DomůKariéra | CareerUmíte prodat sebe nebo svou firmu? Zkuste Elevator Pitch!

Umíte prodat sebe nebo svou firmu? Zkuste Elevator Pitch!

Tento obsah je určen pouze pro předplatitele

Pro odemknutí tohoto obsahu musíte mít předplatné. Ceník předplatného zde: Předplatné článků
Děkujeme, že rozšiřujete naši komunitu.

Nejdříve vám chci objasnit, proč vlastně toto téma. V době koronavirové a skypové – zoomové apod., kdy se množí pohovory online a nabídky služeb a produktů na online konferencích a webinářích, je cítit menší příprava na to, co nás za webovou kamerou čeká. Proto jsem se rozhodl trochu roztočit kola interview a prezentací a oprášit starou a dobrou metodu Elevator Pitch (EP).

Elevator Pitch

S touto metodou se nesetkáte jen na pohovoru, ale můžete se s ní konfrontovat i jako dodavatel, majitel, zkrátka když máte za úkol říct, kdo jste nebo co je vaše firma zač.

  • Co vaše firma dělá?
  • Co umíte, v čem jste jedineční?
  • Co je vaším přínosem pro trh?
  • Jakými daty nás ohromíte?

Asi se nyní nacházíte v momentě, kdy se pokoušíte uspořádat své myšlenky. Protože když stojíte ve výtahu s někým, na koho z nějakého důvodu potřebujete udělat dojem, máte několik minut na to, nějak se prodat. Toto je přesně ta situace, která vám pomáhá dosáhnout výšky onoho výtahu. Krátká a předem skvěle připravená řeč, která jasně a stručně vysvětluje, co vaše organizace dělá nebo co děláte vy.

Co je Elevator Pitch – Prezentace ve výtahu?

Tato krátká a přesvědčivá řeč, kterou používáte k vyvolání zájmu o to, co vy nebo vaše organizace dělá může sloužit různým významům. Můžete jí použít k vyvolání zájmu o projekt, nápad, inovaci nebo produkt nebo o sebe samotné. Samotné vystoupání výtahu by nemělo trvat déle než krátká jízda tedy maximálně 20 až 30 sekund, odtud onen název. Některé výtahy mají více pater, proto si ponechte 60 – 90 sekund. 🙂

V souhrnu by Elevator Pitch prezentace měla být zajímavá, nezapomenutelná a stručná. Musí také vysvětlit, co vás – nebo vaši organizaci, produkt nebo nápad – dělá jedinečným.

elevator pitch
Elevator pitch

Kdy použít tuto prezentaci

Někteří lidé si myslí, že tento druh prezentace je užitečný pouze pro obchodníky, kteří potřebují prezentovat své produkty a služby. Jak píšu výše, hodí se do všech možných situací. Můžete jí použít k představení vaší organizace potenciálním klientům nebo zákazníkům. Můžete ji použít ve své organizaci k prodeji nového nápadu svému řediteli nebo k tomu, abyste lidem řekli o iniciativě změny kultury ve firmě atd.

Další článek:  Kompletní průvodce soft skills a hard skills

Jak zvládnout svou prezentaci

Může trvat nějakou dobu, než se na ní dobře připravíte. Pravděpodobně u procesu tvorby projdete několika verzemi, než zjistíte, která je přesvědčivá a která při konverzaci zní přirozeně. Za prvé musíte znát cíl.

Jednoduchá osnova:

  1. Identifikujte problém – popis
  2. Zjistěte a zajistěte potřebu – problém
  3. Definujte proč vy – akce
  4. Definujte svou hodnotu – výsledek
  5. Získejte kontaktní informace – nabídka

Cíl

Začněte přemýšlením o hlavním cíli vaší prezentace. Tady to totiž začíná a někdy také bohužel končí. Chcete například informovat potenciálního klienta o své firmě. Máte skvělý nový nápad, který chcete prezentovat. Chcete prodat vaše dovednosti. Nebo chcete potenciální partnerce říct něco o sobě. Vidíte, objevil jsem další použití, když navazujete osobní vztahy, může se vám také hodit.

