Špatný nábor zaměstnanců vás přijde na statisíce, nevěříte?

572

Jak jistě víte, neděje se to pouze v České republice, ale třeba i v Německu nebo Velké Británii, kde se tato situace stále opakuje a o čem je řeč? O špatném náboru. Dvě firmy z pěti mají zkušenost se špatným náborem, a to znamená nejen to, že nepřijaly do svých týmů správné kandidáty, ale s tím i spojené náklady.

Šokující zjištění je to, že zaměstnavatelé zcela podceňují finanční důsledky chybného náboru

Chybný a špatný nábor zaměstnanců

V aktuální zprávě bylo zjištěno, že více než 80 % manažerů s rozhodovací pravomocí připouští, že jejich firma udělala špatný nábor a že 40 % zaměstnavatelů přiznává, že jejich proces náboru a posuzování kandidátů se musí ihned zlepšit. 35 % majitelů firem se domnívá, že chyby při náboru nemají nic společného s jejich podnikáním, kdy ve skutečnosti špatný nábor manažera s platem 50 000,- Kč může firmu přijít minimálně až na 400 000,- Kč. Znám ze své praxe případy, kdy se jednalo i o milionové částky, protože zaměstnanci přišli z konkurenční firmy a odešli s novým know-how.

Institut rodinných firem
Další článek:  Značka: Hledáme dokonalého kandidáta

S čím je v rámci nákladů na špatný nábor počítat? Jedná se o vícenáklady, které jsou spojené se špatným náborem a zahrnují zbytečné peníze na školení, pracovní místo, pomůcky, nástroje a stroje, vozový park, ztráta produktivity, zvýšený obrat personálu, mentoring atd..

Nesprávný a neefektivní nábor zaměstnanců

Schopnost správného a efektivního náboru je ještě důležitější v době ekonomické nejistoty nebo slábnoucí poptávky, protože podniky potřebují zajistit, že zkrátka nebudou plýtvat penězi. Dnešní výpočty nám ukazují, že podniky v České republice, Polsku, Německu a Velké Británii každoročně plýtvají miliardami kvůli chybám ve svém náboru.

Šokující zjištění je to, že zaměstnavatelé zcela podceňují finanční důsledky chybného náboru, nemají zájem se učit a zlepšit. Obecně nábor zaměstnanců se považuje za „disciplínu“, kterou ovládá ve firmě téměř každý, a tak firmy nepovažuji tuto oblast za nějak problematickou a stojící za pozornost.

Jak mohou dnešní zaměstnavatelé zavést správný proces výběru zaměstnanců s cílem minimalizovat riziko a zlepšit svůj výkon?

Nábor zaměstnanců, je jedním z nejdůležitějších aspektů růstu podnikání, ale může být pro firmu, také jeden z nejdražších, pokud je špatný, neefektivní a chybný. Na dnešním těžkém a konkurenčním trhu práce existuje boj o každý talent a zaměstnavatelé potřebují pomoc při navigaci v terénu = trhu práce.

Další článek:  Tipy pro interview. 50 let praxe z interview Nicka Hewerse

Mým posláním je pomáhat nalézat správné lidi a udržet je v organizacích. Firmy a organizace potřebují růst a k tomu je třeba správných a vhodných zaměstnanců.

- Reklama -