Proč manažeři selhávají? Co mají společného neúspěšní manažeři?

Všichni přece selhávají

Hned slyším opačnou větu, každý přece selže, jenže tento článek je o tom jak, ale také o realitě manažerské práce, kterou zaznamenávám ve své praxi. Manažeři totiž selhávají proto, jací jsou a jak jednají v určitých situacích. Vždy se spoléhají na určitý způsob uvažovaní, mluvení, jednání, a to je tou cestou k selhání. Toto chování je totiž automatické.

Literatura o managementu a řízení je tak velká, že bobtná každý den. Někdy je prakticky nemožné najít zdroj, který by nebyl nahrazen něčím novým, tedy pro mě něčím obohacen, ale pevné standardy manažerské práce se za tu dobu moc nemění.

Manažerské vedení je:

Já se na práci manažera koukám poměrně pragmaticky. Vedení pro mě představuje nejen schopnost vybudovat, ale také udržet vysoce výkonný tým a vedení by tím pádem mělo být hodnoceno podle výkonnosti tohoto týmu. Proto nepochybně téma fluktuace týmu patří do hodnotícího kritéria manažera, stejně jako schopnost reakce, vize, strategie, ale i celkové komunikace.

Další článek:  Nové manažerské role v post-pandemickém světě práce

Vybudovat tým + Udržet tým

Schopní manažeři by měli mít tyto čtyři základní vlastnosti, pokud je nemají, úspěch je jim na míle vzdálen. Jsou jimi integrita, rozhodnost, kompetence a také vize.

  • Integrita – jistá celistvost, soudržnost, neporušenost. Nedělají rozdíly, mluví pravdu, drží své slovo. Mají zkrátka svoji vnitřní silnou integritu.
  • Rozhodnost – další klíčová vlastnost. Rozumná a obhájitelná rozhodnutí a ve správnou dobu a místě.
  • Kompetentnost – rozumí oboru a znají bezpečně jeho vody.
  • Vize – kroky se musí obhájit. Tým potřebuje vědět, kam to vše v budoucnosti směřuje a proč je práce týmu tak důležitá.

To, co se můžete dočíst v mých dalších článcích je také významná role skromnosti a obvykle velká míra vytrvalosti, prostě se rychle nevzdávají.

Proč manažeři selžou a co mají neúspěšní manažeři společného?

Pojďme zpátky k podstatě, manažeři selhávají prostě proto, že postrádají určité schopnosti.

Neschopnost personální práce

Na mém webu najdete možná již desítky témat podporujících toto tvrzení. Pokud neumíte udržet lidi nebo neovládáte personální práci brzy selžete. Najít lidi nebo nahradit, rozvíjet a udržet, motivovat atd. Toto je vizitka personální práce manažera.

Další článek:  Angažovanost, štěstí a motivace zaměstnanců? Jak na to?

Neschopnost reagovat

S tím se setkávám poměrně často a na jednu stranu chápu to, že manažer prostě nemůže stále držet krok s okolím. Jenže manažer musí reagovat včas. Neschopnost reagovat pak znamená promarnění momentu. Konkurence nespí a technologie se stále vyvíjejí, musíte reagovat, abyste neselhali.

Neschopnost vize

Když váš tým nemá jasno kam směřuje a především proč, nebude s vámi rezonovat. Pokud jste lídrem, musíte vědět, kam v oboru směřujete a musíte také poskytnout jasnou vizi.

Neschopnost strategie

Jedna věc je umět popsat strategii, ale daleko důležitější je strategii realizovat. Pokud je vše pouze na papíře a postrádáme kroky, nikdo neuvěří našemu záměru a budeme postrádat vůli pro přesvědčení týmu.

Neschopnost komunikace

Možná jsem toto měl dát hned na začátek, ale když jako manažer ztratíte komunikaci směrem k vedení nebo podřízeným ztratili jste vše. Nedostatečná komunikace s vedením vede rychle k tvorbě otazníků a podezření, jestli svou roli dobře zvládáte.

Manažeři selhávat vlastně nemusí, stačí na sobě pracovat, otevřít se zpětné vazbě a vnímat svou roli jako dlouhodobý cíl.

