Proč nábor zaměstnanců bez personálního marketingu nezvládnete?

516

Vzhledem k tomu, že se trh práce již delší dobu zahřívá, vzniká zde nové pole působnosti pro další služby, které lákají reklamní agentury k přidání další položky na seznam s názvem: „Personální marketing“. Za poslední rok, je jich snad více než tomu bylo v letech přechozích.  Možná to může být tím, že neuspěly ve standardním marketingu, tak se pouští do toho personálního. Co kdyby…

Jak se „vaří“ nebo „peče“ personální marketing?

Od nejrůznějších odborníků nalezneme celou řadu doporučení, co vše jako zaměstnavatel máte dělat proto, abyste mohli říct, že tento druh marketingu skutečně a aktivně děláte. Na jednáních a workshopech s těmito agenturami zaznívají slova, jako jsou hr marketingová strategie, hr obsahová strategie, a to vše dohromady musí fungovat.

Institut rodinných firem

Obsahový personální marketing

V nejjednodušším slova smyslu je obsahový hr marketing strategickým marketingovým přístupem zaměřeným na vytváření a distribuci hodnotného, ​​relevantního a konzistentního obsahu, který přiláká a udržuje jasně definované publikum s cílem akce uchazeče. Pro náboráře to znamená zapojení kandidáta a budování robustního systému, který ho osloví a zaujme.

Už tedy nestačí jen čekat, až kandidát klikne na tlačítko „Přiložte svůj životopis“.

Trh práce a trh náboru zaměstnanců je komplikovanější a sofistikovanější. Všichni, kteří pracujeme v nějaké pozici v rámci HR musíme nyní aktivně pracovat s tématem, jakým je právě obsah a jeho distribuce společně s jasným cílem a definovanou cílovou skupinou.

Srdce vaší značky

Obsah má smysl v každém marketingu a není pochyb o tom, že dokáže řídit potenciální kvalifikované kandidáty na vaše firemní kariérní stránky, zapojit je a zvýšit pravděpodobnost, že se nakonec budou ucházet o zaměstnání ve vaší společnosti. Vaše kariérní stránky jsou srdcem vaší zaměstnavatelské značky, a proto kladu velký důraz na to, jak vaše srdce vypadá navenek a jak zdravé je uvnitř.

Proto tento měsíc pracuji s tématem, že je důležité rozvíjet zaměstnavatelskou značku uvnitř i vně.

Vaše obsahové kampaně, včetně marketingových aktivit na sociálních sítích, by měly více než prodávat své otevřené pozice uchazečům o zaměstnání. Obsah může být použit v těchto kampaních k zapojení uchazečů s vaší společností. Pokud nabízíte užitečný a kvalitní obsah cílený na kandidáta, se kterým byste se rádi spojili, budujete vztah a neděláte prodej.

Další článek:  Nábor na Facebooku není pohádka!

Toto si celá řada reklamních agentur stále moc neuvědomuje. Jsou určitě specialisté na to, jak marketingové něco prodat, ale o tvorbě vztahů, skrze obsahový marketing toho moc nevědí a zkušenosti s tímto způsobem práce a komunikace poněkud vázne.

Dnešní snahou těchto HR reklamních agentur je dodat především kariérní stránky. Za prvé je třeba je vyrobit, k tomu udělat řádnou studii a podrobnou analýzu, za druhé stále servisovat a pokud se něco změní, tak uhradit každou změnu. Uplyne 6 měsíců a na stránky chodí jen lidi z HR a ředitel.

Organická láska

Další a dle mne jediná cesta a cíl každého marketingového snažení je řídit provoz na vaše kariérní stránky prostřednictvím organického vyhledávání a aktivně pracovat s něčím, jako je optimalizace pro vyhledávače nebo SEO. Vyhledávače odměňují právě ty společnosti, které publikují kvalitní, a především konzistentní obsah. Vaše stránky mohou obsahovat rady pro kandidáty ve vašem oboru a zaměřit se na řešení problémů, které jsou pro ně jedinečné, a poté mohou vyhledávat vyhledávacími dotazy, které jsou pro tyto kandidáty běžné.

