Umíte prodat sebe nebo svou firmu? Zkuste Elevator Pitch!

Nejdříve vám chci objasnit, proč vlastně toto téma. V době koronavirové a skypové – zoomové apod., kdy se množí pohovory online a nabídky služeb a produktů na online konferencích a webinářích, je cítit menší příprava na to, co nás za webovou kamerou čeká. Proto jsem se rozhodl trochu roztočit kola interview a prezentací a oprášit starou a dobrou metodu Elevator Pitch (EP).

Elevator Pitch

S touto metodou se nesetkáte jen na pohovoru, ale můžete se s ní konfrontovat i jako dodavatel, majitel, zkrátka když máte za úkol říct, kdo jste nebo co je vaše firma zač.

  • Co vaše firma dělá?
  • Co umíte, v čem jste jedineční?
  • Co je vaším přínosem pro trh?
  • Jakými daty nás ohromíte?

Asi se nyní nacházíte v momentě, kdy se pokoušíte uspořádat své myšlenky. Protože když stojíte ve výtahu s někým, na koho z nějakého důvodu potřebujete udělat dojem, máte několik minut na to, nějak se prodat. Toto je přesně ta situace, která vám pomáhá dosáhnout výšky onoho výtahu. Krátká a předem skvěle připravená řeč, která jasně a stručně vysvětluje, co vaše organizace dělá nebo co děláte vy.

Co je Elevator Pitch – Prezentace ve výtahu?

Tato krátká a přesvědčivá řeč, kterou používáte k vyvolání zájmu o to, co vy nebo vaše organizace dělá může sloužit různým významům. Můžete jí použít k vyvolání zájmu o projekt, nápad, inovaci nebo produkt nebo o sebe samotné. Samotné vystoupání výtahu by nemělo trvat déle než krátká jízda tedy maximálně 20 až 30 sekund, odtud onen název. Některé výtahy mají více pater, proto si ponechte 60 – 90 sekund. 🙂

V souhrnu by Elevator Pitch prezentace měla být zajímavá, nezapomenutelná a stručná. Musí také vysvětlit, co vás – nebo vaši organizaci, produkt nebo nápad – dělá jedinečným.

elevator pitch
Elevator pitch

Kdy použít tuto prezentaci

Někteří lidé si myslí, že tento druh prezentace je užitečný pouze pro obchodníky, kteří potřebují prezentovat své produkty a služby. Jak píšu výše, hodí se do všech možných situací. Můžete jí použít k představení vaší organizace potenciálním klientům nebo zákazníkům. Můžete ji použít ve své organizaci k prodeji nového nápadu svému řediteli nebo k tomu, abyste lidem řekli o iniciativě změny kultury ve firmě atd.

Další článek:  Nejlepší hormon šéfů a vítězů

Jak zvládnout svou prezentaci

Může trvat nějakou dobu, než se na ní dobře připravíte. Pravděpodobně u procesu tvorby projdete několika verzemi, než zjistíte, která je přesvědčivá a která při konverzaci zní přirozeně. Za prvé musíte znát cíl.

Jednoduchá osnova:

  1. Identifikujte problém – popis
  2. Zjistěte a zajistěte potřebu – problém
  3. Definujte proč vy – akce
  4. Definujte svou hodnotu – výsledek
  5. Získejte kontaktní informace – nabídka

Cíl

Začněte přemýšlením o hlavním cíli vaší prezentace. Tady to totiž začíná a někdy také bohužel končí. Chcete například informovat potenciálního klienta o své firmě. Máte skvělý nový nápad, který chcete prezentovat. Chcete prodat vaše dovednosti. Nebo chcete potenciální partnerce říct něco o sobě. Vidíte, objevil jsem další použití, když navazujete osobní vztahy, může se vám také hodit.

Vysvětlení

Co vaše firma dělá? Co děláte vy? Jaké problémy řešíte? Čím a komu pomáháte? Čísla, data, statistiky, prodejte to, co myslíte, že je nutné vysvětlit. Co skutečně chcete, aby si vaše publikum o vás nejvíce pamatovalo? Vaše publikum si nebude pamatovat vše, co říkáte, ale pravděpodobně si bude pamatovat vaše zapálení a nadšení pro věc nebo pracovní pozici.

Vaše USP

Vaše USP (Unique Selling Proposition) znamená obvykle to, co má vaše osobní nebo firemní značka a ostatní nemají. Jedná se především o unikátní, originální vlastnost produktu nebo značky, která se výrazně odlišuje od konkurenčních, zároveň je relevantní pro určitou cílovou skupinu.

Zapojení

Poté, co se vám podaří prodat vaše USP musíte také zapojit vaše publikum. Za tímto účelem připravte sérii otevřených otázek. Pozor, to nejsou ty, na které odpovídáte ano nebo ne! Jak ve vaší firmě řešíte…? Jak vypadá proces, který má …? Co aktuálně v dané oblasti řešíte…?

