Manažerské řízení | ManagementTady respekt nečekejte, jste ve špatném oboru!

Tady respekt nečekejte, jste ve špatném oboru!

Cítí se vaši zaměstnanci respektováni? Respekt je klíčovým tématem firemní kultury.

Sdílejte

Respekt v zaměstnání

Mohu vám s jistotou potvrdit, že nejlepším ukazatelem hodnocení firemní kultury firmy je to, zda se její zaměstnanci cítí být ve své práci respektováni. Respekt je nejen nejdůležitějším faktorem, ale z hlediska své důležitosti stojí vysoko nad ostatními kulturními prvky organizace. Respekt je významně důležitější prvek firemní kultury, než je tomu o ostatních oblastí hodnocení.

Zaměstnanci v mé personálně auditové praxi popisují, že jsou někdy ponižováni, že jsou považováni za kolečka v soukolí nebo se cítí být pouze číslem, že jim jsou věci vysvětlovány jako dětem nebo, že jsou označováni za různé věci. Ano, zklamu vás i v dnešní době se tyto věci dějí a neděje se to pouze u dělnických pozic, ale i u THP pozic. Ještě smutnější je fakt, že to často slyší z úst majitelů nebo majitelek nebo z doslechu.

Tyto soudy, očernění, zlehčování, ponižování patří bohužel k praxi všech firem. Mají poměrně solidní dopad na odchody lidí z firem. Jakmile je totiž nerušena důvěra mezi lidmi v zaměstnání, následné kroky jsou jasné. Zaměstnanci opouští své manažery nebo kolegy, práce samotná je pro ně obvykle silnou motivací.

Respekt dle oboru

Úcta k zaměstnancům se liší podle odvětví. V oborech s vysokým podílem odborných a technických pracovníků se zaměstnanci méně často zmiňovali o respektu ve srovnání se všemi odvětvími.  Oblasti jako jsou technologické firmy, softwarové inženýrství, investiční firmy a manažerské poradenství jsou v pozitivním skóre poměrně vysoko. Možná to souvisí také s tím, že nejsou v tak intenzivní komunikaci s koncovým zákazníkem. Tempo práce může být konstantní a také vystavení se stresu může být v průměru.

Respekt ve firmě a zaměstnání
Respekt ve firmě a zaměstnání CultureX

Pravděpodobně také tyto firmy více investují do oblastí komunikace a rozvoje měkkých dovedností. Logicky se nabízí i úroveň vzdělání, ale zase naopak to charaktery jednotlivců ne vždy ovlivní.

Problematické jsou oblasti u dočasných bister, restaurací, obchodů s potravinami a specializovaných maloobchodů, zde se pracovníci častěji zmiňovali o respektu a hovořili o něm v negativním smyslu než zaměstnanci v ostatních odvětvích. Lokální pobočky bank a pojišťoven, rychlá občerstvení, hotely, logistické a skladovací firmy, obchody s potravinami.

Častý kontakt se zákazníkem, dlouhé směny, náročnější prostředí na hygienu, frekventovaná práce s lidmi a další náročnější oblasti na komunikaci dělají z těchto pracovních míst, dalo by se říct centra pro snížený respekt, což je smutné.

Jak zaměstnanci mluví o respektu

Tento graf ukazuje rozdíly v tom, jak zaměstnanci hodnotí respekt v kultuře své společnosti v 37 odvětvích. V odvětvích s vysokým podílem odborných a technických pracovníků zaměstnanci méně často zmiňovali respekt (vodorovná osa) a kladněji jej hodnotili (svislá osa). To kontrastuje s odvětvími s velkým počtem zaměstnanců v první linii, kde pracovníci častěji zmiňovali respekt (vodorovná osa) a negativněji jej hodnotili (svislá osa).

Co dělat s tématem respektu ve firmě?

  1. Začnu tím nejtěžším, zaměstnanci se musí začít cítit respektováni. Pravděpodobně budete muset jako majitel zasáhnout do chování vašich manažerů a nastavit zásady pro změnu chování, a to možná až do písemné formy.
  2. Možná bude třeba mít ve firmě jiné druhy manažerů, tzv. podporujících manažerů. Manažeři pomáhají zaměstnancům dělat jejich práci, reagovat na požadavky, vyhovět individuálním potřebám zaměstnanců, nabízet povzbuzení a být jim zády, jako opora.
  3. Definovat hodnoty podniku. Jednání vašich vedoucích bude muset být v souladu s definovanými hodnotami organizace.
  4. Nabízí se možnost zbavit se toxických manažerů. Jedná se o takové manažery, kteří ve vaší firmě systematicky vytvářejí toxické prostředí.
  5. Etika ve firmě bude vaším dalším heslem. Omezení neetického chování. Neetické jednání musí být včas zastaveno a následně definováno jako nežádoucí pro ostatní.
  6. Naučte se motivovat. Zdravé posouzení všech benefitů poskytovaných zaměstnavatelem zaměstnanci, transparentní a pro všechny dosažitelné.
  7. Nabídněte prostor pro učení a rozvoj. Dobré, ale především efektivní a uchopitelné nastavení kariérních příležitostí zaměstnanců k formálnímu a neformálnímu učení.
  8. Snažte se zajistit bezpečí. Podpora ve vnímaní jistoty zaměstnání, omezení strachu z propouštění, krize, pandemie, automatizace atd. Zaměstnanci se musí u vás cítit bezpečně.

Zdroj grafu: https://culturex.com

Kniha Firma jsou lidé
Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Od roku 2010 pomáhám podnikatelům, českým firmám i mezinárodním společnostem dostat z týmů ty nejlepší výkony. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem a autorem knihy „Firma jsou lidé, lidé jsou síla!“

Vaše hodnocení a recenze článku

Hodnocení článku

Přehled hodnocení článku (0)

Tento článek zatím nemá žádné hodnocení.
Vložit příspěvek do záložek
Přečíst později

Odebírejte novinky, články, podcasty, kurzy a přednášky

Aktuální články

Podcast

Témata článků

Další články