Další článek:  Persony v náborovém a HR personálním marketingu

Tato cesta je samozřejmě nejnáročnější a dlouhodobá, ale i vaše podnikání přece nevzniklo ze dne na den a plánujete v něm snad setrvat i nadále. Proto téma organického vyhledávání má svou hlavní budoucnost.

Pouto

Použití obsahu a jeho sdílení skrze e-mailing vám umožní růst vašich kandidátských zdrojů. Vygenerovaný formulář ATS obvykle obdrží každý kandidát, ale to, jestli je způsob této úvodní komunikace opravdu správný se také často moc neřeší.

Upřímně a s údivem sleduji firmy, které si myslí, že chatbot personalista nebo náborář je budoucnost v oblasti HR komunikace. Dokáži si to představit u pozic, s vyšší fluktuací nebo jako nástroj pro pár úvodních kroků v náborovém procesu. Třeba i mne to jednou překvapí.

Proto název odstavce je slovo pouto. Někdo má zkrátka pouze zájem o to, co vaše společnost dělá a pozitivně nahlíží na vše co koná. Jeho postoj, pak také ovlivňuje vše ostatní. Někdy ještě není rozhodnutý k tomu, aby oslovil vás, ale vše má někdy svůj čas. Proto nepodceňujte to, že můžete mít kolem své značky, řadu stoupenců, kteří vám fandí a váš obsah je také zajímá a mohou se stát i určitými pasivními ambasadory vaší značky nebo jsou pasivními kandidáty.

Kdo je kdo

Pro jakoukoli kampaň potřebujete více obsahu, který bude v souladu s cílovými kandidáty. V personálním marketingu hovoříme o osobách kandidátů, kteří nám pomohou rozhodnout, na jaký typ obsahu bude daný segment reagovat. To platí pro segmentované e-mailové kampaně, cílené kampaně, PPC kampaně, cílení na sociálních sítích a obsah na vašich webových stránkách.

Další článek:  Kdy je vhodná doba umístit vaše inzeráty na práci?

Musíte dobře znát vaše cílové publikum pro konkrétní pracovní místo, které je třeba obsadit. Nelze vyhazovat prostředky firmy do vzduchu a očekávat, že někdo konečně zareaguje. Ve správném cílení, správným obsahem, nalezneme maximální efektivitu každého personálního marketingu.

Závěrem

Všechna výše uvedená témata slouží především k zamyšlení pro ty, kteří chtějí s obsahovým marketingem aktivně pracovat. Jako první krok doporučuji nahlédnout na to, co vaši kandidáti o vás hledají, jaká hesla a slovní spojení je zajímají, co preferují, co je motivuje a jaké mají potřeby.

Vyhledávací nástroje pro klíčová slova, další speciální nástroje na analýzu obsahu vašich stránek, sledování úspěšných oborových, obsahových kampaní, vnitřní práce na definici vlastní obsahové strategie, jsou začátky, které musí každý personální marketér podstoupit.

Nepůjde to lehce, ale uvidíte, že posbíráte desítky a možná i stovky nápadů pro marketingový obsah. Ujistěte se, že mluvíte s lidmi, kteří jsou ve skupině lidí, které chcete oslovit. Lidé milují články, návody, zajímavé informace, data, vizualizace, infografiky, novinky, zajímavosti apod. Svou cestu si v obsahu zajisté najdete i vy.

Kvalitní obsah je součástí všech forem náboru zaměstnanců, ať už jde o online nebo off-line reklamy, příspěvky pro sociální média, e-maily nebo jinou metodu komunikace s vašimi kandidáty. Na co nesmíte nikdy zapomenout, je dostatečně prosytit ve vaší hr marketingové komunikaci onen hlas vaší zaměstnavatelské značky, který se musí stále odrážet napříč všemi sděleními.

- Reklama -