Průzkum zaměstnanců – Potřebná zpětná vazba

Kdysi byly průzkumy základem pro manažerské řízení každého vedoucího, aby si aktivně vyžádal zpětnou vazbu a aby měl také možnost si vyhodnotit různé části své firmy, případně procesy, atmosféru nebo kulturu na pracovišti.

Průzkum zaměstnanců v kostce

Dnes se průzkumy začínají podobat knihám v antikvariátě, které sbírají prach ve věku elektronických čteček knih. Společnosti využívají nové algoritmy pro strojové učení, díky nimž lze najednou měřit velké množství údajů. Aby bylo možné měřit angažovanost a motivaci zaměstnanců prostřednictvím doby odezvy elektronické pošty, reakce na dotaz, váhání v reakci, volba více odpovědí apod.

Upřímně, kdo potřebuje časově náročný průzkum, kdy vám někteří zaměstnanci říkají jen to, co chcete slyšet, a jiní se neobtěžují na to reagovat vůbec?

Co tady vlastně děláte? Průzkum zaměstnanců?

Bez pravidelného průzkumu a sběru zpětné vazby se vysílá lidem jasná zpráva: názory vašich lidí vás nezajímají. Pokyn nebo rozkaz k vyplnění průzkumu jim dává specifický požadavek pro vyjádření svého názoru. Když společnost není zvyklá na tuto formu sběru zpětné vazby, jsou prvotní pokusy obvykle neúspěšné. Je nutné otočit vnímání těchto aktivit směrem k jinému vnímání, především k podpoření růstu společnosti, skrze identifikaci problémů a překážek.

Další článek:  Fenomén produktivity zaměstnanců

Přečtěte si také: Jaký je vítězný přístup k úspěchu vašich zaměstnanců?

Míra účasti nám říká, jak je téma důležité

Víte, průzkumy dělám často, jednodenní, týdenní i roční spolupráci a ukazuje se, že zaměstnanci mají co říct a že jejich názory jsou pro posun firem cenné. Když pošlu průzkum nebo sbírám zpětnou vazbu osobně, obdržím vždy spoustu připomínek. 61 % zaměstnanců v průzkumu předloží vlastní připomínky a návrhy a každá se týká průměrně pěti různých témat. Je jasné, že lidé berou průzkum vážně a také chtějí být slyšet, mít možnost se vyjádřit.

Průzkum zaměstnanců, jako prostředek změny

Když se ptáte zaměstnanců na jejich vstupy a poznatky hodně se toho naučíte o organizaci, o jejich práci a vnímání, co je ovlivňuje a formuje jejich postoj k zaměstnavateli. Psychologové tvrdí, že kladení otázek může dokonce postupně měnit chování zaměstnance. Součástí tohoto efektu je soudržnost, poskytnutí zpětné vazby vytváří závazek a mnozí lidé ho následují. Ale dokonce i lidé, kteří často říkají ne, jsou vysoce negativní, mají šanci změnit své chování, protože otázky v nich vyvolávají odraz na jejich postoj a chování.

Další článek:  Je vaše pracoviště lidské? Zkuste metodu NPS

Závěrem

Inteligentní technologie a big data nám budou i nadále pomáhat zjistit, co je pro naše lidi nejdůležitější. To ale učiní citlivé a osobně řízené průzkumy ještě důležitějšími. V aktuální době, kdy se více zaměstnanců bojí, že je velký bratr sleduje a společnosti mající nástroje, které mohou pozorovat a sledovat více než kdykoli předtím, může být velký bratr stále jen člověk s lidským hodnocením a pochopení individuality každého zaměstnance.

Přečtěte si také: Umíte ocenit, uznat nebo poděkovat svým zaměstnancům?

Jaké typy průzkumů zaměstnanců lze zvolit?

Průzkumy zaměstnanců, jsou skvělým způsobem, jak si vyžádat zpětnou vazbu, ohledně nejrůznějších otázek na pracovišti. Průzkumy mohou cílit na celou řadu oblastí podnikání a rozdělit na jednotlivé typy průzkumů zaměstnanců.

Typy zaměstnaneckých průzkumů

 1. Průzkum postoje zaměstnanců – posuzují se emoce a pocity zaměstnanců na pracovišti.
 2. Názorový průzkum zaměstnanců – posuzují se názory zaměstnanců na určité oblasti.
 3. Průzkum spokojenosti zaměstnanců – určí základní příčinu problémů nespokojenosti zaměstnanců.
 4. Průzkum angažovanosti zaměstnanců – měří to, jak jsou zaměstnanci angažovaní s ohledem na své zaměstnání, kolegy, vedení a společnost jako celek.
 5. Průzkum oceňování práce zaměstnanců – vedení hodnotí a poskytuje zpětnou vazbu o výkonu práce zaměstnanců, včetně kroků ke zlepšení.
 6. Průzkum 360° zpětná vazba – zaměření průzkumu z několika hledisek, včetně spolupracovníků, supervizorů, tým lídrů, manažerů, podřízených, prodejců nebo zákazníků.
 7. Průzkumy organizace – měření klíčových sil ve společnosti z globálního pohledu.
 8. Průzkum rozvoje zaměstnavatele – poskytnutí konstruktivní kritiky pro zaměstnavatele. Zaměstnavatelé využívají tyto informace k strategii způsobů, jak zlepšit své organizační procesy a identifikovat slabé oblasti.
 9. Průzkum odchodu zaměstnanců – Exit průzkum – poskytuje cenný pohled na vztahy na pracovišti, kariérní příležitosti, pracovní postupy atd.
 10. Průzkum zaměstnaneckých benefitů – zjišťování zpětné vazby zaměstnanců skrze spokojenost s benefity.
 11. Průzkum vzdělávání a rozvoje zaměstnanců – zjišťování stavu oblastí pro školení a rozvoj, skrze naplnění profesních cílů.
Další článek:  Proč nám dobrý vůdce dodá pocit bezpečí?

