Pátek, 24 června, 2022

Máte strach nebo cítíte úzkost z práce

Vlastní vypořádání se s úzkostí a strachem v práci může často vypadat jako velice obtížný úkol. S tématem úzkosti a strachu se setkávám téměř každý týden při auditových rozhovorech, při řešení pracovních problémů koučovaných a možná by bylo dobré se tomuto tématu věnovat více, už proto, že se jedná o čím dál více frekventovaný jev.

Fóbie z práce a strach z nové práce

Klienti úzkost a vůbec negativní projevy a emoce v práci popisují jako stavy, kdy se cítí významně hůře, nervózně a nejistě před jakoukoli významnou událostí a někteří jsou již v takovém stavu, že toto prožívají při jakékoli události. Bezesné noci, pocity neklidu a strachu, to vše může úzkostná porucha brzy vyvolat. Jsem profesionál a samozřejmě za dobu mé praxe vím, co je ještě v mé kompetenci a co již patří do kompetence psychologů a psychiatrů.

- Reklama -Institut rodinných firem

Je jasné, že pokud se jedinec těmto signálům patřičně nevěnuje, může to vést celé ke stavu, kdy se musí z pracovního a někdy i osobního života zcela stáhnout.

Nejdříve je dobré se ale podívat na samotný začátek. Možná to pro vás bude zcela normální věc, ale většina zaměstnanců svůj počáteční signál popisuje jako pocit, kdy jim začíná vadit tlak, který je na ně vyvíjen a někdy to může být i nevhodný stav a myšlenkový postoj, který se jim postupně opakuje.

Další článek:  Poškozená značka zaměstnavatele? Jak na to?

Panický strach z práce

Má role jako člověka pohybujícím se mezi lidmi denně, je spíše tyto věci identifikovat a být nápomocen v jejich řešení. To, co se dá definovat, jako soubor znaků začínajícího strachu a úzkosti v zaměstnání jsou následující: Od začínajícího neklidu a vnikajícího pocitu strachu, přes pocit podráždění a nedostatku koncentrace. Jsou známy i další znaky, jako je zvýšená únava, nadměrné pocení, bolesti hlavy, nechutenství, ale také zvýšený srdeční tep a problémy se spánkem. Zajímavá jsou data ze studií.

Studie o stresu na pracovišti

Zaměstnanci říkají, že stres a úzkost ovlivňuje jejich výkonnost na pracovišti 56 %, dále vztahy s kolegy 51 %, kvalita jejich práce 50 % a také vztahy s nadřízenými 43 %. Během času mimo práci, více než tři čtvrtiny respondentů říkají, že stres zasahuje i do jejich osobního života, zejména u mužů a to u 83 % oproti 72 % u žen.

Hlavní tvůrci stresu jsou časové termíny a lhůty 55 %, mezilidské vztahy 53 %, personální management 50 % a řešení problémů, které vznikají 49 %. To jak se muži a ženy vyrovnají se stresem z práce je různý: 31 % spotřebovává více kofeinu, 27 % kouří, 25 % častěji cvičí, 23 % sáhne pro lécích na předpis a 20 % situaci řeší alkoholem.

Studie o úzkostných poruchách

Zaměstnanci s úzkostnými poruchami bojují se svými příznaky různými způsoby. Užíváním léků na předpis 52 %, délkou spánku 50 %, 39 % větší spotřebou jídla, 38 % diskuzí s rodinou a přáteli a 37 % vyhledá odbornou pomoc s profesionálem.

Další článek:  Jak na vaši novou kariéru!

Jak čelit strachu a úzkosti z práce

To, co se v mé práci osvědčilo je následující a je nutné vždy zvážit, zdali se člověk nachází ve stavu, kdy lze těmito kroky ještě situaci zvládnout. Je to také o vnitřní síle, vůli, podpoře nejbližších a odborné pomoci.

Změna

Když se věci začnou dostávat víceméně mimo standardní kruh a je patrné, že již nějaké příznaky máme, je nutné se zastavit a udělat určitý předěl, mezi minulostí a naším aktuálním stavem. Jedním z prvních kroků, je opustit na nějaký čas svůj pracovní stůl, pracovní místo nebo cokoli, co se jmenuje práce a udělat pauzu. Mít možnost odpojit se od práce a uvědomit si sám sebe a mít možnost vypořádávat se s tlakem a stresem a identifikovat ho.

Duševní hygiena

Upřímně, již se mi na toto téma hodně lidí pousmálo, ale já se stále potvrzuji v tom, jak důležité téma to je a jako hloupé je si myslet, že tuto dobu a tlak, který je na nás vyvíjen zvládneme bez další techniky. Metody dýchání, cvičení, meditace, jógy, odborné diskuze a péče, jsou silnými pomocníky s bojem s úzkostí a strachem.

Naše schránka

Je jasné, že jsou věci, které tyto stavy ještě dokáží podpořit, jako je nesprávná životospráva, nevyvážená strava, alkohol, nedostatek spánku, žádná fyzická aktivita atd. Nesmíme také opomenout téma vztahů, kdy je pro zvládání těchto stavů důležité mít silné vazby na lidi, kteří vás podpoří a budou s vámi sdílet vaše problémy, budou vám správnou oporou.

