DomůKariéra | CareerTohle na vás práskne vaše káva. Diagnostika dle kávy

Tohle na vás práskne vaše káva. Diagnostika dle kávy

Osobní diagnostika dle kávy

Odemkněte premium

Tento článek je premium obsahem pro předplatitele kmosek.com. Pro odemknutí tohoto obsahu musíte mít předplatné. Ceník předplatného zde: Předplatné článků
Děkujeme, že rozšiřujete naši komunitu.

Diagnostika osobnosti podle kávy? Dnes se dělají studie na vše možné, ale tyhle alespoň pobaví. Po celém světě dnes vypijeme více než 1,4 miliardy šálků kávy denně. Co o vás říká váš šálek kávy?

Podle nového výzkumu mohou vaše preference kávy odhalit o vaší osobnosti více, než si myslíte. Studie provedená společností One Poll a zadaná společností Califia Farms byla provedena na 2 000 amerických pijácích kávy a porovnávala životní styl pijáků horké kávy a milovníků studené kávy.

To, co je v šálku kávy, je odrazem toho, kdo se ho napil. Silný a robustní nebo sladký a luxusní, zdobený zmrzlinou nebo smíchaný s čokoládou, získávaný z vysokých nadmořských výšek nebo nakupovaný v místním supermarketu, připravený pro každého a pro každou náladu a přece o nás trochu něco říká nebo ne?

Káva a generace

Výsledky ukázaly, že ti, kteří pijí studenou a ledovou kávu, jsou pravděpodobněji součástí generace Z a to celých 40 %. Tito pijáci kávy preferují slunečné počasí a milují sci-fi 37 %. Pijáci horké kávy jsou naopak častěji extroverti 40 % a preferují komedie. Dávají přednost zataženému počasí 36 %. Tito lidé jsou obvykle na vzestupu, přičemž 94 % z nich je ve věku nad 56 let.

Introverze a extroverze

Zdá se, že přísady obsažené v kávě vykazují korelaci s preferencemi horké nebo studené kávy. I když u nás známe spíše variantu s klasickým mlékem, druhy preferovaného mléka se u nás rozšiřují postupně také. 38 % konzumentů ledové kávy dává přednost rostlinnému mléku, třeba mandlové variantě 39 % a ovesnému mléku 34 % a zatímco 37 % konzumentů horké kávy upřednostňuje silnou smetanu.

Cestování a pandemie

Celkově 59 % respondentů uvedlo, že jejich kávové návyky byly pandemií narušeny. Před pandemií cestovali pijáci studené kávy v průměru třikrát za rok, zatímco ti, kteří dávají přednost horkému šálku cestovali 2x ročně.

Káva a sociální sítě

Studie také zjistila, že pijáci studené kávy mají větší tendenci trávit čas procházením Instagramu 27 %, zatímco jejich protějšky horké kávy jsou aktivnější na Facebooku 35 %.

Osobnostní rysy pijáků kávy

Klinická psycholožka Dr. Ramani Durvasula nedávno provedla observační studii 1000 konzumentů kávy. Průzkum hodnotil řadu běžných osobnostních stylů a psychologických rysů, včetně introverze a extraverze, trpělivost, perfekcionismus, bdělost, citlivost, a sociální smělost, mezi ostatními.

Pití kávy má kulturní rozměr, který nelze ignorovat. Durvasula zjistila, že ti, kdo pijí černou kávu, jsou vašimi základními puristy staré školy. Tito tvrdohlaví jedinci tíhnou k jednoduchému životu. Mohou však být také nároční, náladoví, netrpěliví, a dokonce averzní vůči změnám.

Černá káva – tradice a disciplína

Zajímavé je, že Francouzi, kteří pijí kávu černou, vykazují mnoho z těchto tendencí, včetně puristického tradicionalismu a disciplinovaného přístupu k jídlu a životu, velké sebeovládání a světonázoru, který nemá sklon soustředit se na hmotné věci. A samozřejmě to také vysvětluje slavnou pařížskou podrážděnost.

Studie naznačuje, že pijáci latte jsou potěšiteli lidí a hledajícími pohodlí, kteří mohou být mírně neurotičtí. Tito lidé jsou otevření, velkorysí, připraveni pomáhat ostatním a mají sklon k přepracování a zanedbávání sebe samých.

Američané, proslulí svými trendy kávami, vykazují agresivně extrovertní, trendové, nápadité, dětské a experimentální tendence, o nichž Durvasula říká, že jsou typické pro pijáky studené kávy nebo jiných kreativních „kávových“ směsí.

Kategorie, které se vyskytují napříč kulturami, jsou vybraná sada kávových puritánů, kteří budou pít pouze jednu rostlinu / 100% káva / kolumbijská / bez kofeinu. Tito lidé jsou zjevní perfekcionisté, citliví a zdraví si uvědomující, mají tendenci být zběhlíci a dělat si starosti a být posedlí věcmi.