Vysvětlení

Co vaše firma dělá? Co děláte vy? Jaké problémy řešíte? Čím a komu pomáháte? Čísla, data, statistiky, prodejte to, co myslíte, že je nutné vysvětlit. Co skutečně chcete, aby si vaše publikum o vás nejvíce pamatovalo? Vaše publikum si nebude pamatovat vše, co říkáte, ale pravděpodobně si bude pamatovat vaše zapálení a nadšení pro věc nebo pracovní pozici.

Vaše USP

Vaše USP (Unique Selling Proposition) znamená obvykle to, co má vaše osobní nebo firemní značka a ostatní nemají. Jedná se především o unikátní, originální vlastnost produktu nebo značky, která se výrazně odlišuje od konkurenčních, zároveň je relevantní pro určitou cílovou skupinu.

Zapojení

Poté, co se vám podaří prodat vaše USP musíte také zapojit vaše publikum. Za tímto účelem připravte sérii otevřených otázek. Pozor, to nejsou ty, na které odpovídáte ano nebo ne! Jak ve vaší firmě řešíte…? Jak vypadá proces, který má …? Co aktuálně v dané oblasti řešíte…?

Spojení

Tak jsme ve fázi, kdy s tím půjdete ven. Kolik to má sekund? Získali jste zájem oné osoby? Získali jste práci nebo investici, dojem, zakázku…? Dneska to třeba nevyjde, vraťte se k tomu zítra, seznamte s tím ostatní, trénujte to. Je to o vás? Je to dobré?

Další článek:  Budoucnost interview v roce 2020...2030...?

Trénink

Pouze praxe dělá mistra. Pamatujte si, že je samozřejmě důležité to, jak to říkáte, ale stejně důležité je i co říkáte. Pokud to netrénujete, je pravděpodobné, že budete mluvit příliš rychle, znít nepřirozeně, neatraktivně, pravděpodobně neuspějete. Cvičte před zrcadlem, před kolegy, sledujte mimiku, tělo, emoce.

Můj osobní návrh prosím berte s rezervou, ještě to vyladím:

„Dobrý den, jmenuji se Petr Kmošek a krystalizuji firmy…

Asi se ptáte, proč krystalizace?

Krystalizace může být procesem transformace vaší firmy, která má za cíl zvýšení její výkonnosti, efektivity a celkové úspěšnosti. Totiž aby samotný krystal vznikl je třeba něco obrousit, odstranit co nepřidává hodnotu, osvobodit se od toho, co omezuje výkon nebo brání dosažení úspěchu vaší firmy. (Popis)

Jak toho dosahujeme?

Já jsem majitelem agentury, která pracuje pro firmy v oblasti HR a managementu. Naše agentura disponuje specialisty a odborníky na nejrůznější témata vašeho podnikání. Nejdříve auditujeme, pak přetváříme postupy a procesy a pak krystalizujeme. (Popis + Akce)

Víte, že až 83 % firem chybuje v náboru zaměstnanců a že až 82 % manažerů není ve vedení příliš dobrých? (Problém)

Dnes po 10 letech praxe máme za sebou již 300 personálních projektů a přes 50 personálních auditů. Přes 7000 hodin konzultací a více než 2500 hodin pohovorů. To z nás dělá odborníky na oblast HR a managementu firem. (Akce + Výsledek)

Čelíte vy dnes nějakým tématům v oblasti HR nebo řízení vaší firmy a jakým? Mohu vám více sdělit o krystalizaci více na naší osobní schůzce. Co myslíte?“ (Nabídka)

(1 min.) Vzor: Popis – Problém – Akce – Výsledek – Nabídka

PS: Pochlubte se i vy na našich sociálních sítích, vložte svůj Elevator Pitch do komentáře.

Další náměty Elevator Pitch

Roman – vývojář své aplikace

„Ahoj, já jsem Roman a jsem vývojář. Věděli jste, že jednou z největších výzev, jimž v současné době čelí společnosti, je sledování pracovní doby zaměstnanců? Samozřejmě, když máte budovu, kde se od vašich zaměstnanců vyžaduje, aby se dovnitř a ven pohybovali, je to jednodušší, ale co zaměstnanci, kteří pracují z domova nebo jsou na cestách?

