Proč manažeři selhávají? Co mají společného neúspěšní manažeři?

44

Všichni přece selhávají

Hned slyším opačnou větu, každý přece selže, jenže tento článek je o tom jak, ale také o realitě manažerské práce, kterou zaznamenávám ve své praxi. Manažeři totiž selhávají proto, jací jsou a jak jednají v určitých situacích. Vždy se spoléhají na určitý způsob uvažovaní, mluvení, jednání, a to je tou cestou k selhání. Toto chování je totiž automatické.

Literatura o managementu a řízení je tak velká, že bobtná každý den. Někdy je prakticky nemožné najít zdroj, který by nebyl nahrazen něčím novým, tedy pro mě něčím obohacen, ale pevné standardy manažerské práce se za tu dobu moc nemění.

Manažerské vedení je:

Já se na práci manažera koukám poměrně pragmaticky. Vedení pro mě představuje nejen schopnost vybudovat, ale také udržet vysoce výkonný tým a vedení by tím pádem mělo být hodnoceno podle výkonnosti tohoto týmu. Proto nepochybně téma fluktuace týmu patří do hodnotícího kritéria manažera, stejně jako schopnost reakce, vize, strategie, ale i celkové komunikace.

TIP:  Proč přátelství do managementu nepatří?

Vybudovat tým + Udržet tým

Schopní manažeři by měli mít tyto čtyři základní vlastnosti, pokud je nemají, úspěch je jim na míle vzdálen. Jsou jimi integrita, rozhodnost, kompetence a také vize.

  • Integrita – jistá celistvost, soudržnost, neporušenost. Nedělají rozdíly, mluví pravdu, drží své slovo. Mají zkrátka svoji vnitřní silnou integritu.
  • Rozhodnost – další klíčová vlastnost. Rozumná a obhájitelná rozhodnutí a ve správnou dobu a místě.
  • Kompetentnost – rozumí oboru a znají bezpečně jeho vody.
  • Vize – kroky se musí obhájit. Tým potřebuje vědět, kam to vše v budoucnosti směřuje a proč je práce týmu tak důležitá.

To, co se můžete dočíst v mých dalších článcích je také významná role skromnosti a obvykle velká míra vytrvalosti, prostě se rychle nevzdávají.

Proč manažeři selžou a co mají neúspěšní manažeři společného?

Pojďme zpátky k podstatě, manažeři selhávají prostě proto, že postrádají určité schopnosti.

Neschopnost personální práce

Na mém webu najdete možná již desítky témat podporujících toto tvrzení. Pokud neumíte udržet lidi nebo neovládáte personální práci brzy selžete. Najít lidi nebo nahradit, rozvíjet a udržet, motivovat atd. Toto je vizitka personální práce manažera.

TIP:  Jak na rozvoj firmy? Tyhle tři mušketýry potřebuje každá úspěšná firma

Neschopnost reagovat

S tím se setkávám poměrně často a na jednu stranu chápu to, že manažer prostě nemůže stále držet krok s okolím. Jenže manažer musí reagovat včas. Neschopnost reagovat pak znamená promarnění momentu. Konkurence nespí a technologie se stále vyvíjejí, musíte reagovat, abyste neselhali.

Neschopnost vize

Když váš tým nemá jasno kam směřuje a především proč, nebude s vámi rezonovat. Pokud jste lídrem, musíte vědět, kam v oboru směřujete a musíte také poskytnout jasnou vizi.

Neschopnost strategie

Jedna věc je umět popsat strategii, ale daleko důležitější je strategii realizovat. Pokud je vše pouze na papíře a postrádáme kroky, nikdo neuvěří našemu záměru a budeme postrádat vůli pro přesvědčení týmu.

Neschopnost komunikace

Možná jsem toto měl dát hned na začátek, ale když jako manažer ztratíte komunikaci směrem k vedení nebo podřízeným ztratili jste vše. Nedostatečná komunikace s vedením vede rychle k tvorbě otazníků a podezření, jestli svou roli dobře zvládáte.

Manažeři selhávat vlastně nemusí, stačí na sobě pracovat, otevřít se zpětné vazbě a vnímat svou roli jako dlouhodobý cíl.

„Většina lidí neopouští společnosti, ale manažery.“ — Jonas Ridderstrale
- Reklama -