„Většina lidí neopouští společnosti, ale manažery.“ — Jonas Ridderstrale

Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Jsem poradce pro rodinné firmy a podniky. Objevuju skrytý potenciál rodinných firem a rodinných podniků. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem.

Staňte se odolným manažerem. Manažerská resilience

V dnešní nepředvídatelné době čelí vedoucí pracovníci novým výzvám, obtížným rozhodnutím a měnícím se okolnostem. Abyste úspěšně prošli obdobím nejistoty a dovedli svůj tým...

Vyšetřování na pracovišti? Když je firma detektiv

Vyšetřování ve firmě může být vyžadováno v reakci zaměstnavatele na jakýkoli podnět, obvykle stížnost, problém nebo nehodu, ale také se může jednat o porušení...

Tady respekt nečekejte, jste ve špatném oboru!

Respekt v zaměstnání Mohu vám s jistotou potvrdit, že nejlepším ukazatelem hodnocení firemní kultury firmy je to, zda se její zaměstnanci cítí být ve své práci...

Starý leadership končí. Přichází kvantový leadership

Dovolte mně menší úvod do tohoto tématu a možná i vysvětlení mého přístupu k managementu a leadershipu v mé poradenské praxi obecně. Jak organismy v přírodě...

Nové manažerské role v post-pandemickém světě práce

Efektivní manažerské vedení v tomto novém světě vyžaduje nové a odlišné dovednosti, které přesahují tradiční týmové vedení. Konkrétně budou organizace a podniky v blízké budoucnosti...

Přichází rekonstrukce pracovních míst!  

Je třeba rekonstruovat pracovní místa. Musíme nahlížet na zaměstnance jako na soubory dovedností a znalostí a opustit tradiční vnímání pracovního místa jako status idem. Většina...

SMART metoda je mrtvá, teď je tu FAST

Podle nedávného průzkumu si zaměstnanci ve většině organizací stanovují cíle sami pro sebe nebo pro své týmy. Pokud jde o stanovování cílů, většina manažerů...

Jak zvýšit výkon firmy? Potřebujete spokojené zaměstnance!

Důsledky pandemie na spokojenost zaměstnanců s prací a jejich emocionální pohodu přiměly vedoucí manažery zaměřit se na podporu spokojenosti zaměstnanců jako nikdy předtím. Přestože...

Průzkum děsných manažerů. Proč zaměstnanci nenávidí své manažery?

Celkem 3 tis. zaměstnanců se v aktuálním průzkumu rozhodlo sdílet skutečné pocity o svých manažerech a manažerkách. Co by jejich manažeři mohli udělat pro...

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte prosím svůj komentář!
Zde zadejte své jméno

Nejnovější články

Pandořina skříňka firmy. Přišel čas ji otevřít…

Je to takové hezké spojení dvou témat, ale věřte,...

Jak udržet zaměstnance v první linii?

I když se tato zajímavá studie zabývá průzkumem přímé...

Hledáte krizového manažera? Možná už je pozdě…

Nechci si v tématu „hledání krizového manažera“ přihřívat svou...

„Přijímáme nové zaměstnance“ – Hledáme 500 000 zaměstnanců!

Trochu ohrané co? Dělám to taky, občas to zafunguje...

Top články týdne

Pandořina skříňka firmy. Přišel čas ji otevřít…

Je to takové hezké spojení dvou témat, ale věřte,...

Jak udržet zaměstnance v první linii?

I když se tato zajímavá studie zabývá průzkumem přímé...

Hledáte krizového manažera? Možná už je pozdě…

Nechci si v tématu „hledání krizového manažera“ přihřívat svou...

„Přijímáme nové zaměstnance“ – Hledáme 500 000 zaměstnanců!

Trochu ohrané co? Dělám to taky, občas to zafunguje...

Proč se tolik neschopných mužů stává manažery?  

Pokud chceme zlepšit úroveň kompetencí lidí ve vedoucích pozicích,...

Nejnovější články

Top články týdne

Výběr z článků pro vás