se silným employer brandem získají až o 50 % více kvalifikovaných uchazečů a jsou až 2x rychlejší při náboru nových zaměstnanců. To by mohlo snížit cenu náboru až o 50 %. Nemluvě o dopadu na obrat apod.

Motivace: Dohled nebo podpora

Teorie X a teorie Y, možná teorie Z

Teorie X a teorie Y jsou teorie motivace a řízení lidské práce a byly vytvořeny Douglasem McGregorem, když v 50. letech pracoval na MIT Sloan School of Management, a dále se rozvíjely v 60. letech. Práce McGregora byla zakořeněna v teorii motivace vedle prací Abrahama Maslowa, který vytvořil známou hierarchii potřeb. McGregor navrhnul dva modely pracovní síly aplikované manažery při řízení HR, chování a rozvoj organizace a organizační komunikaci.

Teorie X – dohled a trest a co Y

Tato teorie vysvětluje význam zvýšeného dohledu, externích odměn a trestů, zatímco teorie Y zdůrazňuje motivační roli spokojenosti s prací a povzbuzuje pracovníky, aby přistupovali k úkolům bez přímého dohledu. Použití teorie X a teorie Y může ovlivnit motivaci a produktivitu zaměstnanců různými způsoby a manažeři se mohou rozhodnout implementovat strategie z obou teorií do svých vlastních postupů.

Teorie X a Y jsou jenom částečným vodítkem na budování employer brandu. Jakožto personální poradce a auditor, ale musím říct, že právě chování managementu, vztahy a téma motivace jsou nejčastějším důvodem odchodu zaměstnanců. To, jestli má firma silný nebo slabý employer brand pak souvisí s každým manažerem a jeho přístupem k zaměstnancům.

Teorie motivace Z je doplňkem k předchozím teoriím. Často v naší práci hledáme smysl, poslání, nějaký dlouhodobý cíl. Nechceme něco dělat donekonečna s pocitem strachu, že nás mladší nebo zkušenější nahradí. Chceme vidět progres, další vývoj, cítit se v bezpečí. To je doplněk předchozích motivací. Firmy musí umět ukazovat smysl jejich práce a budoucnost práce jednotlivců pro firmu. I toto je další nezbytnou součástí employer brandu.

Další článek:  10 věcí, které musí Váš Employer Branding mít!

Vyhrají pouze chytří? Vyhrají flexibilní!

Mění se trh práce, ale také se bude muset měnit přístup, možná celý obchodní model, aby firmy ustály turbulentní změny na trhu práce.

 • Co tedy dělat, když nejsou kandidáti?
 • Co dělat, když chybí lidé na klíčových pozicích často déle jak tři měsíce?
 • Co dělat, když nejsou reakce a kandidáti se o vás nezajímají?
 • A naposled, co dělat, když všude je práce dost, a navíc i lépe placené než ta vaše?

Proč je značka zaměstnavatele tak důležitá

Lidé na prvním místě. Toto heslo bude platit více a více. Ale také budou klíčová další neméně důležitá hesla:

 • Spokojenost
 • Motivace
 • Bezpečí a jistota
 • Pocit, že někam patřím
 • Pocit, že se na něčem podílím
 • Pocit, že něco ovlivňuji
 • Perspektiva a budoucnost
 • Podpora a bezpečnost
 • Řád a systém
 • Procesy a inovace
 • Respekt a úcta
 • Důvěra a pochopení
 • Služba a pokora

Jak začít s employer brandem?

Začít se musí od začátku:

 1. Člověk po člověku
 2. Proces po procesu
 3. Komunikace po komunikaci

Vše mohlo časem nějak utrpět, přestat dobře fungovat, mít trhliny, zadrhnout se. Místo pohledu ven a kam, je téma značky zaměstnavatele nyní o pohledu dovnitř a k sobě, ke každému zvlášť. Vystavit se vnitřní zpětné vazbě a postupně přebudovat organizaci připravenou na turbulentní a měnící se trh práce v následujících deseti letech.

Proč Employer Brand nebyl nikdy tak důležitý jako teď?

Snad jsem vás tímto článkem donutil přemýšlet nad tím, jak je téma lidí, podnikání a značky zaměstnavatele úzce propojené a vážné. Není pouze jedním z manažerských nebo HR témat, ale patří do každodenní manažerské práce a je kriticky důležité do období jako je tomu právě dnes.

Když rozumíte potřebám svých lidí, máte částečně vyhráno, ale vnést do práce všechny dnes v článku popsaná hesla bude běh na delší trať, ale se zaručeným vítězstvím.

„Značka je pro firmu jako pověst pro osobu. A pověst si dobudete tím, že děláte těžké věci dobře.“ — Jeff Bezos

Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Od roku 2010 pomáhám podnikatelům, českým firmám i mezinárodním společnostem dostat z týmů ty nejlepší výkony. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem.