Další článek:  Máte své Ikigai, máte pro co žít?

Vím, že se mi to hezky říká, když máme řešit naši ekonomickou situaci a potřebujeme se uživit a mezitím nám došla energie a síla. Odpovídám na to vždy stejně, peníze za zdraví nestojí a každý problém má své řešení. Možná bude třeba někde významně ustoupit ze svých vybudovaných pozic. Možná bude někde třeba významně omezit a předefinovat své kariérní cíle a možná naposled bude třeba někde snížit svůj standard a úroveň na tolik, aby bylo možné se s touto situací vypořádat.

Jsme na prahu doby, která nás bombarduje informacemi, názory, postoji, propagandou, očekáváními, prezentacemi, reklamami a dalším informačním balastem. Horší se mezilidské vztahy, dochází nám čas, nemáme trpělivost a vytrvalost, jsme v opratích finančních, bankovních a korporátních lídrů. Jsme poháněni různými touhami, potřebami a někdy toto vše vede k jednomu, zastavení se a uvědomění si, že toto není správná cesta, toto není náš cíl, naše téma, takto nebudeme již dále žít a přežívat.

Další odborné zdroje:

Další články

Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Jsem poradce pro rodinné firmy a podniky. Objevuju skrytý potenciál rodinných firem a rodinných podniků. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem.

Proč se tolik neschopných mužů stává manažery?

Pokud chceme zlepšit úroveň kompetencí lidí ve vedoucích pozicích, musíme zlepšit své vlastní kompetence pro jejich posuzování a výběr, zejména pokud se jedná o...

Hledáte práci? Bez tekoucí vody, internetu, mobilu a v zimě?

Aby můj blog nebyl stále tak vážný, musím to tu trochu provětrat něčím odlehčeným. Pokud hledáte novou práci, nejvzdálenější pošta na světě každoročně přijímá...

Proč roste poptávka po outsourcingu náboru zaměstnanců?

„Ne supra crepidam sutor iudicaret“ teda jednodušeji „Ševče, drž se svého kopyta“, bych zvolal. Každý by měl dělat to, co umí nejlépe, některé věci...

Od náborového marketingu po marketingovou značku zaměstnavatele

Náborem se zabývám od získání mé licence od MPSV v roce 2010. Za tu dobu se tato oblast poměrně významně posunula. Začínalo se s požadavkem na...

Předsudky u pohovoru. Největší přešlap personalistů?

Sám jsem se s tímto setkal na několika prvních pracovních pohovorech, když jsem vstupoval na trh práce, následně jsem absolvoval už jako náborář různá...

Nejde vždy pouze o výplatu!

Globální studie designu ukazuje, že kreativci aktivně upřednostňují účel před ziskem. Pro některé pracovní pozice je to zcela nemyslitelné, ale pro kreativce ano. Jde...

Pozor na slepou uličku kariéry – Dead-end job!

Nepochybně, když rozečtete tento článek tak zjistíte, že se do tohoto místa dostal téměř každý, možná v něm i někdo aktuálně je, možná se do...

Jak řídit vlastní stres? Management stresu

Management stresu představuje různé techniky, ale také postupy cílené na vypořádání se s vlastním stresem. Jedná se o celkovou schopnost identifikovat stresory, ovládnout různé metody...

Nestaňte se Homo Hygienicus

Přiznám se, že tuto knihu jsem si koupil kvůli rozhovoru s Matthiasem Burchardtem, který mě oslovil svým způsobem, jakým zachycuje dnešní dobu. Dá se říct,...

Nejnovější články

Současná toxická politická kultura

Když jsem poprvé zaregistroval to, jakým způsobem se některá...

Stav globálního pracoviště 2022

V rámci zprávy o stavu globálního pracoviště nám společnost...

Body shaming v práci. Šikana kvůli vzhledu

Body shaming – pojem, který znamená to, že jsou...

Top články týdne

Nové manažerské role v post-pandemickém světě práce

Efektivní manažerské vedení v tomto novém světě vyžaduje nové...

Body shaming v práci. Šikana kvůli vzhledu

Body shaming – pojem, který znamená to, že jsou...

Vyšetřování na pracovišti? Když je firma detektiv

Vyšetřování ve firmě může být vyžadováno v reakci zaměstnavatele...

Došla vám motivace? Teď nemůžete odejít…

Musím vám ukázat další objev na poli tvorby seriálů...

Top články

Generace X Y Z. Rozumíte generacím? Čím a jak je oslovit?

Připravil jsem pro vás náhled nad generacemi X Y...

Co takhle založit si personální agenturu?

Personální agentura je po obchodní stránce celkem bez překážek,...

10 vlastností, které musí mít dobrý manažer nebo šéf

Skvělé manažerské řízení je nezbytné pro fungování vaší společnosti,...

KPI v personalistice, co můžeme měřit?

KPI Key Performance Indicator zkratka definuje tzv.klíčový ukazatel výkonu...

6 tipů pro váš personální marketing

Získávání a udržení výjimečných zaměstnanců není snadný úkol. V...