DomůManažerské řízení | ManagementRozum proti intuici? Intuitivní podnikání

Rozum proti intuici? Intuitivní podnikání

Odemkněte premium

Tento článek je premium obsahem pro předplatitele kmosek.com. Pro odemknutí tohoto obsahu musíte mít předplatné. Ceník předplatného zde: Předplatné článků
Děkujeme, že rozšiřujete naši komunitu.

Někde tam hluboko, mezi obavami, pochybnostmi, otázkami, radami a řevem všeho kolem vás, žije vaše intuice, váš vnitřní hlas. Někdy ji slyšíte v takovém rozsahu a síle, že jste svou intuitivní inteligenci dostatečně zdokonalili tak, abyste ji mohli použít v důležitých momentech vašeho podnikatelského života.

Ve světě podnikání, myslím malých a velkých firem, je logické uvažování jednoznačně považováno za nejspolehlivější způsob, jak se rozhodovat. Schopnost rozumu je ve skutečnosti jednou z vlastností, které se u budoucích lídrů nejvíce hledá. Podnikatelské projekty a plány jsou pečlivě studovány, analyzovány a metodicky zpracovány. Mocná důvěra v náš rozum zakrývá intuici, která by zřejmě dala určitou moc hádat, co ostatní nejspíše nevidí.

(Intuitivní znamená chápající situace a problémy bez dlouhého racionálního uvažovaní. Intuice je bleskové pochopení bez účasti racionality.)

V průběhu let zjistily různé manažerské studie, že se manažeři běžně spoléhají na svou intuici, když řeší složité problémy, když logické metody prostě neudělají. Čím vyšší je stoupání v rámci organizace, tím větší je potřeba intuice.

Rozum versus intuice

Samozřejmě, intuice může být zavádějící. Mnoha výzkumy bylo podloženo a objevila se četná úskalí nadměrného spoléhání se na intuici. Když používáme naši intuici, ve skutečnosti interpretujeme množství indikátorů, které jim dávají význam téměř okamžitě. Naše podvědomí však tyto ukazatele snadno filtruje a vede k chybným závěrům. Takže jsme zklamaní, když se spoléháme výhradně na intuici. Kvalita filtru intuice je u každého však vyvinuta různě.

Úplné popření síly a významu intuice je však riskantní. I když si myslíme, že odkládáme intuici stranou čistě racionální, intuice hraje svou podvědomou roli. Co například děláme, když kandidát na klíčové postavení v každém směru odpovídá našim kritériím, ale my instinktivně chceme osobu odmítnout? Obvyklou reakcí je blíže se podívat na naše kritéria nebo uvážení a následně je upravit.

Existuje téměř dokonalá korelace mezi dojmem, který vznikl v prvních 20 sekundách náborového pohovoru, a závěry vyvozenými po 30 minutách metodického rozhovoru. To jistě demonstruje relativní důležitost intuice a rozumu v procesu. Odmítneme-li tento vliv, snižujeme spolehlivost našeho uvažování. Navíc by bylo škoda zbavit se takové mimořádně mocné schopnosti jako intuice. Musíme se proto naučit používat naši intuici s větším přehledem.

Senzory intuice

Vaše plány, řešení naléhavých problémů, otevírání nových možností, řešení dilemat atd. Ti, kteří trénují ostření svých senzorů intuice, jsou povzbuzováni k tomu, aby při rozhodování používali své intuitivní smysly. To je obzvláště výhodné, když přijímáte některá tvrdá rozhodnutí, která mají dalekosáhlé důsledky ve vašem osobním a pracovním životě. Vaše intuice může odhalit některé aspekty vaší situace, které vaše schopnost rozumu nemůže a nedokáže. Ve skutečnosti váš vnitřní hlas funguje dokonale, když mu dostatečně věříte.

Intuitivní podnikání

Nejlepší vůdci se naučili nejen důvěřovat svým instinktům, ale i je poslouchat. Pozorování instinktů vyžaduje, abyste naslouchali svému vlastnímu vnitřnímu hlasu a uznávali ho a respektovali. Strávíte spoustu času v jakémsi interním dialogu, jinými slovy, jste zaneprázdněni konverzací sami se sebou.

Rozvoj intuice a její použití v intuitivním podnikání je silná káva pro někoho kdo ví, o čem zde hovořím. Od narození naše mozky rozdělují zkušenosti a informace podobné komplikovanému systému organizace. Mozek skladuje stávající znalosti do samostatných souborů a při příjmu nových dat prohledává uložené soubory hledající podobné informace. Po nalezení zápisu se nové informace spojí se stávajícími znalostmi a vytvoří tak novou myšlenku. Tento proces, nazvaný inteligentní paměť, je základem pro vytváření kreativních průlomových myšlenek.