Přečtěte si také: Jak zvednout produktivitu ve vaší firmě?

Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Jsem poradce pro rodinné firmy a podniky. Objevuju skrytý potenciál rodinných firem a rodinných podniků. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem.

Proč se tolik neschopných mužů stává manažery?  

Pokud chceme zlepšit úroveň kompetencí lidí ve vedoucích pozicích, musíme zlepšit své vlastní kompetence pro jejich posuzování a výběr, zejména pokud se jedná o...

Kompetenční model. Model, na kterém stojí úspěšná firma!

Stručně řečeno, kompetenční model je rámec, který personalisté a organizace používají k sestavení seznamu a plánování kompetencí, které zaměstnanci potřebují k tomu, aby uspěli...

Vyšetřování na pracovišti? Když je firma detektiv

Vyšetřování ve firmě může být vyžadováno v reakci zaměstnavatele na jakýkoli podnět, obvykle stížnost, problém nebo nehodu, ale také se může jednat o porušení...

Proč roste poptávka po outsourcingu náboru zaměstnanců?

„Ne supra crepidam sutor iudicaret“ teda jednodušeji „Ševče, drž se svého kopyta“, bych zvolal. Každý by měl dělat to, co umí nejlépe, některé věci...

Od náborového marketingu po marketingovou značku zaměstnavatele

Náborem se zabývám od získání mé licence od MPSV v roce 2010. Za tu dobu se tato oblast poměrně významně posunula. Začínalo se s požadavkem na...

Produktivita práce z domu? Roste nebo klesá?

Průzkum společnosti WFH research měřil výskyt práce z domova v průběhu pandemie a zaměřil se na to, jak by trvalejší přechod na práci na...

Tady respekt nečekejte, jste ve špatném oboru!

Respekt v zaměstnání Mohu vám s jistotou potvrdit, že nejlepším ukazatelem hodnocení firemní kultury firmy je to, zda se její zaměstnanci cítí být ve své práci...

Starý leadership končí. Přichází kvantový leadership

Dovolte mně menší úvod do tohoto tématu a možná i vysvětlení mého přístupu k managementu a leadershipu v mé poradenské praxi obecně. Jak organismy v přírodě...

Přestaňte se chovat hrubě! Jak na toxicitu chování v práci

Stojím na chodbě hotelu a proti mně se kymácí trojice starších turistů z Holandska, ukazují si na mě opileckým postojem a prst jednoho z...

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte prosím svůj komentář!
Zde zadejte své jméno

Nejnovější články

Pandořina skříňka firmy. Přišel čas ji otevřít…

Je to takové hezké spojení dvou témat, ale věřte,...

Jak udržet zaměstnance v první linii?

I když se tato zajímavá studie zabývá průzkumem přímé...

Hledáte krizového manažera? Možná už je pozdě…

Nechci si v tématu „hledání krizového manažera“ přihřívat svou...

„Přijímáme nové zaměstnance“ – Hledáme 500 000 zaměstnanců!

Trochu ohrané co? Dělám to taky, občas to zafunguje...

Top články týdne

Pandořina skříňka firmy. Přišel čas ji otevřít…

Je to takové hezké spojení dvou témat, ale věřte,...

Jak udržet zaměstnance v první linii?

I když se tato zajímavá studie zabývá průzkumem přímé...

Hledáte krizového manažera? Možná už je pozdě…

Nechci si v tématu „hledání krizového manažera“ přihřívat svou...

„Přijímáme nové zaměstnance“ – Hledáme 500 000 zaměstnanců!

Trochu ohrané co? Dělám to taky, občas to zafunguje...

Proč se tolik neschopných mužů stává manažery?  

Pokud chceme zlepšit úroveň kompetencí lidí ve vedoucích pozicích,...

Nejnovější články

Top články týdne

Výběr z článků pro vás

Kdysi byly průzkumy základem pro manažerské řízení každého vedoucího, aby si aktivně vyžádal zpětnou vazbu a aby měl také možnost si vyhodnotit různé části své firmy, případně procesy, atmosféru nebo kulturu na pracovišti. Průzkum zaměstnanců v kostce Dnes se průzkumy začínají podobat knihám v antikvariátě, které sbírají...Průzkum zaměstnanců – Potřebná zpětná vazba