Proč je „Nejlepší náborová kampaň“ a „Nejlepší pracovní inzerát“ fake?

430

Rád bych vás upozornil na jedno zajímavé marketingové téma. „Nejlepší náborová kampaň“ a „Nejlepší pracovní inzerát“ neexistuje! Možná se zeptáte proč? Možná se zeptám já vás, co vás vede k vyhledávání toho slovního spojení? Hledáte snad inspiraci pro náborovou kampaň nebo pracovní inzerát.

Když si pečlivě pročtete, kdo toto označení použije a za jakým účelem, cíleně vás drazí zaměstnavatelé a HR specialisté dostává do temné uličky své marketingové a promyšlené manipulace. Nic jako nejlepší pracovní inzerce, nejlepší náborová kampaň, nejlepší náborář, nejlepší personalista, nejlepší HR ředitel, nejlepší personální agentura apod. to jsou vše jen a pouze marketingové hrátky kolem tématu „přesuňte váš rozpočet k nám…“

Přečtěte si také: Šeptanda vládne HR marketingu. Co o vás říkají vaši zaměstnanci?

Proč „nejlepší“ stále dnes funguje?

Každý a skutečně každý chce dělat s nejlepšími, to je samozřejmostí. Zadání zní, udělat to správně, a to jde často ruku v ruce s tím hledat to a ty nejlepší, aby se výsledek povedl. Proč nejlepší funguje? Tak zaprvé není čas hledat to, kdo je v oboru autorita, ověřit si reálné reference, prohlédnou to, jak ona agentura nebo firma myslí, prezentuje, jak to rezonuje vše dohromady. Důležité je i to, jak zná trh a prosím nejlépe ten pracovní, nikoli trh reklam na propisky…

TIP:  Fotografie a kariérní stránky, jak jste na tom?

Děláme HR marketing? Asi jako pivo se zelenou

Tak jsem u toho zase, slovo HR a marketing je jako když smícháte zelenou a pivo dohromady. Je to takový mišmaš, někomu to chutná, někomu se z toho obrací žaludek.

HR, někdy zlé označení „lidské zdroje“ je poměrně specifická práce v rámci organizace. HR se zabývá řízením lidského kapitálu v organizaci, řízením lidí komplet. Takže citlivé téma lidí, zaměstnanců, kandidátů, organizace atd.

Oproti tomu se podíváme na marketing. To je zase naopak proces, který je primárně zaměřený na uspokojování potřeb zákazníka. Cílem marketingu je nabídnout zákazníkovi výrobky nebo služby (v tomto případě zaměstnavatele) s co největší přidanou hodnotou, ve správný čas, v ideálním místě a také za vhodnou cenu…

Když to smícháme, jako tu zelenou a pivo dostaneme HR marketing. Na první pohled je to barevné, ukazuje to všechny možné barvy, má to bublinky a je třeba to ochutnat, a teď nastává ten problém.

Přečtěte si také: Čtyři strasti a bolesti vašeho personálního marketingu

Fake marketing – Fake HR marketing

V marketingu se jen tak někdo nesvlékne, neukáže se v pravém světle, nejde na dřeň. Je to disciplína, která ukazuje vše tak nějak lepší, hezčí, funkční, mladé, krásné, milé, něžné, vyzkoušené, praktické, dokonalé, musíte to mít. Oproti tomu, ale zaměstnavatel je taková stará kára, kterou je třeba navonět, než půjde na prezentaci nebo do showroomu. HR marketing má toto jako hlavní disciplínu. Ukážeme to nejlepší, co máme, něco zbylo z nárazníků, dveře promáčklé vyklepeme, nafoukneme gumy a než pojedeme necháme běžet motor.

TIP:  Google for jobs je tady, co to znamená pro vaše HR?

Pozor, nastupte si…

Marketingově navoněná kára přijíždí. Všichni žasnou a tleskají, CV se hrnou. „Taková nádhera na trhu práce“, „Místo, kde chce každý pracovat“, „Top zaměstnavatel roku nabírá zaměstnance“, „Super úspěšný startup rozjíždí náborKPI a ROI vše nám šlape.

Smlouva je na stole, kandidát nastupuje, ale kára se nám nějak odlupuje, nějak se zadýchává a trochu smrdí, dole něco vytéká. Stará kára se ukazuje ve své pravé podobě. Abych nebyl tak negativní, jsou zde i jiné káry.

Přečtěte si také: Na co si dát pozor při tvorbě HR marketingu?

Každý má právo na dobrý HR marketing

Ano, jsou zde i skvělé káry, které si zaslouží skvělý HR marketing. Dělají pro své lidi to, co skutečně a reálně dělají. Jsou zde manažeři, kteří jako zástupci své značky pro své lidi dělají maximum. Můj tým, moji lidé jsou mou prací, k tomu HR marketing tak úplně nepotřebují, mluví za ně jejich činy. Firmou se line dobře vystavěná firemní kultura. Spíše to, co dělají neumí někdy prodat, spíše se o trh práce moc nezajímaly atd. Potřebují pouze někoho, kdo bude tuto oblast systematicky rozvíjet.

TIP:  Kariérní stránky nebo sociální média. Kdo vyhraje?

Super kára HR marketing nepotřebuje

Dostáváme se k podstatě článku, proč nejlepší náborová kampaň neexistuje. Obecné marketingové postupy fungují. Obecně jak řídit HR známe také a pak je něco mezi tím. Proč firma potřebuje stále a stále nové zaměstnance? Proč dochází k fluktuaci? Proč má smysl prezentovat dokonalou firemní kulturu, když je dokonalá? Protože jde o souboj marketérů a jejich boj o ztracené zaměstnavatele, kteří se někde na cestě v podnikání vlastně ztratili a zapomněli, že lidé jsou to nejcennější.

Přečtěte si také: Co je trendy v HR marketingu dnes, zítra nemusí platit…

Nejlepší v HR neexistuje

Práce s lidmi je vysoce náročná disciplína. Nábor je dle mne dlouhodobá a strategická disciplína, kde slovo kampaň je něco, co do tohoto oboru nepatří. Už jen fakt, jak lze absorbovat jednotky a někde desítky lidí tak, aby ve firmě vydrželi? Jak asi robustní systém náboru a komplexní HR systém musí firma mít, aby toto unesla?

Inzerce se nese na vlně času, místa, platu, poptávky. Pro někoho je zábavná, pro někoho trapná, pro někoho má málo informací, pro někoho nedůvěryhodná. Je to jako s koupí nového vozu a nové káry. Průzkumy, recenze, testy, porovnání, tabulky atd., než něco koupíte dobře si to promyslete, než nasednete k někomu do káry!

Firma jsou lidé, lidé jsou síla.

Přečtěte si také: Mistrovský HR marketing

- Reklama -