Stress management. Tichý zabiják firem se jmenuje stres

904

Věděli jste, že jeden ze čtyř zaměstnanců v roce 2017 odešel z práce kvůli stresu? Navíc, více než 60 % pracující populace ve Velké Británii uvedlo, že pracovní stres významně ovlivňuje jejich spánek, takže se cítí fyzicky a mentálně neschopní plnit své pracovní povinnosti obvyklým způsobem. To jsou některé znepokojivé statistiky z nedávného průzkumu v Anglii, dle trendů to může být obdobné i v České republice.

„58 % lidí přiznalo, že navštěvují práci navzdory tomu, že trpí stresovými příznaky a více než polovina pracující populace přiznává, že pociťuje nátlak svého zaměstnavatele, aby se v případě nemoci rychle vrátila do práce.“

Vše začíná pomalu a nevýrazně, postupným budováním stresu souvisejícího s prací, který časem začne mít významný dopad na pracovní stránku zaměstnance a hned poté i mimo ni. Vše to vede k dalšímu stresu, což vede ke snížení produktivity, zvýšené míře absence a dalším vyústěním, jako je třeba odchod zaměstnance.

„25 % zaměstnanců využilo své pracovní volno v důsledku řešení aktuální psychické nepohody a stresu.“

71 % respondentů této studie tvrdí, že necítí jistotu ve své práci a obává se ztráty materiálního zabezpečení. Jejich společnost nenabízí žádnou podporu nad rámec zákonem stanovených nemocenských dávek a další nemají finanční rezervy. Splátka hypotéky, leasingu nebo půjčky, pak působí jako značný stresový faktor.

TIP:  7 klíčových faktorů angažovanosti zaměstnanců

Co může zaměstnavatel dělat, aby zlepšil spokojenost zaměstnanců a snížil stres ve firmě?

Nahlédněte dovnitř společnosti

Jako zaměstnavatel, majitel nebo manažer může váš systém práce značně přispívat ke tvorbě nezdravých návyků, jako je například dlouhá pracovní doba, náročná pracovní doba, měnící se pracovní doba, zanedbávání a vynechávání přestávek, nemožnost klidu na pauzu na oběd apod. Chvilku se zamyslete a přemýšlejte o tom, jaké podmínky nabízíte svým zaměstnancům. Snažte se prosazovat zdravý životní styl tím, že začnete hlídat čas. Známe již celou řadu průzkumů, které potvrzují, že pravidelné přestávky zlepšují náladu a zvyšují skutečnou produktivitu práce. Navíc, pokud věnujete pozornost vaší vlastní pohodě, je pravděpodobné, že zmírníte dopad pracovního stresu.

Vzdělávejte své týmy

Pokud jeden nebo více z vašich týmů trpí stresem nebo máte určité náznaky psychické nepohody, je důležité popsat to, jaká jsou ta varovná znamení, která je třeba sledovat a jak tyto situace ve svých týmech zvládnout. Tyto informace mohou být nesmírně cenné. Některá jednoduchá školení mohou liniovým manažerům pomoci včas odhalit možné problémy, což znamená, že je možné je řešit a vyřešit dříve, než situace nabere jiný směr. Vzdělávání v této problematice povede k vyšší spokojenosti zaměstnanců, ale i pozitivním změnám v morálce, produktivitě a kdo ví, že byste se v tomto procesu mohli dokonce naučit něco o sobě.

TIP:  Jak řešit problémy v rodinné firmě?

Vytvořte stress management

Existuje řada technik, které mohou být neocenitelné pro spokojenost vašich zaměstnanců. Nejenže může pomoci zabránit nemoci spojené se stresem, můžete také očekávat zvýšenou efektivitu a produktivitu, zvýšenou morálku, méně absencí a nižší fluktuaci. Školení nebo workshopy o prevenci vyhoření až po specifická cvičení s důrazem na duševní pohodu zaměstnance. Všechny tyto programy zaručují zlepšení pohody vašeho pracoviště.

Nepodceňujte stres ve svých firmách. Je to tichý zabiják produktivity, efektivity a odchodu klíčových lidí z vaší společnosti. Jestli máte stresové prostředí vám může zajistit zpětná vazba, třeba z personálního auditu nebo průzkumu spokojenosti zaměstnanců. Obraťte se na nás.

- Reklama -