Touha po změně

255

Být flexibilní, kreativní, produktivní, schopný řešit rychle a efektivně zadané úkoly, být sociálně zdatný apod. jsou dnes vcelku běžné nároky zaměstnavatelů na vás coby potencionální zaměstnance. Tyto nároky často mívají vzestupnou tendenci.

Můžete mít pocit, že vaši nadřízení zkouší, kam až mohou zajít, co všechno vydržíte. Je to určitý nátlak na vaše osobnostní i profesní předpoklady, který ovšem může působit zcela kontraproduktivně. V jednom okamžiku nebo postupně vás přestane práce těšit a vy zatoužíte něco třeba i radikálně změnit.  

To je vcelku přirozený jev. Zvlášť v dnešní dynamické době, která nabízí spoustu výzev a možností s ohledem na vaše vzdělání a na vaši praxi se na pracovním trhu nějak uplatnit. Touha po změně práce je ale jedna věc a schopnost ji uskutečnit je věc druhá. Zde pro vás může být velmi přínosná role kariérního kouče. Se znalostí vás a vaši profesní „historie“ dokáže se znalostí pracovního trhu v jednotlivých reogionech svým klientům toužícím po změně ukázat možnosti, které jsou reálné a které mohou splnit to, co od změny práce očekáváte – zažít pocit uspokojení, radosti z toho, čím se živíte, pocit, že práce, kterou vykonáváte má smysl a je pro vás novým impulsem k osobnostnímu ale i ke kariérnímu růstu, o němž třeba sníte.

TIP:  Kdo je kouč a jaký je jeho přínos?

Změnou může být např. to, že zůstanete v rámci své profese u stejného oboru, jen se „přesunete“ do firmy jiné. Změnou práce ale může být také to, že se přesunete do odvětví, které je pro vás zcela nové třeba v rámci rekvalifikace. Někdy chceme změnu radikální. Nebraňme se ji. Buďme stateční. V tom vám může kariérní kouč pomoci. Dodá vám sebedůvěru, pocit, že máte nárok a předpoklady k tomu, dostat další šanci. V takových situacích našeho profesního života potřebujeme někdy efektivní zpětnou vazbu. Je to dobré pro eliminaci chyb, kterých bychom se při rozhodování, kudy a kam se ubírat, mohli dopustit.

Coby kariérní kouči známe mnoho lidí, kteří v touze po změně ve svém profesním životě uspěli a jsou spokojení. Neskromně můžeme dodat, že i našim přičiněním nalezli pro sebe to správné místo, kde mohou plně využít své odborné aj. předpoklady a kde mohou tedy i kariérně růst a zažívat při své práci pocit uspokojení a smysluplnosti. Někdy je to víc, než výše mzdy, postavení v hierarchii firmy a z něj plynoucí benefity.

TIP:  Kariérní kurzy zdarma od Udacity a Google

Toužíte  – li tedy po změně práce, neváhejte se na nás obrátit. Učinit první krok nemusí být vždy snadně, ale o to snažší mohou být s naší pomocí kroky následující.   

Další článek: Kariéra jako předpoklad růstu

Odebírejte můj email newsletter zdarma a již vám nic neuteče. Novinky, tipy a rady pro vaši práci, zaměstnání nebo kariéru, ale také témata pracovního a osobního života. Odebírejte zde.

       

- Reklama -