Je EVP jako EVP nebo není? Hodnotová nabídka správně

Každá společnost má svou značku zaměstnavatele, ať už se jí to líbí, nebo ne. Na toto téma najdete na mém blogu hodně článků. Přesto...

Proč vás vaši zaměstnanci opouštějí?

Jaké jsou hlavní důvody odchodu ze zaměstnání? A co láká kandidáty do nové práce? Nejnovější průzkum společnosti PayScale se do této problematiky ponořil, aby...

Servant leadership. Vůdcovství pro dnešní generace

V rámci přečtení dnes již více než tisíce článků a studií, včetně stovek knih na téma vedení a managmentu můžu s jistotu prohlásit, že...

Skleněný strop – reálná bariéra dnešních manažerek

Navzdory výrazné podpoře diverzity ve firmách a legislativě pro rovné příležitosti žen a mužů je třeba konstatovat, že ženy stále zůstávají v rozhodovacích pozicích...

Krizi překoná pouze podnikatelská odolnost

Důvodem, proč je dnes pojem resilience aktuálním tématem, je skutečnost, že někteří podnikatelé se vzdávají, zatímco jiní navzdory všemu nadále přežívají, zatímco se potýkají...

Jak nakopnout produktivitu vaší firmy?

Vedoucí pracovníci se vždy snaží zvýšit produktivitu zaměstnanců a samozřejmě někteří z nich se snaží zvýšit i tu vlastní. Až příliš často se však tato...

Metodika výstupního pohovoru. Průvodce exit interview

Výstupní pohovory se zaměstnanci jsou těžké a náročné. Ještě těžší je však najít vhodný způsob a vhodné otázky pro výstupní pohovor – exit interview....

Jak na adaptační proces? Komplexní plán zaškolení nového zaměstnance

Při nástupu nových zaměstnanců do vašeho podniku nebo organizace je důležité mít vypracovaný komplexní plán jejich nástupu a upozorňuji komplexní. Adaptační plán = co +...

Nemáte odborníky nebo specialisty? Zkuste bodyshopping

Bodyshopping je modelem outsourcingu nebo subdodávek zaměřený původně na IT, ale nyní se přesouvá do dalších oblastí. Bodyshop je tedy na jedné straně poskytovatel...

Udržení zaměstnanců není pouze problém HR

Není žádným tajemstvím, že udržení zaměstnanců je pro dnešní vedoucí pracovníky v oblasti lidských zdrojů prvořadým tématem. Stále se nacházíme uprostřed velkých změn, která...

Manuál na firemní krizi

Máme tu další článek, který by měl podpořit firmy a podniky při zvládnutí firemní krize. Manuál na firemní krizi by měl mít povinně každý...

Řízení firmy v době krize. Podnikatelské jamais vu

Během krize, která probíhá a další je již před námi se manažeři musí bohužel vzdát přesvědčení, že reakce shora dolů zajistí stabilitu. V běžných...

Co hledáte:

Nejnovější články

Chyťte rok 2023 za pačesy!

V první polovině roku 2022 se inflace rozběhla na...

Dobrý šéf je především dobrý kouč!

Dobří lídři jsou obvykle také dobrými kouči. Vedoucí pracovníci...

Bez zaměstnávání starších trh práce neporazíte!

Současné náborové prostředí není tak vstřícné vůči věku, jak...

Dokonalá bouře trhu práce

Dokonalá bouře, film s tímto názvem mě tehdy uchvátil....

Exkluzivní
přístup
k článkům

Vyberte si předplatné

Top články týdne

5 Tips to Step up Gen Z Employee Engagement

There’s a massive number of millennials starting their careers...

Nemůžete nemít značku zaměstnavatele

Moc se mi líbil článek, jehož autorem je Dave...

Drazí voliči. Dejte si pozor na propagandu!

Hlavním důvodem je mé ohrazení vůči politické a mediální...

Stres devastuje firmy. Duševní hygiena na vzestupu

Nadace pro duševní zdraví v partnerství, která se v Anglii zabývá...

Kariérní rada: Svět práce přeje produktivním a ne zaměstnaným!

Ve své práci se soustřeďte na to, co můžete...

Top články

Generace X Y Z. Rozumíte generacím? Čím a jak je oslovit?

Připravil jsem pro vás náhled nad generacemi X Y...

Co takhle založit si personální agenturu?

Personální agentura je po obchodní stránce celkem bez překážek,...

10 vlastností, které musí mít dobrý manažer nebo šéf

Skvělé manažerské řízení je nezbytné pro fungování vaší společnosti,...

KPI v personalistice, co můžeme měřit?

KPI Key Performance Indicator zkratka definuje tzv.klíčový ukazatel výkonu...

Máte strach nebo cítíte úzkost z práce

Vlastní vypořádání se s úzkostí a strachem v práci...