Hledání a kombinování je také intuice. Oba jsou nezbytné pro všechny druhy myšlení. Dokonce i matematický výpočet vyžaduje například intuici, aby si vzpomněl na dříve naučené symboly a vzorce, aby je mohl aplikovat na problém. Když se kousky informací hladce vynoří, ve známých vzorech, ani si neuvědomujete, že se to stalo. Když se spousta různých kousků spojí do nového vzoru, cítíte to jako záblesk vhledu.

Situace, kdy se podnikatelé nejvíce spoléhají na intuitivní inteligenci zahrnují:

Krize

Když je vyžadována rychlá reakce a není čas jít přes úplný racionální proces analýzy. Je to moment, kdy sbíráte veškeré informace, a to i takové, které nejsou na bázi vašeho rozumového myšlení.

Rychlá změna

Když se faktory, na kterých se rozhodujeme rychle mění, bez jakéhokoli varování. Změna za změnou a možnost zapojení rozumu je omezené, není dostatek prostoru, přichází potřeba jiného pohledu.

Chaos

Když je problém nebo výzva špatně konstruována a mění se do vzorů, kterým nelze rozumět. Necháme bloudit naši mysl, aby poskytla skrze chaos jasné světlo.

Protichůdnost

Když je třeba uvažovat o faktorech, které je třeba zvážit, aniž by to znělo protichůdně. Pomáhají lídrům rozšiřovat jejich intuitivní inteligenci a rozvíjet větší důvěru v jejich vhledu.

Jak rozvíjet intuitivní podnikání

Věnujte se přítomnosti

Staňte se duševně klidnými a rozvíjejte své oko duševního rozpoložení. Jak jste možná viděli mistra bojových umění soustředit se mentálně, odpojit se od emocí dané situace. Odpojte se od veškerého hluku a hlasů, buďte klidní a pozorujte. Buďte uvnitř sebe sama. Poslouchejte sami sebe. Pozastavte vaše posuzování. Neanalyzujte a ani se nepokoušejte porozumět. Pozorujte ticho. V krizi to lze udělat během několika vteřin. Je to výchozí bod pro zapojení celého vašeho mozku. Je to příležitost pro váš dar intuice.

Vnímejte celý obraz

Staňte se samostatným pozorovatelem situace a vnímejte velký obraz. Vystupte z prostoru problémů do jiného patra nebo na balkon a podívejte se na situaci z jiné vyvýšené nebo změněné perspektivy. Podívejte se, co se stalo dříve. Připomeňte si z historie, co jste četli a možná jste na to již zapomněli. Ve skutečnosti je to všechno uloženo ve vaší paměti. Buďte zvědaví. Uvažujte o problému ve všech různých perspektivách. Tyto vnitřní konverzace stimulují kreativní činnost. Pozorování jedné oblasti, generuje zájem o další a objeví se řetězová reakce vhledu. Teď je celý mozek aktivně zapojen.

Jasný cíl

Vaším záměrem se stává určitý filtr, jímž sledujete situaci. To poskytuje soustředění a pomáhá přiblížit pár věcí, které jsou nejdůležitější. Čím jasnější a rozhodnější je váš záměr, tím rychlejší a spolehlivější bude vhled, který bude následovat. Ve vedení klademe velký důraz na rozvoj jasnosti účelu a cíle. To vyžaduje hlubokou reflexi o vaší vlastní pravdě o sobě, kam se vydáváte a proč tam směřujete.

Vaše hodnoty

Vědomě nebo nevědomě jsou všechny volby a rozhodnutí řízeny tím, čeho si na sobě nejvíce ceníte. Čím jasnější jste ve vašich hodnotách a principech, které vás vedou, tím rychlejší a spolehlivější bude vaše rozhodování a výběr. Tam, kde skončíte v jakékoli situaci v životě, bude nakonec určeno, jaké volby si vyberete, takže podrobné zkoumání hodnot je vaší nejdůležitější prací, kterou může vůdce udělat pro přípravu správných rozhodnutí.

Rozhodování intuicí je stále více vnímáno jako životaschopný přístup v dnešním podnikatelském prostředí. Intuice může být prospěšná v určitých scénářích a někdy může být k dispozici primární rozhodovací přístup. Přesto v různých rozhovorech, které mám s mými klienty, jen málokdo opravdu chápe a rozumí, jak intuice skutečně funguje, kdy jí důvěřovat a kdy má být na pozoru a jak jí využít pro úspěch ve svém podnikání.

„A především mějte odvahu následovat své srdce a intuici. Ty už totiž vědí, čím ve skutečnosti chcete být. Všechno ostatní je podružné.“  Steve Jobs.

Photo by v2osk on Unsplash
Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Od roku 2010 pomáhám podnikatelům, českým firmám i mezinárodním společnostem dostat z týmů ty nejlepší výkony. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem.

Hodnocení článku (0)

Tento článek zatím nemá žádné recenze.