Instantní káva – minimální úsilí

Na druhém konci spektra je instantní káva, která přitahuje bezstarostné prokrastinátory, kteří berou život tak, jak přichází. Lidé, kteří se rozhodnou pro tento nejdostupnější nápoj s minimálním úsilím, projevují všechny známky toho, že jsou vaším průměrným člověkem na ulici, někým, kdo špatně plánuje a nepřemýšlí nad věcmi.

To, co je v šálku kávy, je odrazem toho, kdo se ho napil. Silný a robustní nebo sladký a luxusní, zdobený zmrzlinou nebo smíchaný s čokoládou, získávaný z vysokých nadmořských výšek nebo nakupovaný v místním supermarketu, připravený pro každého a pro každou náladu a přece o nás trochu něco říká nebo ne?

Tito pijáci spíše ne kávy, mohou působit sobečtěji než ostatní pijáci kávy. Jsou posedlý dokonalostí a perfekcionisme. Velmi dobře si uvědomují důležitost své zdraví a kultu těla. Problematické je pak nadměrné zaměření na pravidla, kontrolu a pořádek.

Vaše oblíbená káva o vás jako o člověku hodně říká. Typ kávy, kterou pijete, má často přímý vztah k vaší osobnosti. Vaše objednávka kávy může říci, zda jste introvert, extrovert, perfekcionista, vřelý k ostatním, citlivý a dokonce odvážný. Který z těchto kávových nápojů pijete nejčastěji?

Popis milovníků kávy trochu jinak

Černá káva

Dáváte přednost tomu, aby to bylo vše jednoduché. Jste stará škola, trpělivý, někdy tichý, výkonný a nastavený svým osobitým způsobem. Potřebujete kávu, která je rychlá a pohotová. Ale pozor, můžete být snadno ohromeni a musíte jednou za čas udělat krok zpět.

Káva bez kofeinu

Jako piják kávy bez kofeinu máte rádi nad vším kontrolu. Okolí vás může dokonce označit za perfekcionistu a vaše zdraví je pro vás důležité. Ale také můžete být příliš citlivý, v přemíře dodržovat pravidla a dělat si stále o vše starosti.

Espresso

Přirozeně rozený vůdce, který ví, jak dělat věci. Dostanete se přímo k věci, jste stále na cestách a žijete pro termíny. Jste stále ve střehu a na nic není čas. Váš kalendář je nabitý a vy jste vždy ve spěchu. Nebo možná flat white?

Latte

Jste tvorem uznávající pohodlí a potěšení. Stejně jako vaše latte rádi zjemňujete hořkost života. Jste klidný, spolehlivý, realistický, ale máte občas potíže s rozhodováním. Užíváte si životní pohodlí. Je možné, že také vlastníte kočku.

Cappuccino

Vyrobeno z espressa, mléka a pěny, sníte o tom, že budete mít všechno najednou. Máte nádech elegance, sofistikovanosti a stylu. Jste společenský a kreativní, kavárna bývá vaším druhým domovem.

Moka

Stejně jako čokoláda a káva máte rádi dotek sofistikovanosti a náznak odvážnosti. Jste vřelý, citlivý a všichni se vám líbí.

Irská káva

Oslava začíná, když vejdete do místnosti. Jste okouzlující, máte smysl pro humor a víte, jak posouvat hranice.

Ledová káva

Takový bratranec černé kávy. Stejně jako pijáci černé kávy umíte převzít odpovědnost a nemáte čas na drama. Můžete být vážný, ale také víte, kdy se bavit.

Turecká káva

Jste zkrátka tradicionalista. Máte pevné kořeny a volíte tradiční a ověřené postupy.

Frappuccino

Jste trendy! Díváte se na život dětskými očima. Spontánnost a kreativita jsou pro vás přirozené. Ale tento kávový nápoj podobný dezertu také znamená, že se nemusíte vždy rozhodovat zdravě.

Instantní káva

V některých ohledech jste hrdí na to, že jste tradiční. Odkládání je velkou součástí života a neztratíte se v detailech. Kdo má čas uvařit celou konvici kávy správně? To také znamená, že můžete být trochu bezstarostní.

Co o vás řekne káva
Co o vás řekne káva

Zdroj: Study shows coffee preferences shine light on consumer demographics

Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Od roku 2010 pomáhám podnikatelům, českým firmám i mezinárodním společnostem dostat z týmů ty nejlepší výkony. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem.

Hodnocení článku (0)

Tento článek zatím nemá žádné recenze.

