DomůNovinky | NewsPrvní hromadné propouštění je tu, další musí následovat

První hromadné propouštění je tu, další musí následovat

Sdílejte

To, že se společnost Meta, která vlastní Facebook, Instagram a WhatsApp, rozhodla, že sníží počet svých zaměstnanců o 13 % pro vás asi není taková novinka. To, čím je tato zpráva pro vás možná nová, je to, že se jedná o první hromadné propouštění v historii této firmy a bude mít za následek, že o práci přijde 11 000 zaměstnanců z celkového počtu 87 000 po celém světě. Ovšem ani v naší zemičce nejsme pozadu, i když tu nemáme takové technologické giganty.

V září a říjnu oznámilo v České republice hromadné propouštění 41 zaměstnavatelů. O místo by tak mělo přijít zhruba 3100 zaměstnanců. V říjnu tohoto roku svůj záměr propouštět oznámilo na úřadě práce přes 20 zaměstnavatelů. Dotknout se to má přes 1800 zaměstnanců. Hromadné propouštění se týká obsluhy strojů, zaměstnanců v obchodě, ale i veřejné správy, kovodělníků, strojírenských dělníků, pracovníků dolů či z výroby vozidel a také letecké dopravy. Nejvíce hromadně propouštěných bylo v Moravskoslezském kraji, v Praze, na Vysočině a v Plzeňském kraji. Hromadně propouštět se chystá i Česká pošta. K 1. březnu zruší 2371 míst. (Zdroj: Generální ředitelství úřadu práce)

Transformace sociálních sítí

Mark Zuckerberg uvedl, že škrty jsou jeho „nejtěžšími změnami, které jsme v historii společnosti Meta provedli“. Tato zpráva, kterou uvedlo BBC: „Facebook-owner Meta to cut 11,000 staff“ následuje po rozsáhlém propouštění ve společnosti Twitter, která snížila počet svých zaměstnanců přibližně o polovinu, a v dalších technologických firmách.

Zuckerberg uvádí jako důvod makroekonomický pokles a zvýšenou konkurenci, které způsobily, že tržby byly mnohem nižší, než se reálně očekávalo. Možná je to také proto, že se nabídka této sociální sítě dlouhodobě vyčerpává a generace volí jiné platformy pro svou zábavu a volný čas, někdy i pracovní čas.

Nepatřím mezi příznivce sociálních sítí. Kradou čas a podsouvají často bohužel něco, co nemá hloubku. Možná to také bude tím, že nově příchozí generace si hodnotu svého času uvědomují více nebo se bohužel přesunuli na jiné platformy.  

Co, je ale velice pravděpodobné, že toto bude trend a ostatní lídři sociálních sítích je budou pravděpodobně následovat. Bude méně peněz na rozvoj, méně peněz na kontrolu kvality sdělení a omezování šíření zpráv daleko za hranice etiky a hodnot atd. Pravděpodobně se bude jednat o i o transformaci tohoto oboru. Pro pracovní prostředí je to však pozitivní zpráva, když vezmeme statistiky produktivity.

Problém Facebook

Zajímá vás, jak může Facebook ovlivnit produktivitu a ztrátu peněz zaměstnavatelů? Je to jednoduché; zaměstnanec, který tráví čas v práci prohlížením sociálních médií, zejména Facebooku, nepracuje. Statistiky Facebooku totiž ukazují, že zaměstnanci na této platformě tráví 32 % pracovní doby. V důsledku snížené efektivity zaměstnanců přichází firma každoročně o peníze. (Zdroj: Apollo Technical)

„64 % účastníků studie uvedlo, že se jejich produktivita změnila kvůli používání internetu v práci.“

Problém internet

Internet používaný k mimopracovním činnostem výrazně snižuje úroveň produktivity. Statistiky potvrzují, že přibližně 42 % pracovníků uvedlo, že kvůli používání internetu v práci odkládá své povinnosti. Navíc 3-5 % respondentů vyjádřilo, že dává přednost internetu před osobní hygienou, spánkem a interakcí s lidmi, což je znepokojující. Jednou z nejpoužívanějších aplikací v práci je WhatsApp, který se v současné době může pochlubit více než 2 miliardami uživatelů, následovaný Facebookem a Gmailem. (NCBI)

Michael Malone, zkušený technologický novinář působící v Silicon Valley, řekl BBC, že odvětví čelí „trojímu úderu“ zpomalující se ekonomiky, inflace a konce pandemického růstu.

Zdroje

  • Apollo Technical LLC [online]. [cit. 2022-09-23]. Dostupné z: https://www.apollotechnical.com/
  • NCBI. National Library of Medicine [online]. [cit. 2022-09-23]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/
Kniha Firma jsou lidé
Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Od roku 2010 pomáhám podnikatelům, českým firmám i mezinárodním společnostem dostat z týmů ty nejlepší výkony. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem a autorem knihy „Firma jsou lidé, lidé jsou síla!“

Vaše hodnocení a recenze článku

Hodnocení článku

Přehled hodnocení článku (0)

Tento článek zatím nemá žádné hodnocení.
Článek do záložky
Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Od roku 2010 pomáhám podnikatelům, českým firmám i mezinárodním společnostem dostat z týmů ty nejlepší výkony. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem a autorem knihy „Firma jsou lidé, lidé jsou síla!“

Odebírejte novinky, články, podcasty, kurzy a přednášky

Aktuální články

Podcast

Témata článků

Další články