Reklamní agentura Vám neudělá personální marketing!

928

Když si popíšeme, co obsahuje pojem personální marketing, tak to shrneme do jedné věty: „Je to veškerá komunikace a aktivity, kterou firma vyvíjí směrem ke svým lidem, kteří pro firmu pracují nebo budou pracovat“. Můžeme začít od inzerátů práce, kariérní inzerce, kariérních stránek, veletrhů, kongresů až po samotné interview, adaptaci nebo rozvázání pracovního poměru, exinterview. Jsou to aktivity a procesy, které v převážné míře obsluhuje personální oddělení ve spolupráci s marketingem a managementem firmy.

Reklamní agentura vám neudělá personální marketing

Employer Branding, je spíše o budování brandu = značky zaměstnavatele = zaměstnanecké značky nebo zaměstnavatelské značky a její reputace. Firma komunikuje řetězec sdělení, od poslání společnosti až po samotný důvod proč existuje a jaký je její cíl a strategie na trhu práce a definuje svou EVP (employee value proposition). Vždy se klade důraz především na obsah a sdělení a vizuální část je také velice důležitá. Přesná definice se dá popsat jako image Vaší organizace, jako skvělé místo pro práci.

Institut rodinných firem
Další článek:  Employer branding atraktivně a jednoduše. 4 tipy pro vás.

Hlavním nositelem sdělení, myšlenek, strategie a vize těchto dvou oblastí musí být především personální oddělení a management.

Reklamní agentury zažívají skvělé časy, kdy se na ně obrací firmy skrze prezentaci svých produktů a služeb, tvorbu log, webů, stránek, eshopů a nyní se vyskytlo další lákavé téma a to oblast personálního marketingu a tvorba employer brandingu. Jenže v tom je ten háček. Dělat reklamu produktu nebo služeb, lze relativně dobře, ale v této oblasti chybí znalosti a praxe.

Reklamní agentura vám neudělá employer brand

Proč nesvěřit reklamní agentuře svůj personální marketing nebo employer branding?

  • neznalost problematiky trhu práce, prosím nezaměňovat s trhem obchodu nebo služeb
  • neznalost problematiky chování kandidáta, nezaměňovat se zákazníkem nebo „koncovým zákazníkem“
  • neznalost dat, cílových skupin, publika, demografie trhu práce, nezaměňovat s trhem
  • neznalost psychologie ovlivňování a manipulace kandidáta, nezaměňovat se zákazníkem
  • neznalost personálních procesů ve firmě, nezaměňovat s procesem prodeje
  • neznalost problematiky náboru a personálního řízení a fungování organizace, bez komentáře

dále,

  • reklamní agentura by neměla být nositelem sdělení vaší strategie a vize vašeho personálního marketingu
  • reklamní agentura by neměla definovat obsah a tvorbu Vašeho employer brandingu
  • reklamní agentura by neměla tvořit obsah pro firemní blog, sociální sítě a emailing uchazečům, atd.
Další článek:  Seo tipy pro personální marketing v roce 2016

V dnešním světě bohužel platí, že se dá dělat cokoli a na obstojné úrovni, ale to již neplatí. Když za Vámi přijde reklamní agentura s tvrzením, tohle zvládneme, to také umíme, vzpomeňte si na všechny znalosti a zkušenosti, které by pro tuto činnost měla mít.

To samotné firmy se musí naučit především komunikovat uvnitř a ven, definovat jejich poslání, strategii a cíle. Organizace se musí stát unikátní, osobitá, definovatelná a transparentní. Musí vyvinout značné úsilí a práci, aby byl jejich personální marketing vynikající a jejich značka dostatečně silná a atraktivní.

Pokud potřebujete konzultovat a správně uchopit Váš personální marketing nebo employer branding, jsem Vám rád k dispozici. Již více než 10 let působím aktivně na trhu práce, jako externí HR konzultant, náborář a HR interim manager.

- Reklama -