Nejlepší pracoviště jsou: „Flexibilní pracoviště“

Pandemie v řadě podniků vyvolala skutečnou debatu o tom, jaký druh práce se je vlastně efektivní. Mnohé podniky přijímají flexibilní a hybridní formy práce, ale...

Už máte svého interim manažera?

Interim manažeři, dočasní pracovníci chcete-li, jsou pohotoví a agilní, mají schopnost rychle přejít na náročnou pracovní pozici a rychle vyhodnotit aktuální situaci, ale nejen...

Šest pravidel produktivity dle Elona Muska

Tento uniklý dokument obsahuje doporučení Elona Muska svým zaměstnancům ve firmě Tesla. Email by odeslán zaměstnancům společnosti Tesla s tím, že jim doporučuje 6 pravidel...

Jak bude vypadat budoucí leadership?

Obchodní prostředí se nepochybně mění. I když některé aspekty vedení, jako je stanovení vize a realizace strategie, zůstanou zachovány. Budoucí manažeři budou muset mít...

Pro změnu civilizace potřebujeme nový leadership

Snad se neleknete, že jsem přeskočil z tématu firem a podniků hned do největšího měřítka jakým je sama civilizace, ale k tomuto článku mě donutilo mé...

Chcete vyšší výkon podniku? Objevte Pygmalion efekt

Pygmalionský efekt - Rosenthalův efekt a Golemův efekt jsou dva zajímavé psychologické jevy, které můžeme také zaznamenat na dnešních pracovištích. Říká se, že očekávání...

Jak pracovat s konflikty mezi zaměstnanci?

Množí se nedorozumění a roste napětí a stres. Vzniká konflikt. Drobné nedorozumění mezi spolupracovníky může přerůst ve větší nebo obrovský problém. Mnohokrát si však...

České firmy neumí povyšovat a kumulují funkce

Nejlepší pracovník v oboru není vždy nejlepším profilem na manažera! Koho tedy váš podnik povýší? Je to jednoduché, protože jediná cesta, kterou dnešní české podniky...

Být lepší lídr! Jaký styl vedení si vybrat?

Vedení – leadership je nedílnou součástí každé organizace, firmy nebo podniku a mělo by se také neustále vyvíjet, není to tedy něco, co je...

Servant leadership. Vůdcovství pro dnešní generace

V rámci přečtení dnes již více než tisíce článků a studií, včetně stovek knih na téma vedení a managmentu můžu s jistotu prohlásit, že...

Krizi překoná pouze podnikatelská odolnost

Důvodem, proč je dnes pojem resilience aktuálním tématem, je skutečnost, že někteří podnikatelé se vzdávají, zatímco jiní navzdory všemu nadále přežívají, zatímco se potýkají...

Jak nakopnout produktivitu vaší firmy?

Vedoucí pracovníci se vždy snaží zvýšit produktivitu zaměstnanců a samozřejmě někteří z nich se snaží zvýšit i tu vlastní. Až příliš často se však tato...

Co hledáte:

Nejnovější články

Je tu nový design řízení: Hybridně – flexibilní model

Pokud si myslíte, že hybridní modely práce nefungují, pravděpodobně...

Nejlepší pracoviště jsou: „Flexibilní pracoviště“

Pandemie v řadě podniků vyvolala skutečnou debatu o tom, jaký...

Když jde chlap na pohovor…

Pokud si na pohovor na pozici vedoucího sdružení vlastníků...

Propusťte manažery. Manažery nebereme, šetříme!

Školení zaměstnanců na HR manažery je o 76 %...

Exkluzivní
přístup
k článkům

Vyberte si předplatné

Top články týdne

Pozor na slepou uličku kariéry – Dead-end job!

Nepochybně, když rozečtete tento článek tak zjistíte, že se...

Přichází rekonstrukce pracovních míst!  

Je třeba rekonstruovat pracovní místa. Musíme nahlížet na zaměstnance...

Předsudky u pohovoru. Největší přešlap personalistů?

Sám jsem se s tímto setkal na několika prvních...

SMART metoda je mrtvá, teď je tu FAST

Podle nedávného průzkumu si zaměstnanci ve většině organizací stanovují...

Duše organizace. Má vaše firma duši?

Když se dáte do hledání slov jako je „duše...

Top články

Generace X Y Z. Rozumíte generacím? Čím a jak je oslovit?

Připravil jsem pro vás náhled nad generacemi X Y...

Co takhle založit si personální agenturu?

Personální agentura je po obchodní stránce celkem bez překážek,...

10 vlastností, které musí mít dobrý manažer nebo šéf

Skvělé manažerské řízení je nezbytné pro fungování vaší společnosti,...

KPI v personalistice, co můžeme měřit?

KPI Key Performance Indicator zkratka definuje tzv.klíčový ukazatel výkonu...

Máte strach nebo cítíte úzkost z práce

Vlastní vypořádání se s úzkostí a strachem v práci...