Temná strana sociálních sítí pro uchazeče, ale i zaměstnavatele

581

Kdy jste si naposledy všimli něčeho nevhodného na sociálních sítích. Hejtování, zneužití, urážky, zesměšnění nebo rasové útoky v posledních 24 hodinách, není přece nic neobvyklého. O to silněji jsem si toho všiml v období konání voleb 2016. Toto dnes zcela běžné chování je na sociálních sítích „běžnou normou“ a všichni to často musíme vnímat, i když nechceme.

„Špatná reputace firmy prodraží Váš nábor minimálně o 10%“

Někteří věří, že sociální média a jednotlivé stránky selhávají a nedaří se jim řešit dlouhotrvající problém. Jon Ronson tvrdí, že i přes nějaké symbolické zákazy je na tom nejhůře síť Twitter, která dělá velmi málo proti těmto útokům. Ronson také tvrdí, že i Facebook započal omezovat určitý obsah, i když ne vždy zcela efektivně.

Když se poškozuje zaměstnanecká značka

Lisa De Bonis, výkonná digitální ředitelka agentury Havas v Londýně, říká, že dnes již jsou určitá digitální řešení pro blokování příchozího a odchozího materiálu na sociálních sítích, který by mohl omezit uživatele, ale dodává, že by toto mělo být na odpovědnosti majitelů sociálních sítí a aplikací.

Přečtěte si také:  Náborový inzerát? Ptáte se jak na to? Jednoduše a přehledně zde!

Jiní odborníci říkají, že sociální sítě by měli reagovat rychleji na tento obsah. Nigel Vincent, ředitel ve společnosti Time Inc UK říká: „Je to tempo zneužívání, které potřebuje řešení. Většina vydavatelů reaguje velmi rychle na něco nezákonného nebo nevhodného na jejich vlastnictví, ale já tvrdím, že platformy sociálních médií se zdráhají a jsou neochotní přijmout opatření.“

Jim Coleman, výkonný ředitel ve společnosti We Are Social, k tomu tématu dodává: „Pokud si sociální platformy chtějí zachovat svou důvěryhodnost, je třeba tento problém dát na vrchol jejich agendy.“

Jeden ze způsobů, jak se vypořádat s problémem je, vytvořit lepší algoritmus umělé inteligence, ale kdy tato novinka přijde a zdali vůbec přijde včas. Je možné, že časem všichni vyhodnotíme obsah sociálních sítí, jako zcela nedůvěryhodný?

Když se na toto téma koukám z pohledu uživatele sociálních platforem pro mé nejrůznější klienty v oblasti náboru a personálního marketingu, od Facebooku po Youtube, musím bohužel sdělit, že stále dostávám poměrně dost zpětné vazby. Není to ani tak na mne, jako na poskytovatele služby, ale na mé klienty, které zastupuji. Uchazeči si ze sociálních sítí dělají volný ring, kde se s každým a po svém vyřídí své účty a vykopají válečné sekyry. Z často neověřených profilů se snaží sdílet negativní obsah na všechny světové strany.

  • Jak toto téma vnímáte vy?
  • Má někdo zasahovat do obsahu sociálních sítí, i když poškozují zaměstnaneckou značku?
  • Má někdo právo někoho blokovat, omezovat nebo něco zakázat?
  • Dáváte informacím o zaměstnavatelích ze sociálních sítí stoprocentní důležitost nebo si je vyhodnocujete po svém?
Přečtěte si také:  Nahradí personalisty technologie nebo roboti?

Také mě napadá další téma a tím je celá oblast problematiky trhu práce. Pokud bude síla sociálních médií nadále takto růst, kdo bude trh práce vlastně řídit?

Špatná reputace firmy prodraží Váš nábor minimálně o 10%, detail článku zde: A Bad Reputation Costs a Company at Least 10% More Per Hire

- Reklama -
Předchozí článekKarma je výsledkem Vaší akce
Další článekProč vztahový koučink?
Jsem poradce a konzultant pro personální, manažerské a podnikové poradenství. V oblasti lidských zdrojů poskytuji také řadu souvisejících služeb, jako jsou analýza produktivity zaměstnanců, průzkumy zaměstnanců, nábor zaměstnanců. Pro klienty realizuji projekty personálního marketingu a značky zaměstnavatele. Realizuji personální audit a odborné personální poradenství. Má agentura dnes disponuje zkušenými interim manažery pro oblast krizového řízení a interim managementu.