Spojení

Tak jsme ve fázi, kdy s tím půjdete ven. Kolik to má sekund? Získali jste zájem oné osoby? Získali jste práci nebo investici, dojem, zakázku…? Dneska to třeba nevyjde, vraťte se k tomu zítra, seznamte s tím ostatní, trénujte to. Je to o vás? Je to dobré?

Trénink

Pouze praxe dělá mistra. Pamatujte si, že je samozřejmě důležité to, jak to říkáte, ale stejně důležité je i co říkáte. Pokud to netrénujete, je pravděpodobné, že budete mluvit příliš rychle, znít nepřirozeně, neatraktivně, pravděpodobně neuspějete. Cvičte před zrcadlem, před kolegy, sledujte mimiku, tělo, emoce.

Další článek:  Hledáte práci? Bez tekoucí vody, internetu, mobilu a v zimě?

Můj osobní návrh prosím berte s rezervou, ještě to vyladím:

„Dobrý den, jmenuji se Petr Kmošek a krystalizuji firmy…

Asi se ptáte, proč krystalizace?

Krystalizace může být procesem transformace vaší firmy, která má za cíl zvýšení její výkonnosti, efektivity a celkové úspěšnosti. Totiž aby samotný krystal vznikl je třeba něco obrousit, odstranit co nepřidává hodnotu, osvobodit se od toho, co omezuje výkon nebo brání dosažení úspěchu vaší firmy. (Popis)

Jak toho dosahujeme?

Já jsem majitelem agentury, která pracuje pro firmy v oblasti HR a managementu. Naše agentura disponuje specialisty a odborníky na nejrůznější témata vašeho podnikání. Nejdříve auditujeme, pak přetváříme postupy a procesy a pak krystalizujeme. (Popis + Akce)

Víte, že až 83 % firem chybuje v náboru zaměstnanců a že až 82 % manažerů není ve vedení příliš dobrých? (Problém)

Dnes po 10 letech praxe máme za sebou již 300 personálních projektů a přes 50 personálních auditů. Přes 7000 hodin konzultací a více než 2500 hodin pohovorů. To z nás dělá odborníky na oblast HR a managementu firem. (Akce + Výsledek)

Čelíte vy dnes nějakým tématům v oblasti HR nebo řízení vaší firmy a jakým? Mohu vám více sdělit o krystalizaci více na naší osobní schůzce. Co myslíte?“ (Nabídka)

(1 min.) Vzor: Popis – Problém – Akce – Výsledek – Nabídka

PS: Pochlubte se i vy na našich sociálních sítích, vložte svůj Elevator Pitch do komentáře.

Další náměty Elevator Pitch

Roman – vývojář své aplikace

„Ahoj, já jsem Roman a jsem vývojář. Věděli jste, že jednou z největších výzev, jimž v současné době čelí společnosti, je sledování pracovní doby zaměstnanců? Samozřejmě, když máte budovu, kde se od vašich zaměstnanců vyžaduje, aby se dovnitř a ven pohybovali, je to jednodušší, ale co zaměstnanci, kteří pracují z domova nebo jsou na cestách?

Já přicházím s jednoduchým způsobem, jak pro zaměstnance, tak pro zaměstnavatele, aby se přihlašovali a sledovali hodiny pomocí svých mobilních telefonů a aplikace, kterou jsem navrhl. Tato aplikace umožňuje zaměstnancům přihlásit se odkudkoli a kdykoli stisknutím tlačítka zadat čas zahájení a zastavení. Nemusíte být ani v oblasti se signálem.

Další článek:  Spěte více, veďte a řiďte firmu lépe

Tato aplikace nejen pomohla zefektivnit proces časových karet u vzdálených zaměstnanců, ale snížila také čas a nesrovnalosti, chyby u výplat o 90 %, což šetří čas i peníze.

Jak vaše společnost zpracovává docházku u zaměstnanců na home office? Mohu si s Vám domluvit osobní setkání?

Pavel – Uchazeč o práci

Dobrý den, jsem Pavel a jsem Senior Project Manager s kreativním přístupem k řešení problémů. V mé současné pozici vedoucího projektového řízení v nemocnici byla moje nedávná výzva snížením odpadu ze skladu. Představil jsem nový Kanban systém a navrhl Lean tréninkové programy, které se budou provádět ve všech odděleních.

Podařilo se nám snížit odpad ze skladu o 65 %, což nakonec snížilo měsíční náklady o čtvrtinu. Vím, že řešení nákladů pro kojenecké oddělení patří mezi vaše klíčové priority. Jsem si jist, že mohu využít své odborné znalosti k dosažení skvělých výsledků s touto iniciativou.

Petra – Uchazečka o práci v PR

„Dobrý den, jmenuji se Petra a ráda vás tímto poznávám. V aktuálním místě působím jako PR manažer a specializuji se na dohled nad úspěšnou komunikací firmy od začátku až do konce.

