Proč je dnešní HR rozbité?

638

Věřím, že tento článek bude zajímavou úvahou. Obecně řečeno, ze sběru informací, co jsem za svou praxi zatím nasbíral, stížnosti lidí na HR jsou vesměs takové, že profesionálové v oblasti lidských zdrojů jsou:

 • příliš orientování na procesy,
 • nejsou příliš důvěřiví a sdílní,
 • nerozumí datům a statistikám,
 • nemají přehled o tom, co firma dělá,
 • nemají ponětí o tom, co dělají lidé tam dole,
 • chybí jim realistický pohled,
 • nejsou na straně zaměstnanců atd.

Zatímco některé z těchto skutečností možná mohou být pravdivé, věřte nebo ne, je to velice těžké a náročné povolání, které obzvláště nyní prochází hodně změnami najednou. Moje převažující zkušenost s řadou HR profesionálů spočívá v tom, že patří mezi nejdůvěryhodnější, nejvášnivější a tvrdě pracující zaměstnance, s nimiž jsem pracoval po celou svou kariéru. Přechod, který se nyní uskutečňuje, je posun směrem k novému typu HR profesionálů a každý z nás se musíme nějak vyvíjet. V mnoha ohledech dochází k významné epické změně v celé profesi HR.

Přečtěte si také:  Roboti nás nahradí. Trh práce je v ohrožení!

HR miluje lidi

Studie z roku 2009 pod názvem HR Career Facts zjistila, že lidé z HR chodí do práce z několika hlavních důvodů:

 • 73 % chce pomoci své organizaci zlepšit se,
 • 63 % ráda pomáhá ostatním,
 • 56 % miluje organizační učení,
 • 52 % miluje práci s lidmi.

Obecně řečeno, mnoho HR lidí přišlo na to, že hlavní rovince jejich kariéry je

Lidé = Lidé

a nikoli proto, že jsou HR konzultanty, HR odborníky nebo specialisté na HR procesy.

Výzkum ukázal, že profesionálové v oblasti lidských zdrojů postupují ve své kariéře tehdy, pokud se zajímají i o další související oblasti, jako je analytika, obchod, marketing, výroba, management, strategie apod. Dnes, se všemi technologiemi, údaji a průhledností, které máme v organizacích, jsou silní lídři v oblasti lidských zdrojů analytičtější a obchodněji orientovaní více než kdy předtím.

Takže můj argument pro kritiky není v tom, že HR je rozbité, ale spíše v tom, že jsme v profesi uprostřed významné transformace.

HR transformace

Například dnes organizace mají samoobslužné HR systémy, HR AI a ATS systémy, které lidem umožňují dělat většinu své vlastní správy lidských zdrojů. Takže potřeba HR administrátorů je značně omezena. Máme vysoce transparentní organizace, ve kterých jsou data a zpětná vazba týkající se uživatelů snadno sdílena. HR musí být velmi dobré v tématech firemní kultury, transparentnosti, koučinku a zpětné vazbě. A pokud jste náborář, dobře víte, že celý svět byl transformován sociálními sítěmi, takže se musíte stát expertem ve všech těchto nových nástrojích, technologiích a procesech.

Přečtěte si také:  Hezké Vánoce a úspěšný rok 2015

Nejdůležitější je to, že věci, které musí silné HR týmy udělat, jsou zcela odlišné od toho, co HR ředitel a personální manažer dělal v osmdesátých letech. Vzpomínám si na jednání z minulého týdne z jedné firmy z Pardubic. Na otázky typu: „Jak naplníme výrobu kvalifikovanými lidmi“, jsme odpověděli skrze mix věcí a jednou z nich bude HR marketing. Obdržel jsem nepochopený výraz, že takto si to nepředstavují, že takto to v minulosti nedělali a proč to dělat jinak.

Celou svou kariéru věnuji a budu věnovat, abych pomohl této krásné profesi se neustále zlepšovat, což tak činím skrze své podnikání, každodenní práci, projekty, kampaně, články, školení atd. prostě se stále učím a vyvíjím. Musím a samozřejmě chci!

Jak zdůrazňuje jeden další průzkum, dnešní HR profesionál je „Konzultant s talentem“ a nikoli pouze návrhář HR procesů. To znamená, že musíme trávit více času v jádru podnikání a ujistit se, že se chystáme uspět ve stále se měnícím prostředí, praktikách a oblastech.

Co dělat, když se HR rozbíjí

 • Neustále se vzdělávejte v technologiích, nové praxi, potřebách a motivacích mladších generací.
 • Čtěte články, navštěvujte konference, sdílejte a sbírejte podněty a náměty. Vyjděte ven a otevřete oči.
 • Zjistěte vše o HR datech, analýzách, statistikách. Pracujte s daty a analýzami vaší společnosti.
 • Čtěte o obchodních trendech, ekonomických, demografických a kulturních.
 • Poznejte podnikatelské prostředí vaší společnosti konkrétně. Jakým konkurenčním tlakům čelíte, jaké výzvy v oblasti produktu nebo služby máte? Jaké zákaznické problémy řešíte?
 • Vezměte si nové vývojové HR úkoly.
 • Vypracujte novou personální strategii.
Přečtěte si také:  Jak zvednout produktivitu ve vaší firmě?

HR je vážná profese a musíme brát svůj vlastní profesní rozvoj vážně!

- Reklama -
Předchozí článek10 kroků ke tvorbě vaší úspěšné osobní značky
Další článekJaké dovednosti budete potřebovat v roce 2020?
Jsem poradce a konzultant pro personální, manažerské a podnikové poradenství. V oblasti lidských zdrojů poskytuji také řadu souvisejících služeb, jako jsou analýza produktivity zaměstnanců, průzkumy zaměstnanců, nábor zaměstnanců. Pro klienty realizuji projekty personálního marketingu a značky zaměstnavatele. Realizuji personální audit a odborné personální poradenství. Má agentura dnes disponuje zkušenými interim manažery pro oblast krizového řízení a interim managementu.