Já přicházím s jednoduchým způsobem, jak pro zaměstnance, tak pro zaměstnavatele, aby se přihlašovali a sledovali hodiny pomocí svých mobilních telefonů a aplikace, kterou jsem navrhl. Tato aplikace umožňuje zaměstnancům přihlásit se odkudkoli a kdykoli stisknutím tlačítka zadat čas zahájení a zastavení. Nemusíte být ani v oblasti se signálem.

Další článek:  Barvy a jejich vliv v práci a pracovním prostředí

Tato aplikace nejen pomohla zefektivnit proces časových karet u vzdálených zaměstnanců, ale snížila také čas a nesrovnalosti, chyby u výplat o 90 %, což šetří čas i peníze.

Jak vaše společnost zpracovává docházku u zaměstnanců na home office? Mohu si s Vám domluvit osobní setkání?

Pavel – Uchazeč o práci

Dobrý den, jsem Pavel a jsem Senior Project Manager s kreativním přístupem k řešení problémů. V mé současné pozici vedoucího projektového řízení v nemocnici byla moje nedávná výzva snížením odpadu ze skladu. Představil jsem nový Kanban systém a navrhl Lean tréninkové programy, které se budou provádět ve všech odděleních.

Podařilo se nám snížit odpad ze skladu o 65 %, což nakonec snížilo měsíční náklady o čtvrtinu. Vím, že řešení nákladů pro kojenecké oddělení patří mezi vaše klíčové priority. Jsem si jist, že mohu využít své odborné znalosti k dosažení skvělých výsledků s touto iniciativou.

Petra – Uchazečka o práci v PR

„Dobrý den, jmenuji se Petra a ráda vás tímto poznávám. V aktuálním místě působím jako PR manažer a specializuji se na dohled nad úspěšnou komunikací firmy od začátku až do konce.

Spolu se svými 7-letými odbornými zkušenostmi jsem nedávno získala MBA se zaměřením na retenci a rozvoj zákazníků. Zjistila jsem, že práce vašeho PR týmu je inovovat a obnovovat. Byla bych moc ráda, kdybych využila své znalosti k práci pro vaši společnost.

Nevadilo by vám, kdybych vám příští týden zavolala, abychom si promluvili o nadcházejících příležitostech ve vašem týmu?“

Robert – Uchazeč o interní pozici

„Dobrý den, jmenuji se Robert a děkuji vám za tuto příležitost tu dnes s vámi pohovořit. Po ukončení bakalářského studia v oboru ekonomika jsem strávil poslední tři roky budováním odborných zkušeností jako výkonný asistent u naší firmy XY.

Jak již z doporučení od mých nadřízených víte, úspěšně se mi podařilo koordinovat více než 5 projektů, které trvaly i více než 12 měsíců a vytvořil jsem silnou profesionální síť a zázemí pro své kolegy. Byl jsem nadšený, když jsem se dozvěděl o této nové příležitosti v naší firmě a rád bych se o tuto pozici ucházel a rozvíjel tak svou další kariéru.

PS: Pochlubte se i vy na našich sociálních sítích, vložte svůj Elevator Pitch do komentáře.

Zdroje:

Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Od roku 2010 pomáhám podnikatelům, českým firmám i mezinárodním společnostem dostat z týmů ty nejlepší výkony. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem.

Dobrý šéf je především dobrý kouč!

Dobří lídři jsou obvykle také dobrými kouči. Vedoucí pracovníci jsou v první linii, když vedou, inspirují a povzbuzují lidi k výkonům a změnám. Efektivním...

Je EVP jako EVP nebo není? Hodnotová nabídka správně

Každá společnost má svou značku zaměstnavatele, ať už se jí to líbí, nebo ne. Na toto téma najdete na mém blogu hodně článků. Přesto...

„Máte duševní hygienu a mohl bych ji vidět?“

Duševní hygienu vnímám jako sofistikovanější obsah metod, zásad a principů, které podporují naše duševní zdraví a pomáhají ho udržet v nějaké rovnováze, jenže takhle...

