Proč roste poptávka po outsourcingu náboru zaměstnanců?

„Ne supra crepidam sutor iudicaret“ teda jednodušeji „Ševče, drž se svého kopyta“, bych zvolal. Každý by měl dělat to, co umí nejlépe, některé věci si prostě sami neuděláte lépe než odborník nebo profesionál, a to platí pro všechny obory. V případě náboru zaměstnanců se v ideálním případě chcete soustředit na své hlavní silné stránky firmy a nechat ostatní, aby využili ty své k realizaci vaší celkové vize a strategie. Proto nejúspěšnější společnosti stále častěji zadávají oblasti náboru zaměstnanců, mapování talentů a vyhledávání kolegům, kteří se na tuto oblast specializují.

Proč outsourcovat nábor zaměstnanců?

Proč outsourcovat nábor je zjevné, jsou jimi čas, náklady, zdroje, praxe a know-how.

Uvedu příklad z praxe, kdy majitel jedné nejmenované společnosti vždy náboruje své lidi do firmy zcela sám. Říká: „nikdo to lépe, než já neudělá, personální agentury a externí náboráři ze mě tahají pouze prachy.“ Asi tak, co k tomu dodat. Než se dáme do rozboru, proč outsourcovat, měl bych majiteli firmy asi připomenout, co je jeho hlavní náplní práce majitele firmy.

Outsourcing náboru zaměstnanců. Proč a jak

Jako první bych definoval komplexní dohled a zodpovědnost za chod a rozvoj firmy. Dále rozhodování o obchodní a marketingové strategii firmy. Důležitý je rozvoj vztahů s klíčovými partnery a především řízení, koordinace, motivace a kontrola výsledků práce managementu.

Další článek:  Šikana nebo mobbing? Kdo to má vydržet?

Majitel firmy by měl také definovat a rozvíjet firemní kulturu. Vytvářet podmínky pro kontinuální zlepšování produktivity. Rozhodovat o realizaci investic, rozvojových aktivitách a nových projektech, ale také o nových výrobcích a službách. Systematicky reprezentovat firmu u odborné a laické veřejnosti.

Vyšší meta pro majitele je stanovení a rozhodování o dlouhodobých strategických cílech firmy. Také formulování vize, tvorba a implementace celkové strategie firmy. To nejnáročnější nakonec je dohled nad plánováním, koordinací a kontrolou všech procesů firmy. Nábor zaměstnanců tam nikde nevidím, snad jsem nic nepřehlédl.

Proč si majitel dělá nábor zaměstnanců sám?

Důvody proč majitelé firem dělají nábor zaměstnanců sami jsou následující:

  1. Nemají bohužel nic jiného na práci,
  2. postrádají důvěru k externímu dodavateli,
  3. jsou opakovaně zklamaní ze služeb tohoto druhu,
  4. chtějí nějak ušetřit,
  5. mají pocit, že oboru rozumí, proto to dělají sami,
  6. kandidáty volí podle toho, aby pochopili kulturu firmy, přímo od majitele,
  7. práci s lidmi milují a myslí si, že to je jejich poslání,
  8. jsou zabednění a žijí v minulosti, vždy se to tak přece dělalo!

Majitelům nelze nic takového vyčítat, jsme pouze lidé a máme vlastni mysl. Děláme to, co si myslíme, že je nejlepší v aktuálním čase a místě.

Co majitel firmy outsourcingem náboru zaměstnanců získá?

Čas

Náborový proces může být zatraceně dlouhý a namáhavý, od vypsání výběrového řízení přes administrativní úkony, nástup do zaměstnání až po případné zaškolení, a to bez žádné záruky úspěchu. To majitele zaručeně připraví o drahocenný čas a zdroje z jiných oblastí lidských zdrojů, na které by se chtěl zaměřit. Outsourcing externímu partnerovi, pokud je proveden správným způsobem, neznamená přeskočení času jen kvůli snadným výsledkům – ale znamená to, že hlavní úkoly náboru mohou probíhat v pozadí, zatímco strategie získávání talentů se rozvíjí jinými způsoby a především, nábor probíhá správně.

Další článek:  Jak na nábor zaměstnanců pro váš startup/ start-up?

Náklady

Zaměření se na nábor ve vlastní režii může významně vyčerpat rozpočet firmy na lidské zdroje více, než si mnozí uvědomují. Znám mnoho příběhů o nákladných a často nesmyslných kampaních. Nejenže se jedná o dlouhý proces s mnoha fázemi, ale každá z těchto fází stojí peníze – ať už mluvíme o nákladech na inzerci, náklady na pohovory a školení nebo o zařízeních potřebných k zajištění tohoto školení. Přenechat tento proces jiným odborníkům, kteří již vědí, jak jej zefektivnit – ve spolupráci s vaším vlastním týmem – může v dlouhodobém horizontu ušetřit spoustu peněz.

Zdroje

Přístup ke zdrojům je často to, co firma postrádá. Nejen to, jak připravit nové zaměstnance na spolupráci s firmou, ale také to, jak nalákat ty správné zaměstnance. Mít spoustu uchazečů je fajn, ale většina z nich pravděpodobně nebude ten správný typ uchazečů, pokud střílí do tmy s pracovními nabídkami nebo omezuje hledání na standardní online místa. Profesionální náboráři naproti tomu budou vědět, jaké lidi hledat a jak je přivést přímo do firmy.

Další článek:  Co odlišuje dobrého a špatného manažera?

