Únava – nový a rostoucí problém ve firmách

550

70 % zaměstnanců v Evropě si uvědomuje, že je v práci unaveno. Zatímco únava v zaměstnání získává zvýšenou pozornost a označení bezpečnostní problém. Výsledky průzkumu z roku 2017 ukázaly, že problém je mnohem větší, než si většina lidí uvědomuje. Ještě znepokojivějším průzkumem bylo také zjištění, že 50 % zaměstnavatelů hlásilo svá zjištění, že zaměstnanci v zaměstnání spali přímo na pracovišti.

Únava = vyšší riziko

Únava má několik dobře zdokumentovaných negativních vlivů na výkon člověka. Studie ukazují, že dvě hodiny ztráty spánku mají stejný dopad na vás jako pití dvou až tří piv nebo sklenky vína. Únava výrazně ovlivňuje náš reakční čas, rozhodování, pozornost, pracovní paměť a schopnosti řešit problémy. Není tedy překvapením, že únava je zodpovědná za přibližně 15 % veškerých zranění na pracovišti a že únava zaměstnanců má více než 60 % vyšší pravděpodobnost, že vznikne na pracovišti vážné zranění.

Existuje mnoho rizikových faktorů souvisejících s únavou, včetně toho, kde pracujete. Například odvětví dopravy celých 70 %, stavebnictví 65 % a zpracovatelský průmysl 63 % uvedla, že má nejvyšší procento unavených pracovníků. Zatímco průzkum citoval řadu dalších rizikových faktorů, jako je práce ve fyzicky náročné práci, práce v noci nebo velice brzy ráno, dlouhá pracovní doba a práce ve směnném provozu.

TIP:  Jaká je budoucnost online video pohovorů/ interview?

Únava a genetika

Pravdou je, že někteří lidé jsou více ohroženi negativními účinky ztráty spánku než jiní. Ne kvůli své situaci nebo prostředí, ale kvůli svým osobním psychologickým rysům. Nedávné studie v oblasti medicíny, spánku a psychologie zjistily výrazné rozdíly v tom, jak někteří lidé reagují na deprivaci spánku, což naznačuje, že únava neovlivňuje všechny lidi stejně, a to bez ohledu na celkový zdravotní stav nebo věk.

Je zřejmé, že ztráta spánku a únava jsou pro každého nebezpečné a ohrožují nás všechny. Nikdo to nepopírá a tento článek nenaznačuje, že někteří jedinci mohou prostě systematicky ignorovat rizika ztráty spánku a únavy a koho tím mohou ohrožovat. Studie však nyní naznačují, že naše jedinečná genetická výbava může některé z nás více či méně jinak ochraňovat před nebezpečím únavy. Tyto genetické rozdíly jsou spojeny s tím, kdo jsme jako jednotlivci, zatímco naše zkušenosti, trénink a životní prostředí hrají důležitou roli při formování nás.

Poznejme naše limity

Skutečně taková cesta to je, že potřebujeme znát sami sebe, své výkonové schopnosti, abychom se mohli chránit před nebezpečím únavy. To také znamená, že musíme lépe chránit naše zaměstnance a spolupracovníky před riziky únavy tím, že proaktivně identifikujeme, jak může ztráta spánku ovlivnit každého z nich a různými způsoby. Celým záměrem tohoto článku je péče o vaše zaměstnance, ale také úhel pohledu na téma duševního zdraví a předcházení úrazům na pracovištích.

TIP:  Vyznáte se v generacích? Jak spolupracují a pracují různé generace?

Není vždy snadné provádět velké změny v pracovním prostředí, ale pokud si myslíte, že byste měli zlepšit celkové povědomí u duševní hygieně a nutnosti zdravého životního stylu, zkuste zjistit, kde se vaše firma může zlepšit. Identifikace mezer a nedostatků je prvním krokem k jejich odstranění a bude to dlouhá cesta k posílení a rozvoji bezpečnostních postupů. Jde tady především o bezpečnost a zdraví vašich zaměstnanců.

Grafika: www.virginpulse.com

- Reklama -