První dojem, jak na to? Interview, pohovor nebo jen rozhovor?

609

Ať už je to váš rozhovor, interview, které absolvujete nebo jste personalista nebo náborář a chcete udělat dobrý první dojem na vašeho kandidáta, aby si vybral vás jako zaměstnavatele. Nebo máte jen náhodné setkání s někým, přepokládám, a to vždy přepokládám, že chcete po sobě zanechat pozitivní a trvalý první dojem.

Tvořte spojení, nedělejte dojem

Udělat falešný dojem může být někdy zásadní problém. Důležité je spíše působit transparentně a být sám sebou. Než abychom se snažili udělat dobrý první dojem, přemýšlejte o tom, jak s dotyčnou osobou vytvořit nějaké lidské spojení a aby se tato osoba s vámi cítila komfortně a jistě. Je dobré mít atraktivní téma a o druhou osobu se v hovoru dostatečně zajímat.

Buďte si jisti a informovaní

Stůjte pevně jako šerif v souboji na život a na smrt, to přeháním. Mluvte otevřeně, věcně a o relevantních tématech. Ať už souhlasíte nebo nesouhlasíte, vždy je důležitá ohleduplnost, důvěra a otevřená a někdy i upřímná komunikace.

TIP:  Jak hodnotit uchazeče u pohovoru? 10 správných signálů!

Buďte sami sebou

Líbí se mi pohovory s kandidáty, kteří se snaží bodovat tím, že ukazují, kdo vlastně jsou a jak mohou být přínosem pro váš tým. Mám rád lidi, kteří jsou upřímní a umějí prezentovat kdo opravdu jsou.

Význam vašeho výrazu

Bez ohledu na svou roli, kterou máte ve společnosti, pozdrav mezi svými vrstevníky s vřelým úsměvem je nutný. Ať už jste HR manažer nebo jen člověk na řadové pozici, vždy se snažte za sebou zanechat pozitivní dojem. Moc času a energie to nezabere se občas usmát.

Překonejte předsudky

Snažte se pochopit, že stereotyp je to, co vás brzdí a předsudky nebo negace omezují váš osobní rozvoj.

Blokujte vaše ego

Nemluvte o sobě, nic se nedozvíte. Naučte se klást otázky a také poslouchat. 20minutový monolog ještě na nikoho dobrý dojem neudělal, stejně tak situace, kdy nikoho nepustíte do řeči nebo jeho tvrzení okamžitě zpochybníte. To není dobrý začátek.

Dělejte vše pro pocit

Cvičení nebo jen poslech skvělé hudby vás dobře naladí. Když jste ve stresu z budoucí situace je to moment, kdy je třeba udělat něco jinak a to hned. Dýchejte, choďte a musíte se uvolnit a vypadat, že jste sami sebou.

TIP:  Mikroagrese jež zmítají dnešní firmy a celou společnost

Nehrajte role

Nesnažte se být tím, o kom si myslíte, že ostatní chtějí, abyste byli. Vždy se snažte být sami sebou.

Hledejte společná témata

Zjistil jsem, že klíčem k trvalému prvnímu dojmu je diskutované téma, že vy i osoba klade zasvěcené otázky, chápete své názory a sdílíte své zkušenosti.

Tak co, jak to vidíte s vaším prvním dojmem? Pokud chcete mít za sebou dav lidí, kteří se s vámi rádi znovu potkají, budete muset umět ovládnout svůj první dojem…

- Reklama -