Praxe

Jak jsem již zmínil výše, dle mě má smysl zadat určité oblasti těm, kteří se na ně dlouhodobě specializují. Outsourcing důvěryhodným odborníkům má praktický smysl, protože umožňuje firmě a majiteli zaměřit své personální zdroje jinam, na to, co umí nejlépe.

Know-how

Outsourcing náboru od externího dodavatele může být celkově velice efektivním procesem, který umožní kontrolovat výběr kandidátů a zároveň usnadní vyhledávání těch správných kandidátů. Tím, že necháte třetí stranu, aby se objektivně podívala na všechny stránky procesu, lze vaši náborovou strategii skloubit způsobem, který je zpoza vlastního stolu obtížněji proveditelný. Mnoho majitelů, ale dnes již i personálních ředitelů si to uvědomuje každým dnem, a proto je outsourcing náboru oblíbenější než kdy jindy.

Závěr, čtěte pozorně

Nábor ale musí probíhat s nabídkou, která je zajímavá a konkurenceschopná pro aktuální trh práce. Nelze stát s nabídkou významně níže, než je tomu o ostatních zaměstnavatelů, nelze také obhajovat prostředí firmy, které je toxické nebo má poškozenou značku zaměstnavatele. Jak jsem psal v mém předchozím článku, firemní kultura, pracovní prostředí, vztahy, adaptace, kariérní rozvoj, je stále tolik témat, které mají dopad na úspěšný nábor. Není to tedy často pouze o zdrojích, ale o synergii v dalších oblastech, která nábor zaměstnanců značně usnadní.

Majitelé firem: „Držte se svého kopyta!“

Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Jsem poradce pro rodinné firmy a podniky. Objevuju skrytý potenciál rodinných firem a rodinných podniků. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem.

„Přijímáme nové zaměstnance“ – Hledáme 500 000 zaměstnanců!

Trochu ohrané co? Dělám to taky, občas to zafunguje a občas vůbec. Téhle náborové mantry „Přijímáme nové zaměstnance“ je plný internet. Když jdete na...

Proč se tolik neschopných mužů stává manažery?  

Pokud chceme zlepšit úroveň kompetencí lidí ve vedoucích pozicích, musíme zlepšit své vlastní kompetence pro jejich posuzování a výběr, zejména pokud se jedná o...

Kompetenční model. Model, na kterém stojí úspěšná firma!

Stručně řečeno, kompetenční model je rámec, který personalisté a organizace používají k sestavení seznamu a plánování kompetencí, které zaměstnanci potřebují k tomu, aby uspěli...

Vyšetřování na pracovišti? Když je firma detektiv

Vyšetřování ve firmě může být vyžadováno v reakci zaměstnavatele na jakýkoli podnět, obvykle stížnost, problém nebo nehodu, ale také se může jednat o porušení...

Od náborového marketingu po marketingovou značku zaměstnavatele

Náborem se zabývám od získání mé licence od MPSV v roce 2010. Za tu dobu se tato oblast poměrně významně posunula. Začínalo se s požadavkem na...

Produktivita práce z domu? Roste nebo klesá?

Průzkum společnosti WFH research měřil výskyt práce z domova v průběhu pandemie a zaměřil se na to, jak by trvalejší přechod na práci na...

Tady respekt nečekejte, jste ve špatném oboru!

Respekt v zaměstnání Mohu vám s jistotou potvrdit, že nejlepším ukazatelem hodnocení firemní kultury firmy je to, zda se její zaměstnanci cítí být ve své práci...

Starý leadership končí. Přichází kvantový leadership

Dovolte mně menší úvod do tohoto tématu a možná i vysvětlení mého přístupu k managementu a leadershipu v mé poradenské praxi obecně. Jak organismy v přírodě...

Přestaňte se chovat hrubě! Jak na toxicitu chování v práci

Stojím na chodbě hotelu a proti mně se kymácí trojice starších turistů z Holandska, ukazují si na mě opileckým postojem a prst jednoho z...

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte prosím svůj komentář!
Zde zadejte své jméno

Nejnovější články

Pandořina skříňka firmy. Přišel čas ji otevřít…

Je to takové hezké spojení dvou témat, ale věřte,...

Jak udržet zaměstnance v první linii?

I když se tato zajímavá studie zabývá průzkumem přímé...

Hledáte krizového manažera? Možná už je pozdě…

Nechci si v tématu „hledání krizového manažera“ přihřívat svou...

„Přijímáme nové zaměstnance“ – Hledáme 500 000 zaměstnanců!

Trochu ohrané co? Dělám to taky, občas to zafunguje...

Top články týdne

Pandořina skříňka firmy. Přišel čas ji otevřít…

Je to takové hezké spojení dvou témat, ale věřte,...

Jak udržet zaměstnance v první linii?

I když se tato zajímavá studie zabývá průzkumem přímé...

Hledáte krizového manažera? Možná už je pozdě…

Nechci si v tématu „hledání krizového manažera“ přihřívat svou...

„Přijímáme nové zaměstnance“ – Hledáme 500 000 zaměstnanců!

Trochu ohrané co? Dělám to taky, občas to zafunguje...

Proč se tolik neschopných mužů stává manažery?  

Pokud chceme zlepšit úroveň kompetencí lidí ve vedoucích pozicích,...

Nejnovější články

Top články týdne

Výběr z článků pro vás

„Ne supra crepidam sutor iudicaret“ teda jednodušeji „Ševče, drž se svého kopyta“, bych zvolal. Každý by měl dělat to, co umí nejlépe, některé věci si prostě sami neuděláte lépe než odborník nebo profesionál, a to platí pro všechny obory. V případě náboru zaměstnanců se...Proč roste poptávka po outsourcingu náboru zaměstnanců?