Tradiční management musí skončit, aby práce zase bavila

1306

Proč se lidé v práci cítí tak mizerně a nezapojeně? Protože dnešní podnikání je stále více a stále závratněji komplikované – a tradiční pilíře managementu jsou zastaralé, říká Yves Morieux. Takže, jak říká: „Manévrování králičí norou vzájemných propojeností zůstává na jednotlivých zaměstnancích.“ Ve své energické řeči Morieux nabízí šest pravidel „chytrého zjednodušení“. (Pravidlo jedna: Pochopte, co vaši kolegové skutečně dělají.)

Přečtěte si také: Firemní kultura aneb když ryba smrdí od hlavy…

Šest pravidel zjednodušení, když se práce stává složitou

Abychom se vyrovnali se složitostmi, zlepšili nový systém, vytvořili jsme to, co nazýváme přístupem chytré jednoduchosti na základě jednoduchých pravidel. Jednoduché pravidlo číslo jedna: Pochopte, co jiní dělají. Jaká je jejich skutečná práce? Musíme jít nad rámec škatulek, nad popisy práce, pod povrch vnějšího obalu, pochopit jeho skutečný obsah. Já, návrhář, když dám drát sem, tak vím, že to bude znamenat, že budeme muset vyndat motor, abychom se dostali ke světlům. Za druhé, musíte znovu uplatnit integrátory.

TIP:  Jak na vaše EVP Employer value preposition – zaměstnavatelskou hodnotovou propozici?

Přečtěte si také: HR management malé firmy. Jak vám to jde se zaměstnanci?

Příliš mnoho vrstev

Integrátoři nejsou prostřední oddělení, jsou to manažeři, stávající manažeři, které posílíte tak, aby měli sílu a zájem donutit ostatní spolupracovat. Jak můžete posílit vaše manažery jako integrátory? Odstraněním vrstev. Když existuje příliš mnoho vrstev, lidé jsou příliš daleko od akce, proto potřebují ukazatele KPI, matrix, potřebují chabé náhražky reality. Oni realitu nechápou a dodávají komplikovanost matrixu ukazatelů KPI.

Stále více pravidel a omezení

Odstraněním pravidel – čím větší jsme, tím více budeme potřebovat integrátorů, proto musíme mít méně pravidel, a tím větší mocenský prostor pro manažery. A děláme opak – čím větší jsme, tím si vytváříme více pravidel. A skončíme s bichlí pravidel velikosti Encyclopedie Britannica. Potřebujete zvýšit množství energie tak, abyste mohli všem umožnit použít svůj vlastní úsudek, svoji inteligenci.

Přečtěte si také: Manažerské zásady Jacka Welche

Musíte rozdat lidem více karet tak, aby měli množství karet potřebné k podstoupení rizika spolupracovat, k vystoupení z izolace. Jinak se stáhnou. Odpojí se. Tato pravidla pocházejí z teorie her a organizační sociologie. Můžete zvětšit stín budoucnosti. Vytvořit smyčku zpětné vazby, které vystaví lidi důsledkům jejich činů. To je to, co udělala automobilová společnost, když viděla, že pan Opravitelnost nemá žádný vliv.

TIP:  10 vlastností skvělých zaměstnanců?

Řekli konstruktérům: Od teď za tři roky, až bude na trh uveden nový vůz, budete přemístěni do sektoru péče o prodaná auta a budete odpovědní za záruku, a jestli vybuchne, vybuchne vám do obličeje. (Smích) Mnohem působivější než 0,8 procenta odškodnění.

Je potřeba odměňovat

Také potřebujete zvýšit reciprocitu, vymazáváním vyrovnávacích pamětí, které nás činí soběstačnými. Když vymažete tyto vyrovnávací paměti, budete mě držet za nos, a já vás za ucho. Budeme spolupracovat. Odstraňte druhou televizi. V práci existuje mnoho druhých televizorů, které nevytvářejí žádnou hodnotu, jen poskytují dysfunkční soběstačnost.

Přečtěte si také: Tyto lídry potřebujete ve své organizaci

Je třeba odměňovat ty, kteří spolupracují a obviňovat ty, kteří nechtějí spolupracovat. Generální ředitel společnosti Lego Group, Jorgen Vig Knudstorp, má skvělý způsob, jak to udělat. Říká totiž, na vině není neúspěch, ale neschopnost pomoci nebo o pomoc požádat. To mění vše. Náhle je to v mém zájmu, být transparentní ohledně mých skutečných slabin, mých skutečných prognóz, protože vím, že mě nebudou vinit, když selžu, ale když nepomůžu nebo nepožádám o pomoc.

TIP:  Tvořivost v podnikání. Jak vytvořit kreativní firmu?

Tohle je bitva podnikatelé

Když toto uděláte, bude to mít mnoho důsledků na organizační design. Přestanete kreslit rámečky, tečkované čáry, plné čáry; podívejte se na jejich souhru. To má mnoho důsledků na finanční politiku, kterou používáme. Na postupy v řízení lidských zdrojů. Když to uděláte, můžete zvládnout komplexnost, novou komplexnost podnikání, bez komplikací.

Přečtěte si také: 10 vlastností, které musí mít dobrý manažer nebo šéf

Vytvoříte větší hodnotu s nižšími náklady. Současně zlepšujete výkonnost a spokojenost v práci, protože jste odebrali společnou příčinu a zabránili oběma komplikacím. Tohle je vaše bitva, podnikatelé. Skutečná bitva není proti konkurentům. To je nesmysl, velmi abstraktní. Kdy se setkáme konkurenty, abychom s nimi bojovali? Skutečná bitva je proti sobě samým, proti naší vlastní byrokracii, naše komplikovanosti. Pouze vy můžete bojovat, vy to můžete udělat.

- Reklama -