Spolu se svými 7-letými odbornými zkušenostmi jsem nedávno získala MBA se zaměřením na retenci a rozvoj zákazníků. Zjistila jsem, že práce vašeho PR týmu je inovovat a obnovovat. Byla bych moc ráda, kdybych využila své znalosti k práci pro vaši společnost.

Nevadilo by vám, kdybych vám příští týden zavolala, abychom si promluvili o nadcházejících příležitostech ve vašem týmu?“

Robert – Uchazeč o interní pozici

„Dobrý den, jmenuji se Robert a děkuji vám za tuto příležitost tu dnes s vámi pohovořit. Po ukončení bakalářského studia v oboru ekonomika jsem strávil poslední tři roky budováním odborných zkušeností jako výkonný asistent u naší firmy XY.

Jak již z doporučení od mých nadřízených víte, úspěšně se mi podařilo koordinovat více než 5 projektů, které trvaly i více než 12 měsíců a vytvořil jsem silnou profesionální síť a zázemí pro své kolegy. Byl jsem nadšený, když jsem se dozvěděl o této nové příležitosti v naší firmě a rád bych se o tuto pozici ucházel a rozvíjel tak svou další kariéru.

PS: Pochlubte se i vy na našich sociálních sítích, vložte svůj Elevator Pitch do komentáře.

Zdroje:

Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Jsem poradce pro rodinné firmy a podniky. Objevuju skrytý potenciál rodinných firem a rodinných podniků. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem.

Hledáte práci? Bez tekoucí vody, internetu, mobilu a v zimě?

Aby můj blog nebyl stále tak vážný, musím to tu trochu provětrat něčím odlehčeným. Pokud hledáte novou práci, nejvzdálenější pošta na světě každoročně přijímá...

Nejde vždy pouze o výplatu!

Globální studie designu ukazuje, že kreativci aktivně upřednostňují účel před ziskem. Pro některé pracovní pozice je to zcela nemyslitelné, ale pro kreativce ano. Jde...

Pozor na slepou uličku kariéry – Dead-end job!

Nepochybně, když rozečtete tento článek tak zjistíte, že se do tohoto místa dostal téměř každý, možná v něm i někdo aktuálně je, možná se do...

Jak řídit vlastní stres? Management stresu

Management stresu představuje různé techniky, ale také postupy cílené na vypořádání se s vlastním stresem. Jedná se o celkovou schopnost identifikovat stresory, ovládnout různé metody...

Nestaňte se Homo Hygienicus

Přiznám se, že tuto knihu jsem si koupil kvůli rozhovoru s Matthiasem Burchardtem, který mě oslovil svým způsobem, jakým zachycuje dnešní dobu. Dá se říct,...

Kariéra dle TAO – rovnováha pracovního života

Znak Tao (道) znamená v základě „cestu“, přeneseně též metodu, normu nebo princip“, případně i „rozum nebo smysl“, další jeho význam je „mluvit, říct...

Osobní značka = značka na celý život

„Nebojte se ukázat světu své skutečné já, autenticita je jádrem úspěchu vaší osobní značky“ – Petr Kmošek. Osobní značka je forma, jakou se propagujete, to...

Budoucnost je naše, jaká bude? Co se stane v roce 2022?

Blíží se nový rok a já jsem se zeptal Knihy proměn, jaké změny nás čekají. Moudrost Číny nám pomůže najít odpovědi nejen pro nás...

Jaké jsou skryté problémy rodinných firem?

Dnešní rodinný podnik nebo rodinná firma se vyznačuje jedinečnými atributy, které ho významně odlišují od ostatních forem podnikání na trhu. Na prvním místě je...

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte prosím svůj komentář!
Zde zadejte své jméno

Nejnovější články

Pandořina skříňka firmy. Přišel čas ji otevřít…

Je to takové hezké spojení dvou témat, ale věřte,...

Jak udržet zaměstnance v první linii?

I když se tato zajímavá studie zabývá průzkumem přímé...

Hledáte krizového manažera? Možná už je pozdě…

Nechci si v tématu „hledání krizového manažera“ přihřívat svou...

„Přijímáme nové zaměstnance“ – Hledáme 500 000 zaměstnanců!

Trochu ohrané co? Dělám to taky, občas to zafunguje...

Top články týdne

Pandořina skříňka firmy. Přišel čas ji otevřít…

Je to takové hezké spojení dvou témat, ale věřte,...

Jak udržet zaměstnance v první linii?

I když se tato zajímavá studie zabývá průzkumem přímé...

Hledáte krizového manažera? Možná už je pozdě…

Nechci si v tématu „hledání krizového manažera“ přihřívat svou...

„Přijímáme nové zaměstnance“ – Hledáme 500 000 zaměstnanců!

Trochu ohrané co? Dělám to taky, občas to zafunguje...

Proč se tolik neschopných mužů stává manažery?  

Pokud chceme zlepšit úroveň kompetencí lidí ve vedoucích pozicích,...

Nejnovější články

Top články týdne

Výběr z článků pro vás