Božský komplex podnikatele. Vypněte si GOD MODE!

Nejdříve si vysvětlíme pojem God mode. God mode je obecný výraz pro cheatovací kód ve videohrách, který činí hráče nepřemožitelným. Bohužel se někdy potkáme...

Stojíte, stagnujete, přešlapujete? Zkuste zpětnou vazbu

Pro majitele nebo manažery na jakékoliv úrovni je nejlepším způsobem jak se rozvíjet, vést a pak získat zpětnou vazbu. Znamená to jednat a komunikovat...

Jaké měkké dovednosti hledají personalisté?

Když se ucházíte o zaměstnání, můžete svůj životopis optimalizovat mnoha způsoby. Můžete se podívat do nabídky a zjistit, kde jsou priority zaměstnavatele. Pokud jde...

Jak budovat silnou rodinnou firmu?

V roce 1972 učinily děti zakladatele společnosti Porsche Ferdinanda Porscheho odvážný krok. (Až do roku 1935 byl Ferdinand Porsche československým občanem, byť v Československu prakticky...

Nebojte se stát S.O.S.

Nejdříve si asi každý dá z titulku dohromady, že bych mohl udělat článek o tom, jak zachraňuji firmy – SOS - „Save our souls“,...

Potřebujete udělat změnu? Jak dosáhnout změny

Když se potkávám s majiteli po nějaké době od našeho posledního konzultačního setkání je občas cítit pocit, že je zde něco ve vzduchu, něco na...

Nestaňte se v kariéře NPC

NPC pro někoho známý pojem, pro někoho, nebojte se, rozebereme to. NPC je nehráčská postava a je tedy umělou inteligencí - non-playable character. Postava...

Pravé vůdcovství versus falešné vůdcovství  

Když jsem přejmenoval rubriku osobní rozvoj na leadership udělal jsem to z celkem zjevného důvodu. Vůdcovství je schopnost jednotlivce nebo skupiny jednotlivců ovlivňovat a...

Přichází doba „Stresová“

Ve stresu a vyčerpaní. Tak se cítí mnoho zaměstnanců v práci kvůli stresorům, jako je delší pracovní doba, častější potíže, nutnost dělat více s...

Co hledáte:

Nejnovější články

Být lepší lídr! Jaký styl vedení si vybrat?

Vedení – leadership je nedílnou součástí každé organizace, firmy...

Nudíte se v práci? Nuda do práce patří, ale…

Nuda má sice svou špatnou pověst, ale je opravdu...

Podnikům vznikají mezery v dovednostech. Co dělat?

Když slyším něco na téma mezery v dovednostech u dnešních...

Fluktuace zaměstnanců. Jak na to?

Zcela upřímně a otevřeně. Bez poznání, hluboké analýzy příčin...

Exkluzivní
přístup
k článkům

Vyberte si předplatné

Top články týdne

Barva oblečení a pohovor? Když za vás mluví barvy

Našel jsem tři roky starou studii o barvách a...

Průvodce: Hledání pasivních kandidátů na trhu práce

Pasivní kandidát je někdo, kdo je v současné době...

Jsme národem špatných manažerů?

Dle aktuálního průzkumu z roku 2017, napříč vzorkem 2000 zaměstnanců...

Podnikům vznikají mezery v dovednostech. Co dělat?

Když slyším něco na téma mezery v dovednostech u dnešních...

Nemůžete nemít značku zaměstnavatele

Moc se mi líbil článek, jehož autorem je Dave...

Top články

Generace X Y Z. Rozumíte generacím? Čím a jak je oslovit?

Připravil jsem pro vás náhled nad generacemi X Y...

Co takhle založit si personální agenturu?

Personální agentura je po obchodní stránce celkem bez překážek,...

10 vlastností, které musí mít dobrý manažer nebo šéf

Skvělé manažerské řízení je nezbytné pro fungování vaší společnosti,...

KPI v personalistice, co můžeme měřit?

KPI Key Performance Indicator zkratka definuje tzv.klíčový ukazatel výkonu...

Máte strach nebo cítíte úzkost z práce

Vlastní vypořádání se s úzkostí a strachem v práci...