Kariérní koučink = investice do vaší budoucnosti

Ať už se potýkáte s některými oblastmi své práce, například s problémy se spolupracovníky, nevhodným pracovním prostředím, nulovým kariérním růstem nebo snad s něčím...

Proč chcete tuto práci? Kariérní šablona

Pokračuji v tvorbě článků na téma kariéry s přispěním zjištění z mých náborů. Tato kariérní rada nebude o nic slabší než předchozí a téma vaší vlastní prezentace...

Aby firma šlapala? Zavolejte si OSKARA! OSKAR koučovací model

Existuje mnoho modelů koučování zaměřených na řešení, které lze použít na pracovišti ve vašem podniku. Ačkoli nejpopulárnější je téměř jistě model GROW, model OSKAR...

Staňte se STAR vašeho interview. Jak se připravit na behaviorální pohovor

Současné postupy vedení pohovorů stále častěji zahrnují používání techniky behaviorálního pohovoru. Chytrý uchazeč o zaměstnání se na pravděpodobnost takového pohovoru připraví pomocí metody STAR....

Je čas na změnu kariéry? Signály pro změnu kariéry

Co je třeba zvážit při změně zaměstnání? Hodně se toho napsalo o turbulentních změnách na trhu práce. Po roce 2021 se spustila řada změn v kariérních...

Jak na lepší pracovní výkon? Naučte se odpočívat?

Pracovníci jsou dnes vyčerpaní prakticky všude a potřebují čas na zotavení. Podle nedávného průzkumu společnosti Gallup zažívají tři ze čtyř pracovníků v práci syndrom...

Jste starší kandidát? Jak porazit trh práce a ageismus?

Dnes již z praxe bezpečně vím, že ageismus je skutečný, protože ho zažívám po boku svých kandidátů nebo klientů. I když je diskriminace na základě...

Jak nakopnout kariéru po padesátce. Nepatříte do sběru!

Ještě mně není 50, ale již se na to pomalu chystám. Tak trochu je změna kariéry i mým aktuálním tématem. Na začátek nové kariéry...

Pozor na 10 nejčastějších chyb ve vašem životopise

Dobře navržený a zpracovaný životopis bude vypovídat velmi jasně, ale bude také vysílat velmi přesvědčivé zprávy druhé straně. Každý životopis je totiž jedinečným komunikačním...

Teď společně projdeme váš životopis. Souhlasíte?

Každý se asi trochu zpotil, když slyšel tuhle větu. Patří také mezi mé oblíbené. Mnoho lidí se této otázky bojí, protože je záměrně otevřená....

Jsme generací na pokraji vyhoření!

Vyhoření bývalo skrytým tajemstvím, které se málokdo odvážil přiznat ze strachu, že bude profesně odsouzen. Teď už ne. Pro generaci Z, která byla vychována...

Elevator pitch. Chcete práci, klienta nebo investici? Prodejte se!

Když chcete prodat někomu svůj nápad, obvykle máte několik minut na to, abyste ho přesvědčili. Stejně tak toto platí i pro někoho, kdo se...

Co hledáte:

Nejnovější články

Šest pravidel produktivity dle Elona Muska

Tento uniklý dokument obsahuje doporučení Elona Muska svým zaměstnancům...

Nemocní zaměstnanci a nemocný trh práce

K tomuto článku mě přiměla informace z BBC, která tak trochu...

Jak bude vypadat budoucí leadership?

Obchodní prostředí se nepochybně mění. I když některé aspekty...

Jak vybrat prezidenta? Výběr prezidenta pohledem zkušeného náboráře

Dovolte mi takový úvod k tomuto tématu volby prezidenta České...

Exkluzivní
přístup
k článkům

Vyberte si předplatné

Top články týdne

Nové manažerské role v post-pandemickém světě práce

Efektivní manažerské vedení v tomto novém světě vyžaduje nové...

Proč roste poptávka po outsourcingu náboru zaměstnanců?

„Ne supra crepidam sutor iudicaret“ teda jednodušeji „Ševče, drž...

Přichází rekonstrukce pracovních míst!  

Je třeba rekonstruovat pracovní místa. Musíme nahlížet na zaměstnance...

Top články

Generace X Y Z. Rozumíte generacím? Čím a jak je oslovit?

Připravil jsem pro vás náhled nad generacemi X Y...

Co takhle založit si personální agenturu?

Personální agentura je po obchodní stránce celkem bez překážek,...

10 vlastností, které musí mít dobrý manažer nebo šéf

Skvělé manažerské řízení je nezbytné pro fungování vaší společnosti,...

KPI v personalistice, co můžeme měřit?

KPI Key Performance Indicator zkratka definuje tzv.klíčový ukazatel výkonu...

Máte strach nebo cítíte úzkost z práce

Vlastní vypořádání se s úzkostí a strachem v práci...