Kniha - Firma jsou lidé, lidé jsou síla!

Pronikněte do složitého světa lidských zdrojů. > Objednávejte zde

Personální marketing | HR marketingProfesionální síť Linkedin nebo sociální síť Facebook, kdo vyhraje?

Profesionální síť Linkedin nebo sociální síť Facebook, kdo vyhraje?

Sdílejte

Z aktuální studie napříč sociálními kanály, celých 59 % respondentů uvedlo, že LinkedIn je pro ně nejdůležitější účtem na všech sociálních sítích. To je velký nárůst z loňského průzkumu, kdy pouze 41 % procent uvedlo, že LinkedIn je pro ně číslo jedna.

I když je LinkedIn nejdůležitější sociální síť pro uživatele, je zajímavé, že průměrný uživatel této sítě se přihlásí pouze 2,9 krát za měsíc, když to porovnáme se sítí Facebook, kde průměrná návštěva uživatele každý den. Dalším zajímavým faktem je, že LinkedIn se sám nenazývá „sociální sítí“, nýbrž „sítí profesionální“. Také ze studie vyplynulo, že polovina respondentů se k účtu přihlásí jednou týdně a pětina se přihlašuje každý den. Tyto čísla jsou ve skutečnosti nižší, než tomu bylo v období recese.

LinkedIn versus Facebook v náboru, kdo vyhraje?

Existuje poměrně málo důvodů, proč by LinkedIn měl vyhrát.

LinkedIn rád kopíruje úspěšné funkce Facebooku. Možná jste si všimli tlačítka pro sdílení, a dokonce i tlačítka like. Jsou to samozřejmě prvky konkurence, které fungují, a tak není důvod je využít. Už jsou pryč dny, kdy jste si nemohli ani nahrát obrázek na LinkedIn, ale pomalu a jistě jsou i tyto benefity zde. Známé a osvědčené funkce z jedné sociální platformy budou fungovat i na druhé.

Jednotlivci přijali sociální sítě jako prostředek, aby se mohli aktivně podílet na tvorbě jejich osobní značky a řídit tak její životaschopnost. LinkedIn miluje Google a naopak, chcete-li úspěšně budovat svou pozici ve vyhledávání, LinkedIn je vaše dobrá volba.

Nezaměstnanost je nadále v mnoha zemích poměrně vysoká a sociální síť LinkedIn je jedním z přirozených míst pro uchazeče o zaměstnání, kde leží mnoho pracovních příležitostí přímo před nosem, a to možná víc, než jsou samotné pracovní portály, které byly lídrem v minulosti, tomu už je víceméně konec.

Náborové řešení LinkedInu nabírá na obrátkách. Pod velký tlakem v loňském roce se nakonec mnoho velkých společností přihlásilo na prémiové náborové účty, které jim umožní se obrátit na kteréhokoli uživatele této sítě, aniž jsou aktivně spojeni. Lidé si již plně uvědomují, jak důležitý je jejich vlastní sociální profil a LinkedIn tím pádem dostává svému významu.

Také je řada společností pod dohledem velkého bratra, a tak aktivně omezuje jiné sociální sítě, jako jsou Facebook, YouTube nebo Twitter a to také významně nahrává sítí LinkedIn. Lindked je hlavně a především chápán jako nástroj související s prací, a proto je přijatelné ho mít na své obrazovce, když jde váš šéf kolem.

Kdo soupeří s Linkedinem, jsou to Xing, Viadeo, Baidu a další, ale jim bude trvat roky, než dosáhnou velikosti, dosahu a významu sítě LinkedIn. Facebook je v tuto chvíli pravděpodobně jediným vážným kandidátem, který se s ním může utkat o profesionální trh.

LinkedIn je bezpečnější než Facebook. Stále dokola nemusíte přemýšlet o tom, co je na vašem LinkedIn profilu, co tam potřebujete skrývat a co ne. Především neexistuje žádná zeď, to znamená, že nikdo vás nemůže označovat na fotografiích a psát nevhodné komentáře nebo vám něco psát na vaši zeď a mohl bych pokračovat. Celkově je prostě tato síť více profesionální, a tak tyto benefity ze sítě Facebook ztrácí svůj smysl.

Kromě několika fiktivních profilů zřízených náboráři a headhuntery, kteří hledají vhodné uchazeče, jsou téměř všichni na LinkedInu reální lidé s reálnými pracovními zkušenostmi. Máme skutečná jména, skutečné fotky a většina z nás i aktuální data v reálném čase. V podmínkách sítě LinkedIn najdete i to, že váš profil musí být pravdivý a můžete mít pouze jeden účet. Zkuste si to porovnat s Twitterem nebo jinými sítěmi.

Tak co myslíte, kdo vyhraje svou válku? Já myslím, že obě sítě mají své uživatele a publikum a mohou bezpečně fungovat dlouhé roky vedle sebe, ale ta hranice fungování je dle mne velice tenká.

Kniha Firma jsou lidé
Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Od roku 2010 pomáhám podnikatelům, českým firmám i mezinárodním společnostem dostat z týmů ty nejlepší výkony. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem a autorem knihy „Firma jsou lidé, lidé jsou síla!“

Vaše hodnocení a recenze článku

Hodnocení článku

Přehled hodnocení článku (0)

Tento článek zatím nemá žádné hodnocení.
Vložit příspěvek do záložek
Přečíst později

Odebírejte novinky, články, podcasty, kurzy a přednášky

Aktuální články

Podcast

Témata článků

Další články